Po víkendovom oddychu sa trhoch rozpútalo \"červené peklo\". Španielsko spolu s Gréckom opätovne vrátili na trhy paniku a výpredaje európskych aktív. Vidíme tak, že ani prisľúbená pomoc 100 mld. EUR pre španielsky bankový sektor ako aj schválené úsporné opatrenia v krajine nepomáhajú a vrcholným európskym predstaviteľom pomaly, ale isto dochádzajú zbrane. Výnos 10-ročných španielskych dlhopisov sa v pondelok dostal už nad úroveň 7.5 %, čo je viac ako kritická hodnota. Môže za to aj ECB, ktorá v rámci programu SMP nenakúpila za minulý týždeň zo sekundárneho trhu žiadne dlhopisy. Taktiež dvojročné a päťročné španielske výnosy začínajú dobiehať tie desaťročné. Španielsko sa tak dostáva do smrtiacej fiškálnej špirály a v problémoch sú aj jednotlivé regióny krajiny, veď región Murcia bude potrebovať od španielskej vlády pomoc v objeme 300 mil. EUR. Pyrenejský polostrov zužuje aj pokles HDP, ktorý sa za 2Q 2012 prepadol o -0.4% verzus -0.3% v 1Q 2012.
V reakcii na kritickú situáciu španielsky regulátor na nasledujúce tri mesiace zakázal „short selling\" všetkých španielskych akcií, vrátane derivátov a OTC. V Taliansku najmenej 10 veľkých miest, vrátane Neapolu a Palerma, má problémy so svojimi financiami a tamojší finančný regulátor pravdepodobne tiež oznámi zákaz na „krátke predaje\" pre finančné spoločnosti (banky, poisťovne, zaisťovne). Obchodovania bankových akcií v Taliansku bolo pozastavené, keď strácali od 5 do 8%. Cez víkend nemecký minister hospodárstva pripustil bankrot Grécka a návrat k Drachme, na čo grécky akciový index ASE reagoval poklesom o 7% na 586.04 bodov.
Kráľovský menový pár v úvode nového týždňa prelomil hranicu 1.21 a dosiahol denné minimá 1.2067 EUR/USD a smeruje k svojej férovej cene v pásme 1.16-1.19 bodov. Európske trhy zaznamenali nasledovné prepady: DAX -3.18 %, FTSE100 -2.09 %, CAC40 -2.89 a španielsky IBEX35 -1.1 %.
Na Wall Street zaznamenali indexy v reakcii na situáciu v Európe tieto straty: S&P 500 -0.73 %, DJIA -0.79 %, Nasdaq -1.2 %. Nepomohol im ani výrok známeho ekonóma Roubiniho, ktorý si myslí, že USA čakajú kvartály slabého rastu a ekonomika bude spomaľovať aj naďalej. Miera chudoby sa v USA dostáva na rekordné úrovne od roku 1960, do tejto kategórie je momentálne zaradených 15.7% obyvateľov.
Autor: Bc. Miroslav Blahušiak | Junior analytik | www.capitalmarkets.sk
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |