Na úvod predposledného augustového týždňa sme tak, ako to už vo väčšine pondelkov býva zvykom neboli svedkami takmer žiadnych makroekonomických dát, ktoré by výraznejšie ovplyvnili pohyby na trhoch. Obchodovanie sa tak nieslo v znamení víkendových správ o tom, že Európska centrálna banka by mohla začať s novým programom zameraným na nákup štátnych dlhopisov problémových krajín eurozóny. Malo by ísť o udržanie výnosov krajín európskej periférie pod vopred určenou hranicou (napríklad kritických 7 %). Po týchto správach trhy dosiahli svoje denné maximá. Ozvalo sa však Nemecko, kde sa tamojší predstavitelia Bundesbanky vyjadrili, že nesúhlasia, vo svojej podstate s takýmto „neobmedzeným nákupom dlhopisov\" a považujú tento plán za kritickú cestu, ktorá znamená významné riziko stability pre eurozónu. Tieto správy poslali trhy smerom nadol a preto aj európske akciové indexy vymazali dopoludňajšie zisky a uzavreli nasledovne: FTSE100 -0.48 %, CAC40 -0.22 %, DAX -0.1 %, IBEX35 -1.21%, FTSE MIB -1 %.
Predchádzajúce informácie ovplyvnili aj menový pár EUR/USD, ktorý po nich testoval hranicu 1.23 bodov, ale v konečnom súčte dňa, euro voči doláru posilnilo v reakcii na tohto týždňové rokovania gréckeho premiéra Samarasa s poprednými európskymi politikmi. Úspech rokovaní naznačilo Nemecko, ktoré chce aby Grécko bolo aj naďalej súčasťou eurozóny.
Na komoditnom trhu sa cena ropy WTI na konci ázijskej seansy dostala na denné maximálne úrovne 96.5 USD/barel, počas dňa sa prepadla o -1.5 % na 95 USD/barel. Ropa Brent mala podobný priebeh obchodovania a v pondelok sa prepadla o 0.4 % na 113.6 USD/barel. Zlato si pripísalo +0.21 % na 1620.85 USD/barel.
Americké akciové benchmarky sa zmenili len veľmi málo, keďže pod tlakom obáv s riešenia európskych problémov nemali dostatočnú silu na pokračovanie v raste. Seansu tak skončili nasledovne: S&P 500 -0.01 %, NASDAQ -0.01 %, DJIA -0.03 %.
Miroslav Blahušiak, analytik Capital Markets, o.c.p., a.s.
Autor: www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |