Prebieha generačná obmena politickej moci v druhej najväčšej svetovej ekonomike - Číne. Odchádzajúca garnitúra za sebou zanecháva unikátne výsledky v ekonomickej oblasti. Ekonomika ale potrebuje reformy. Aké úlohy stoja pred nasledovníkmi?
Od doby, kedy sa v roku 2002 dostali k moci Chu a Wen, sa čínsky hrubý domáci produkt vyjadrený v amerických dolároch päťnásobne zvýšil na hodnotu dosahujúci takmer 7 300 miliárd USD (Zdroj: Svetová banka, údaje ku koncu roka 2011). Export do Európy sa zvýšil viac než sedemnásobne, export do USA takmer päťnásobne. Na druhej strane rovnice sa Čína stala exportnou destináciou číslo jedna pre rastúci počet krajín. Celkový objem dovozu do Číny sa za sledované obdobie zvýšil z 20 na 160 miliárd USD.
Teraz pred odovzdaním moci Čína zápasí s najpomalším rastom za takmer tri desaťročia a všetky ostatné ekonomické ukazovatele naznačujú pre najbližšie obdobie spomalenie. Snahy posunúť ekonomiku od starého vývozného modelu k modelu, ktorý sa zakladá na domácom dopyte, idú dopredu korytnačím tempom a počas posledného zhruba roka plnia spravodajstvo zmienky o sociálnych nepokojoch.
Čo môžeme očakávať?
Väčšina ekonómov vrátane nás sa zhoduje, že "starý" čínsky ekonomický model je potrebné upraviť smerom k väčšej domácej spotrebe (podiel domácej spotreby na HDP poklesol zo 44% pred desiatimi rokmi na súčasných 35%), a že je potrebné tiež vytvoriť systém zdravotnej starostlivosti, posilniť konkurenciu a umožniť rozvoj finančných trhov. Ale predpokladaní nasledovníci Si Ťin-pching a Li Kche-čchiang nie sú vnímaní ako "veľkí myslitelia, ako bol Teng Siao-ping", a možno postrádajú politickú odvahu alebo vplyv potrebný pre zavedenie ekonomických reforiem. V nedávnej tlačovej správe pri príležitosti zahájenia 18. zjazdu čínskej komunistickej strany sa dočítame, že strana chce zintenzívniť reformy a viac sa "otvoriť" pri budovaní "primerane" prosperujúcej spoločnosti. Lenže čínska spoločnosť "starne" a to je problém, ktorý sa nemôže vyriešiť v priebehu niekoľkých rokov.
Aby sme si urobili lepší obraz o smerovaní čínskej ekonomiky, budeme si musieť počkať na tzv. "tretej plenárne zasadnutie" 370 najvýznamnejších predstaviteľov strany, kde by sa mali odhaliť konkrétne tézy, harmonogram a ciele nového tímu. K tomu ale dôjde až v marci alebo apríli 2013.
Autor: Andrew Robinson | Senior Forex Market Analyst, obchodovanie a poradenstvo | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |