Po tomto víkende sa zraky ekonómov upierajú na Španielsko a plánovanú rekapitalizáciu miestnych bánk. Nesmieme však zabúdať na stále problematické Grécko, kde sa blížia opakované parlamentné voľby.
V dňoch, ktoré predchádzali gréckym voľbám 6.mája 2012, mali investori obavy, že euro dramaticky poklesne a rovnaké pocity mali aj po voľbách. Keďže ani jedna zo strán nemala úplnú väčšinu, výsledok volieb poslal na trhy vlnu neistoty a obáv, znížil dôveru investorov a spôsobil pád kurzu EUR/USD.
Ako plynuli dni a lídri gréckych politických víťazných strán zlyhali v úsilí o vytvorenie koaličnej vlády, mali tieto dôsledky vážny vplyv na euro, čo viedlo 23. mája až k dosiahnutiu 22 mesačného minima ( toto minimum sa navyše podarilo prelomiť keď kurz klesol 1.júna až na úroveň 1,2287 v dôsledku straty viery v španielsku vládu a jej schopnosti udržať bankovú krízu pod kontrolou). Politická neistota vyplývajúca z Grécka a nedostatok dôvery investorov v španielsku vládu ovplyvnili náladu voči euru, a posilnili dopyt po bezpečnom útočisku, čo viedlo k posilneniu dolára ako najvyhľadávanejšej meny na trhu. Dôsledky nestability eura značne ovplyvnili aj ďalšie hlavné meny, ako je britská libra, čo spôsobilo pokles jej hodnoty po boku eura voči doláru, a libra tým stratila možnosť konkurovať doláru v pozicionovaní sa ako „bezpečný prístav“.
Peter Leonidou, obchodný riaditeľ Alpari FS, skúmal potenciálne dôsledky odchodu Grécka z eurozóny a vplyv na Európsku úniu a euro. “Pokiaľ ide o menový trh, ak by Grécko opustilo eurozónu, očakávame, že euro by kleslo až na úroveň 1,20. Najideálnejšie by bolo, keby sa kurz EUR/USD dostal na svoje maximá, aby následný pád nebol až taký drastický. Znepokojuje najmä fakt, že keby Grécko opustilo eurozónu, nemalo by to vplyv len na euro, ale Európa by mohla čeliť miliardám dolárov z expozície. Expozícia bánk v dolároch spôsobuje obavy, že niektoré banky nebudú schopné dostáť svojim záväzkom a to je dôvod, prečo sme videli v posledných týždňoch niekoľko bankových znárodnení. Keď euro klesne na úroveň 1,20, Európa sa musí pripraviť na dvojitú recesiu.”
Avšak, grécky exit by mohol znamenať oveľa viac problémov, a to nielen pre menu, ale aj pre Európsku úniu.
Peter Leonidou vysvetľuje: “Pre Európsku úniu to bude znamenať, že dvere z eurozóny ostanú otvorené aj pre ostatné európske krajiny, ako sú Španielsko a Taliansko, čo môže mať za dôsledok katastrofálny dominový efekt, ktorý môže poškodiť zostávajúce krajiny eurozóny, banky, štáty a podniky po celom svete. Mena stratí na trhoch svoje postavenie, poškodí sa medzinárodný obchod a potopí do vôd recesie aj ďalšie krehké ekonomiky. Dolár môže dominovať na menových trhoch, čo môže viesť k znehodnoteniu ďalších významných mien a trhová rovnováha môže byť vážne narušená.“
Jediná vec, ktorá je istá, je to, že opakované voľby v Grécku 17. júna, budú pre euro ďalším rozhodujúcim dňom.
Autor: Peter Leonidou | Alpari FS
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |