• Grécko má len 50-percentnú šancu, že v eurozóne vydrží aj ďalších šesť mesiacov
• Pre Nemecko môže byť grécky odchod zvládnuteľný a politicky žiadúci
• Avšak pridať sa k Grécku môže aj Španielsko a Taliansko, čo by mohlo spochybniť existenciu celej eurozóny
• Pre americkú ekonomiku aj akciové trhy zostáva obrovským rizikom tamojší fiškálny útes
Švédsky minister financií Anders Borg minulý víkend uviedol, že Grécko by mohlo do šiestich mesiacov opustiť eurozónu, čo presne zodpovedá nedávnym predpovediam z pera Saxo Bank.
Ja potom vsádzam na to, že grécky odchod bude braný ako konečná cena za neustálu pomoc Nemecka ďalším periférnym ekonomikám. Angela Merkelová sa totiž snaží ukormidlovat nesmierne ťažkú pasáž cesty medzi Scyllou (obluda z gréckej mytológie, žijúca na jednom brehu, oproti druhej – Chabrydis) reprezentovanú nemeckou verejnou mienkou a Charybdis znázorňujúcou kolaps eurozóny. Musia však postupovať opatrne, pretože je potrebné dávať pozor ešte na obrovskú periférnu príšeru, prípadný odchod Španielska a Talianska.
V nemeckých politických kruhoch môže byť odchod Grécka vnímaný ako ekonomicky zvládnuteľný a politicky dokonca žiaduci. Angela totiž môže svojim voličom povedať: "Pozrite sa, už nebudeme ďalej plytvať našimi peniazmi. Keď nie je nádej na úspech, môžeme si dovoliť byť prísni. A práve preto mi verte, keď žiadam o viac peňazí pre Portugalsko, Španielsko a Taliansko. "
Bojím sa tiež toho, že Grécko má len 50-percentnú šancu, že v najbližších šiestich mesiacoch v eurozóne prežije. Ale ak to Nemecko považuje za primeranú obeť, potom podľa mňa zásadne podceňuje nebezpečenstvo nákazy. Akonáhle všetci uvidia, že je projekt eura vratná záležitosť, potom budú Španielsko a Taliansko ďalší v rade. A to by mohlo spochybniť existenciu celej eurozóny.
Ak Grécko nehodíme cez palubu, bude to chcieť použiť neuveriteľne zložitú rovnováhu metódy cukru a biča. Cukor sa dá Grékom, aby všetko videli v lepších farbách, boli motivovaní a necítili žiadny stres. A bič pre odstránenie morálneho hazardu, ktorý môže prinášať nekonečná podpora.
Americký fiškálny útes predstavuje pre akciové trhy nebezpečenstvo
Na druhej strane Atlantiku práve vyčíňa iná búrka, a tou je tzv. fiškálny útes. Pripomeňme si, čo prinesie na konci tohto roka: pokiaľ nedôjde k žiadnej zásadnej dohode, automaticky bude spustený program na zníženie výdavkov a nárastu daní vo výške 600 miliárd dolárov, čo predstavuje 3,7 percenta HDP (len tak mimochodom, tieto úspory sú vyššie, než na ktoré je ochotná pristúpiť akákoľvek krajina zo skupiny problémových štátov Club Med). Takéto úspory sa reálne premietnu v americkej ekonomike, ale aj na akciových trhoch. Podľa tzv. pravidla palca by jednopercentný rast či pokles HDP by zvýšil respektíve znížil zisky firiem z indexu S&P 500 o 5 až 7 dolárov na akciu. Takže keď sa politici nedohodnú na rozpočte, môžeme sa dočkať naozaj hlbokého pádu z útesu.
Problémy v Európe a rýchlo sa blížiaci fiškálny útes podľa mňa naruší akúkoľvek rely na eure. S tým, ako sa blíži koniec roka, sa bezpečný prístav ponúkaný Spojenými štátmi stane ešte atraktívnejším.
Autor: Nick Beecroft | Senior Market Consultant | Saxo Bank
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |