Čo som si odniesol zo svojich ciest a prečo verím v rast Ameriky a nie Číny
Práve som sa vrátil z ciest po Švédsku, Spojených štátoch a Číne. Cez víkend som prednášal na jednej dôležitej konferencii pre investorov v Šanghaji, odkiaľ som odišiel s veľmi negatívnym výhľadom pre Čínu ale aj jedným pozitívnejším pre Spojené štáty. Najviac ma ale šokovala iná vec – tento rok ma na cestách prekvapili oveľa vyššie ceny ako v minulosti.
Od môjho posledného zahraničného koliečka sa odohrali tieto zásadné zmeny:
Všeobecná makrotéma
Politika preťahovania a predstierania pokračuje – teraz je vo fáze maximálnej intervencie. Ide však o zlé riešenie v zlú dobu.
• Politika sa riadi hlavne voľbami.
• V Ázii sa módnym slovom stal “reshoring”. Stále viac firiem sa presúva späť do Spojených štátov a Európy. Predovšetkým americké firmy preferujú nižšie ceny zemného plynu vo svojej domovine (vďaka zásobám bridlicového plynu), ktoré zrážajú na dol výrobné náklady chemickému priemyslu i ďalších odvetví náročných na spotrebu energie.
• Nízke úrokové sadzby pretrvávajú, hoci najhlbšia kríza ekonomiky nemusí do prvého alebo druhého štvrťroka budúceho roka vôbec prísť. V oblasti sadzieb je pritom veľký nesúlad (výnosy sú na nových minimách, zatiaľ čo ceny ich nenasledujú). Keď to porovnáme a dáme do ekonomického kontextu, potom to značí spomalenie súčasného tempa. Môžeme pozorovať, že Spojené štáty aj Európa sa práve dotýkajú svojich ekonomických miním, ako sa pomaly dostanú späť do hry (práve sa zavádzajú maximálne možné úspory a pretrvávajú aj nízke náklady na financovanie s tým, ako sa nachádzame v období najväčších intervencií zo strany vlád) .
• Príliš veľa makrotém a len málo mikra. Len firmy z indexu S & P 500 sa dočkali návratnosti kapitálu o viac než 20 percent! Mikroekonomika jednoducho vedie. Makropolitika “ničnerobenie” už nemôže byť dokonalejšia, ale politici sú tak zúfalí, že sa ju snažia ešte vylepšiť a tlačenie ďalších peňazí už je cez čiaru.
• Najväčším rizikom pre Európsku úniu zostáva Grécko – to počas nasledujúcich dvoch kvartálov zbankrotuje.
Rizikové udalosti
• Nemecký ústavný súd v stredu s podmienkami požehnal fungovanie Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM). A práve v podmienky som dúfal. Nemecko si totiž stanovilo maximálnu výšku finančných záväzkov.
• Pád Grécka je hotová vec – rovnako ako Španielska, ale politici si budú chcieť kúpiť ďalší čas. Merkelová teraz hovorí o tom, že naše “stretnutie kardinálov”, ktoré by mohlo mať vplyv na súčasnú podobu Zmluvy o Európskej únii, by mohlo prebehnúť v decembri. Problém ale zostáva stále rovnaký: čas sa kráti!
• Americký fiškálny útes: jednopercentný rast / pokles HDP by sa rovnal päť-až sedemdolarovým ziskom / stratám na akciu z indexu S & P 500. Pre index samotný by to znamenalo posun o 75 až 110 bodov. Dlh a s ním spojený fiškálny útes Spojených štátov sa zníži, ak politici neprikročia k žiadnym razantným zmenám. Predpokladám ale, že sa demokrati a republikáni nakoniec zhodnú, čo by znamenalo HDP nižšie o 0,5 až 1 percento.
• Ostáva Grécko – to počas nasledujúcich dvoch kvartálov zbankrotuje.
Trhy
Akcie: Práve sa nachádzajú na vrchole piatej vlny (pozn. redakcie podľa teórie Elliotových vĺn), za ktorou stojí nedostatok alternatív v prostredí nulových úrokových sadzieb. Trhom sa počas špekulácií o tretej vlne kvantitatívneho uvoľňovania od Fedu darilo dobre. Fed sa pritom dušuje, že do roku 2015 svoju politiku nesprísnia. A to len dokazuje, že sme sa ocitli na vrchole tejto akciovej rely, pretože relatívna hodnoty i budúce P / E sú príliš roztvorené. Veríme tiež v to, že Čína sa skôr zotaví, než aby spomalila.
Úrokové sadzby: V súčasnosti sa asi nachádzajú na svojich minimách, keď vezmeme do úvahy rastúce ceny benzínu, poľnohospodárskych komodít alebo ceny porovnávajúce jednotlivé oblasti (napríklad na svojich cestách som zistil, že ceny porovnateľných hotelov, reštaurácií a služieb vyskočili počas posledných šiestich mesiacov o 15 až 30 percent).
Komodity: Do centra pozornosti sa posúva neobmedzené tlačenie peňazí a tento týždeň bude potvrdené. Zlato sa tak môže pozrieť cez hranicu 1800 dolárov za uncu.
Záver
Práve sa vezieme na piatej vlne (s jej vrcholmi i minimami) čo sa týka všetkých hlavných makroekonomických ukazovateľov: akcivých trhov (tie sú na vrchole vlny), ekonomiky (dole), politických zásahov (hore), nádeje (hore) a politickej situácie (dole). To povedie k fáze korekcie ABC.
Súčasne si myslíme, že by sme terajší stav mohli prirovnať k situácii v 70. rokoch minulého storočia. Tiež vtedy boli ceny energií vysoké, rovnako ako vládne výdavky a vyšky dlhu. A príliš sa nelíšilo ani bezvýchodiskové politické usporiadanie.
Na grafe nižšie nájdete porovnanie amerického HDP a zodpovedajúcu výkonnosť indexu S & P. V 70. rokoch rástlo HDP o 3,2 percenta, zatiaľ čo S & P stratil 1,6 percenta, na čo mali vplyv najmä najdôležitejšie americké firmy. Myslíme si, že v roku 2013 a ďalších rokoch sa dočkáme “reshoringu” a o slovo sa prihlásia aj mikroekonomiky. Najlepšie sa podľa nás bude dariť malým a stredne veľkým spoločnostiam, ktorých trhová kapitalizácia sa pohybuje od 500 miliónov do 2 miliárd dolárov. Sú inovatívnejšie, pružnejšie a budú stále konkurencieschopnejšie. Dôvodom je tzv rýchla skalabilita čiže škálovateľnosť a zvládanie zložitejších úloh za rovnakých podmienok v technologickej oblasti a tiež to, že sa tieto firmy môžu dostať ľahšie k rizikovému kapitálu.
Nastáva doba minimálnych výnosov, zlých ekonomických dát pre posledný kvartál tohto a prvý kvartál budúceho roka a 25 až 35percentná korekcia. A to do doby, než začneme znova, Grécko opustí eurozónu a odohrá sa stretnutie kardinálov. To má za úlohu zmeniť súčasnú Zmluvu o Európskej únii. Z oblasti makroekonomiky sa síce pozitívnych zmien nedočkáme, ale mikroekonomike sa darí a dariť bude.
Autor: Steen Jakobsen | Chief Economist Saxo Bank | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |