Čo sa stalo so zlatom tento týždeň?
V priebehu posledných niekoľkých týždňov sa od zlata odvrátili kupci. To zrejme spôsobilo nedávne zlyhanie, keď zlato nedokázalo prelomiť silnú a dôležitú hranicu odporu vo výške 1 800 dolárov za uncu.
Súčasne sme ale mohli vidieť tiež trochu lepšie ekonomické údaje zo spojených štátov. Investori sa preto začali báť možného odklonu od politiky kvantitatívneho uvoľňovania, takže zlatu by sa nemuselo dostať takej podpory, ako si pôvodne mysleli. V minulých dvoch mesiacoch prudko vzrástlo zapojenie hedgeových fondov v nákupoch zlata. Ale teraz dochádza špekulatívnym investorom trpezlivosť, na rozdiel od ich nešpekulatívnych kolegov, ktorí zlato nakupujú prostredníctvom fondov obchodovaných na burze (ETF). Prvá skupina tak začala opúšťať svoje pozície, keď sa už tretí krát za posledný rok zlatu nepodarilo prelomiť hranicu 1 800 dolárov.
Čo bude ďalej?
Zlato teraz nepochybne potrebuje nejaký stimul, ktorý by mu opäť pomohol sa cez všetky ťažkosti preniesť. Tie hlavné dôvody, prečo do zlata investovať, už ale pominuli. Poslednú korekciu tak považujeme za potrebný krok k straseniu slabých dlhých pozícii, čo dáva potenciálnym investorom druhú šancu k nákupu. Momentum je však na trhu stále negatívne, a preto upozorňujeme na ďalšiu možnú likvidáciu možných pozícii. Veríme, že kľúčovým rozmedzím bude 1 660 až 1 665 dolárov, čo by mohlo zastaviť ďalšie možné klesanie. V tejto oblasti sa totiž zdvíhajú dve dôležité technické hranice podpory: spätný pohyb (tzv. retracement) na úroveň 50 percent pôvodného vzostupného tohtoročného trendu a 200denný kĺzavý priemer.
Keby zlato nakoniec prelomilo 1 800 dolárov, mohli by sme vidieť pomerne ostrý prechod k maximálnym hodnotám z roku 2011. Prelomenie by totiž spustilo technické nákupy zo strany hedgoevých a CTA fondov. Ja predpokladám, že by k tomu mohlo prísť ešte pred koncom tohto roka. Našim cieľom pre rok 2013 zostáva hodnota 2075 dolárov.
Autor: Ole S. Hansen | stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |