Európske babie leto ustupuje zimnej volatilite

Júnový summit EÚ bol považovaný za bod zlomu a jeho hlavným víťazom bol španielsky premiér Rajoy. Inak ale dopadol summit z minulého týždňa, pretože oznámená banková únia stále vyzerá skôr ako plán pre plán. Nemecko a severné štáty Európy (Club North) sa totiž rozhodli, že neoddeliteľnou súčasťou budúceho kompromisu je "podmienenosť".

Nemecká kancelárka Angela Merkelová potom konečne vyjasnila aj kľúčovú otázku o právnom rámci bankového dohľadu: priama pomoc fondov Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) španielskym alebo napríklad írskym bankám sa konať nebude. Rajoy tak prišiel o svoju únikovú cestu a teraz sa ocitol v situácii tzv. väzňa dilemy medzi Nemeckom a Európskou úniou, kde sa mu oplatilo práve nerobiť nič ...

Španielsko sa teraz nachádza v rovnakom bode, ako bolo pred tromi rokmi Grécko. Jeho fiškálne multiplikátory sú záporné, pretože každý úsporný krok len zhorší negatívnu ekonomickú špirálu. Dokonca aj Medzinárodný menový fond (MMF) priznal, že fiškálne multiplikátory sú oveľa vyššie, než fond pôvodne predpokladal (v rozmedzí 0,9 až 1,7 namiesto skoršieho čísla 0,5). To znamená, že je koniec tejto krízy v nedohľadne. Hoci sa Rajoy snažil, má Španielsko rovnaký problém ako Grécko a skoro ako Taliansko: mandát pre zmenu u nevolených úradníkov bez akejkoľvek zodpovednosti z Bruselu alebo Frankfurtu nikdy nevydrží. (Len tak mimochodom, to isté platí aj pre Spojené štáty. Tu politiku nevytvára Kapitol alebo Biely Dom, ale ľudia z budovy Fedu)

Rozdiel medzi únijnými summitmi v júni a októbri: Tentoraz Merkelová bojuje o znovuzvolenie

Aký je ale ten hlavný rozdiel medzi summitmi EÚ konanými v júni a októbri? V júni ešte Angela Merkelová nezačala kampaň k svojmu znovuzvoleniu. Teraz už s tým ale začala. Voľby konajúce sa v septembri 2013 sa rýchlo blížia, navyše opozícia na čele s SPD múdro presadzuje bývalého ministra financií Peera Steinbruecka, ktorý je viac proeurópsky ako Merkelová.

Merkelová sa tak bude musieť profilovať viac ako euroskeptik, aby sa odlíšila od SPD, ktorá vsádza všetko na európsku fiškálnu úniu. Po druhé, súčasná kancelárka už nemôže ignorovať svojich skalných voličov, ktorí sú k celému projektu Európskej únie už od jej začiatku skeptickí. A Merkelová si to začala uvedomovať, aj s očakávaným dopadom na makroekonomiku. Jediným cieľom kancelárky odteraz až do septembra tak bude získať hlasy voličov, zatiaľ čo ešte v júni to bolo zachrániť euro za každú cenu. Očakávajte, že Merkelová bude EÚ podporovať menej, a rovno zabudnite na nejaké veľké kompromisy. Ocitli sme sa v ére Nein, čo je zásadný obrat od nekonečného obdobia bez dohody a veľkých slov typu "možno, ale poďme predsa urobiť plán".

Problémovým krajinám skupiny Club Med sa zatvárajú únijné dvere, čo je najviac vidieť na obrovskej priepasti medzi názormi francúzskeho prezidenta Hollandea a nemeckej kancelárky Merkelovej. Hollande na Merkelovú verejne zvaľuje vinu za to, čo teraz EÚ trápi. A to napriek tomu, že odmietol včlenenie fiškálneho paktu do francúzskej ústavy, čo zaváňa pokrytectvom.

Merkelová má pritom aspoň pár praktických dôvodov, prečo sa nezúčastniť zbrklého plánu na vytvorenie bankový únie, ktorý bude pravdepodobne spustený v januári budúceho roka.

Otázniky európskej bankovej únie

Európska banková únia nemôže vzniknúť len z pro formy rozhodnutia, súčasne totiž potrebuje aj právny a praktický rámec. A s novou bankovou úniou je tu aj Pandorina skrinka s právnymi otázkami. Dám len pár príkladov: Na ktorý súd sa banky obrátia, keď nebudú súhlasiť s názorom paneurópskych regulátorov a tzv. "bankovou políciou"? Na Európsky súdny dvor? Alebo zamieria k miestnemu súdu v konkrétnej krajine, kde majú svojich akcionárov a právnu identitu? A kde tí istí akcionári podajú svoje právne sťažnosti na "lokálnu banku"? Komu sa vlastne európska banková únia zodpovedá - "kontrolnému orgánu ECB" alebo Rade ministrov EÚ? Kde únia zoženie dostatok zamestnancov na spisovanie strategických dokumentov, zavádzanie predpisov a na modus operandi, ktorý zabezpečí dodržiavanie stanov naprieč jednotlivými štátmi a kontrolovala včasné dodanie hlásení bánk?

A tak by som mohol pokračovať ďalej. Ale všetci sa snáď zhodneme na tom, že to nebude práca na jeden týždeň, mesiac alebo dokonca rok. Inak sa schyľuje k tomu, že zo strany únie pôjde len o ďalšiu nekvalitnú prácu. Zúfalá myšlienka EÚ o vytvorenie bankový únie je taká, že oddelenie podfinancovaných vlád od podfinancovaných bánk bude krokom vpred. Ale jediným skutočným dôvodom pre vznik bankovej únie je to, že ide o predchodcu kompletnej fiškálnej únie.

Tu ale hrozí, že únia urobí chybu. Ak EÚ už od začiatku oslabí integritu bankovej únie tým, že uponáhľa zodpovedajúcu legislatívu, riskuje v prvom rade opakovanie stále tých istých chýb, ktoré politici urobili už pri vzniku celého európskeho spoločenstva a eurozóny. Chce totiž postaviť dom bez základov a pritom si myslí, že sa môžeme oprieť o pakt stability a rastu. Avšak nakoniec môže zistiť, že neexistuje žiadna vôľa k jeho presadzovaniu. Budúca generácia európskych politikov riskuje opakovanie tej istej chyby - vezme si do hlavy myšlienku, ktorá vyzerá dobre na papieri. Ale kvôli problémom so zodpovednosťou a právnym rámcom je odsúdená k zániku ešte pred svojim spustením.

Európsky summit len podčiarkol to, čo si už dlho myslím o súčasnej kríze: politika preťahovania a predstierania sa môže viesť po dlhú, naozaj dlhú dobu, ale pohár vždy raz pretečie.

Posledná fáza veľkej európskej ilúzie

Stále viac sa zaoberám myšlienkou, že sme sa ocitli v poslednej fáze jednej veľkej ilúzie a že motorom budúcej fázy bude neschopnosť centrálnych plánovačov vykonávať akékoľvek ďalšie "experimenty". Keď som ešte chodil do školy, široko ďaleko bolo najväčším číslom nekonečno! Ako teda môže Fed sľubované nekonečno navýšiť?

To isté potom platí aj pre Draghiho a jeho menovú politiku. Celá jeho myšlienka oddĺženia štátov stroskotala a všade prekáža "zdedený dlh". To všetko umožňuje jeho pohodová politika. Dáva tiež napríklad voľnosť, aby holandské a španielske banky zdvihli svoje hypotekárne sadzby o 300 bázických bodov, a mohli tak súčasnú situáciu prežiť.

Udržiavanie bánk pri živote len preto, aby sme sa vyhli a prijali krátkodobú bolesť, nebude nikdy fungovať. A vytvorenie bankovej únie ešte neznamená, že jednotlivé banky budú schopné splácať svoje dlhy. Jedinou "úspešnou" makropolitikou tejto krízy bolo narušiť relatívne ceny cez tlačenie peňazí a udržať moc finančnej lobby, ktorá je za účelom vyššieho dobra silnejšia než predtým. Navyše vďaka tejto politike by mohol klesať celkový hraničný úžitok.

Summit EÚ minulý týždeň jasne ukázal, že hraničný úžitok politiky preťahovania a predstierania je vyčerpaný. Keď teraz politici vedia, že budú za niečo zodpovední, ukážu svoju pravú tvár. To už v minulom týždni dokázala Angela Merkelová. A kam kráča Nemecko, tam ide aj Európa. Európske babie leto teraz ustupuje krutej zime plnej volatility, pri ktorej bude zásadné pochopiť historické súvislosti a celkový kontext krízy. Všetko je len otázkou času.

Autor: Steen Jakobsen | hlavný ekonóm Saxo Bank | www.saxobank.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.9172 -1.54 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

hlavne-faktory-ovplyvnujuce-ceny-na-devizovom-trhuCenové fluktuácie sú na finančných trhoch celkom normálnym javom. Ceny akcií, komodít a iných aktív neustále rastú a klesajú. Iné to nie je ani...
pred-prvou-kupouKaždý asi vie, že s akciami sa obchoduje na burze. Ale kde kupujú akcie bežný smrtelníci a čo preto musia urobiť? Väčšina akcií je kótovaných na...
nejvyznamnejsi-evropsti-spravci-etfNabídka evropských burzovně obchodovaných fondů v posledních letech výrazně rostla. S rozrůstající se řadou fondů rostl nejen celkový objem...