Som prekvapený oneskorením platby pomoci Grécku. Samozrejme sme vedeli, že MMF a EÚ sa nedohodli ohľadom udržateľnosti gréckeho dlhu, ale odloženie konečného rozhodnutia na budúci týždeň znamená jednu z dvoch vecí:
1) Je to vážne slepá ulica. V snahe vrátiť Grécko späť do hry obhajuje MMF tzv. OSI (official sector involvement - angažovanosť oficiálneho sektora – tj. reštrukturalizáciu dlhu, ktorý drží verejný sektor a ECB), zatiaľ čo EÚ spoločne s ECB a Nemeckom nechcú týmto spôsobom rozširovať "reálne straty". Pravdepodobné možnosti sa črtajú okolo ľahkej verzie OSI s nižšími sadzbami pre Grécko kombinovanými s dlhou dobou splácania. Toto bude vyhandlováná grécka poslušnosť.
2) Tvorcovia stratégií si uvedomujú, že musia ísť ďalej, než sa čakalo, a tak zvýšiť šancu na vytvorenie skutočnej dohody, čo zaberie viac času.
Druhé uvedené by mohlo obsahovať kompromis, pričom rok 2020 a 120 percent dlhu k HDP predstavujú akési magické čísla. Inými slovami, skutočné odpustenie dlhov, ktoré sa zastaví nezmyselným handrkováním o drobné, čo napokon pre EÚ sú. (Pre fungovanie gréckej ekonomiky je dlh už nad 90 percent k HDP paralyzujúci.) Existuje tiež potreba sa zaoberať znepokojujúcim pádom exportných dát vyspelých krajín Európy. Tieto dáta ukazujú, že celá Európa je čím ďalej viac na rovnakej lodi. A ďalej je tu veľmi kritická situácia v Španielsku, kde Katalánsko tento víkend hlasuje v referende o nezávislosti.
Merkelová a Nemecko zjavne chcú, aby grécky problém aj všadeprítomná potreba rekapitalizovať Španielsko zmizli čo najrýchlejšie. To sa ale nestane a situácia sa bude len zhoršovať a pravdepodobne v marci tu máme voľby v Taliansku.
Áno, riziko vysokej volatility spôsobenej nečakanými udalosťami je späť, ale tentoraz v podobe politických rizík. Finančne "systémová" stránka vecí zostáva na triku ECB, ale pozornosť sa teraz, a to oprávnene, obracia na politikov a ich neochotu byť zodpovednými a proaktívnymi.
Politické vedenie EÚ bolo zatiaľ iba reaktívne a zhoršovanie politického konsenzu prehlbuje neistotu vzhľadom k dramatickému zhoršeniu fundamentálnych dát popredných krajín EÚ. Odpoveďou budú silné slová, vzrastajúce spoločenské napätie a riziko vážnej radikalizácie na okrajoch politického spektra. Na trhoch sa toto prejaví menšou dôverou v hlavné dlhopisové trhy, poklesom eura a ešte nejasnejším výhľadom, čo ublíži akciám.
Až doteraz vykupovala politikov EÚ ECB, teraz je lopta na ich strane ihriska. Samozrejme, že najpravdepodobnejší výstup bude ďalšie predstieranie a preťahovanie, ale majte na pamäti, že sociálne napätie a vzrastajúce politické riziko môžu čoskoro odštartovať pohyb k fáze krízy, ktorú nazývam "mandátom na zmenu", kedy neznesiteľné napätie nakoniec donúti politické vedenie k zmene správania a dramatickej novej akcii.
Tipy na investície:
Predaj CAC-40 CFD a francúzskych Oats CFD s dvojpercentným stop loss.
Autor: Steen Jakobsen | hlavný ekonóm Saxo Bank | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |