Leto medzného rizika (tail risk) alebo ako hráme na poli dlhopisov, komodít a Forexu

Broker: Saxo BankNa pokusy Európskej únie o nájdenie cesty von z krízy prostredníctvom politiky preťahovania a predstierania už nie je čas ani priestor. Čo sa týka najbližších mesiacov, Nemecko nestihne ratifikovať záchranný fond ESM skôr ako na začiatku septembra (kedy sa vysloví Spolkový ústavný súd) a využitie fondu EFSF by nemalo želaný efekt.

statistika

Výnosy španielskych dlhopisov môžu stúpať donekonečna a väčšina ľudí zabúda, že španielsky trh s dlhopismi už vlastne ani nie je reálnym trhom. Nakupujú na ňom iba dva subjekty: ECB a španielske banky, ktoré takto využívajú likviditu poskytnutú od ECB. Ide o uzavretý kruh, v ktorom sa točí stále menej reálnych peňazí.

Španielska centrálna banka v pondelok oznámila, že ekonomika v druhom štvrťroku klesla o 0,4 percenta oproti predchádzajúcim trom mesiacom a od júla do septembra sa dokonca očakáva jednopercentný prepad. Ja tvrdím, že by sa musel stať zázrak, aby Španielsko dosiahlo bez zásadných reforiem na sľubovaný deficit verejných financií vo výške troch percent HDP do roku 2015, nieto ešte do roku 2020.

Európa a jej dávky

Problémom Španielska, a čiastočne aj Talianska a Grécka, nie je to, že boli zle nastavené pravidlá. Skôr išlo o neochotu a neschopnosť zákony dodržiavať. Európa sa tak v posledných desiatich rokoch stala rajom akýchkoľvek dávok. Model "sociálneho zabezpečenia", ktorý sa Európa snažila vnútiť "menej šťastným" krajinám, teraz namiesto podpory podkopáva európsku spoločnosť. Celý problém dávok ukrýva už slovo samotné. Dávka od slova dávať je vlastne benefit, pri ktoromsi mnoho ľudí myslí, že na neho má automaticky nárok, či už pre to niečo urobili alebo nie. Z nástroja, ktorý pomáhal chudobným v časoch núdze alebo dočasne širším skupinám ľudí počas recesie, sa stalo niečo, na čo si až príliš veľké množstvo ľudí robí nárok za všetkých okolností.

A pretože sa Európa stala neobmedzeným darcom dávok, jej ekonomický koniec sa podľa poučiek a nás v Saxo Bank neodvratne blíži. Deň za dňom sa počet ľudí poberajúcich dávky (dôchodcovia, nezamestnaní, podniky volajúce po štátnej pomoci) zvyšuje, pretože samotný systém zlyhal. V dôsledku toho tak stále narastá skupina ľudí, ktorá má obrovskú politickú moc a snaží sa odhryznúť čo najväčší podiel dávok zo stále menšieho koláča štátnych peňazí. A aby európske vlády ustáli tlak na svoje financie, centrálne banky tlačia peniaze a zachraňujú tých, ktorí robili v minulosti chyby a vzali na seba príliš veľké dlhové bremeno. Zároveň ale zobrali peniaze tým, ktorí by o dávky požiadali len pri mimoriadnej príležitosti. Nakoniec tak budú chudobnejší všetci bez rozdielu.

Štedré Francúzsko

Celú situáciu potom len zhoršuje nedostatok politického konsenzu naprieč Európu. Francúzsky prezident Hollande sa napríklad snaží o to, čomu sa hovorí ekonomická samovražda - znova znížiť vek odchodu do penzie, zákázať uvoľnenia a zaviesť sociálne reformy. A to všetko v európskej krajine, ktorá za svojich dôchodcov utráca najviac zo všetkých.

Pravdepodobnosť, že jeho program uspeje, je však nižšia, než že Španielsko splní svoje rozpočtové ciele! Angela Merkelová a Nemecko (a tiež väčšina severnej Európy) sa naopak snaží presadiť úsporné balíčky, ktoré majú zabezpečiť prosperitu európskej periférie. Keď sa ocitnete v deflačnej dlhovej špirále, je istou cestou do pekiel zachovanie dlhu a zároveň snaha ušetriť na výdavkoch štátnej správy. Navyšovanie dlhu a predstieranie toho, že si to môžeme dovoliť, musí skončiť. Čím skôr prijmeme stratu, tým menej nás to všetko bude stáť.

K tomu všetkému pripočítajte i Taliansko, ktorého vláda čoskoro skončí a ktoré bude v nasledujúcich dvoch rokoch potrebovať bilióny eur na refinancovanie tamojších bánk, a tiež Spojené štáty. Amerika sa totiž stále zdráha vykonať v rade už tretie kvantitatívne uvoľňovanie, pretože jeho prvá a druhá vlna nemala taký úspech, ako sa čakalo. Dostali sme sa tak do situácie, ktorú sme už skôr vopred poznali - tou je "leto nespokojnosti".

Do ceny aktív sa premietlo makroekonomické medzné riziko (tail risk)

Cena aktív sa teraz neodvíja od ich mikroekonomickej atraktivity (pomer P / E, rast, trhový podiel, cash flow), ale len od makroekonomického medzného riziká. A toto riziko stúpa s tým, ako tečú ďalšie a ďalšie peniaze krajinám skupiny Club Med (kvôli stále drahšiemu financovaniu, prehlbujúcim sa deficitom a nižšiemu ekonomickému rastu).

Sme presvedčení, že to všetko je cena za politiku preťahovania a predstierania: Dobré mikroekonomické ukazovatele zatieňuje zlý stav makroekonomiky. To sa snažia trhy povedať politikom už dlhšiu dobu, ale tí medzitým pokračujú v prázdnych sľuboch a nedomyslených plánoch.

Až keď sa dočkáme skutočného "stretnutia európskych kardinálov", zistíme, kam až môže klesnúť euro k doláru alebo index Stoxx 50 a ako vysoko sa môžu vyšplhať výnosy dlhopisov u krajín z Clubu Med. V žiadnom prípade si však nerezervujte lístok do Noemovej archy. Svet totiž neskončí. Mikroekonomika sa opäť vráti na výslnie a s ňou aj súdnosť, zisky a logické uvažovanie. Súčasný systém prechádza fázou testovania, čo je normálne. Nedochádza k jeho kolapsu, len sa celý mení.

Stratégia:

Naše odporúčanie: pamätajte na koncové riziko. To neklesá, naopak rastie, a preto je potrebné zaujať defenzívny postoj. Trhy sa budú podobať tohtoročnému európskemu letu: budú chladné a premenlivé, ale občas bude jasno.

Autor: Steen Jakobsen | hlavný ekonóm Saxo Bank | www.saxobank.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.7473 17.02 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

sedem-vyhod-cfd-obchodovaniaOn-line obchodovanie CFD je všestranná metóda obchodovania ako pre býčie, tak pre medvedie trhy, umožňuje zaistenie vašich aktuálnych ...
vynosy-dlhopisovDlhopisy, tak ako aj akcie prinášajú dva druhy výnosov a to kapitálový a úrokový.Investorov do dlhopisov zaujíma predovšetkým úrokový výnos....
co-je-podielovy-fondPodielový fond asi najvýstižnejšie charakterizuje príslovie „Virtus Unita Fortior“ (v jednote je sila). Zakladá ho správcovská spoločnosť, ...