Španielsky bankový systém je “zlomovým bodom” pre existenciu eura. A španielska vláda si to uvedomuje. Aj preto premiér Rajoy ohlásil, že krajina zdravie svojho bankového systému “garantuje”. Robia si z nás žarty? Problém je teraz ďaleko väčší ako je Španielsko schopné samo zvládnuť. Všetky dômyselné pokusy španielskej vlády vyriešiť problém financovania boli zmätené zo stola Európskou centrálnou bankou. To potvrdzuje fakt, že na vyriešenie problému financovania španielskeho bankového sektora v odhadovanom rozsahu 150 – 300 miliárd eur bude potrebné spoločné úsilie Európy i Medzinárodného menového fondu.
Ak takéto riešenie nebude na stole do leta, španielska ekonomika je vo veľkom ohrození a akcie tamojších bánk čaká zrýchlený voľný pád. Všetky zložky španielskej ekonomiky si musia uvedomiť, že problém bánk nie je izolovaný fenomén a Španielsko sa nedokáže zotaviť, kým budú jeho banky zbedačené ako dnes. Už sa jednoducho nedá kúpiť si ďalší čas. Na druhú stranu by kombinované úsilie ECB, EMU a MMF o rekapitalizáciu mohlo byť silným spúšťačom pre rely na bankových akciách. Zatiaľ to ale vyzerá na ďalšie kolo celkovej ignorácie problému zo strany španielskej vlády.
Popieranie alebo všeobecná nevedomosť
Vyhlásenie o celkovej “garancii” za bankový systém a financie regiónu zo strany Madridu nevrhá dobré svetlo na jeho schopnosť krízu zvládnuť. Toto vyhlásenie sa totiž neopiera o žiadny finančný arzenál. Miera dôveryhodnosti mi tak pripomína majstra popierania a ignorácie “Boba z Bagdadu” počas operácie Iracká sloboda. Problémom je nejednotná komunikácia zo strany španielskej vlády, ktorá podkopáva svoju dôveru a ďalej odrádza dlhopisových aj akciových investorov.
S každým ďalším polovičným riešením sa cena za túto krízu zvyšuje. Španielsko tak nejako nepotrebuje technokratickú vládu – potrebuje iluzionistov! Zastavte to šialenstvo!
Avšak Španielsko má v ruke silné karty. Ak tamojší bankový sektor skolabuje, potom sa nákaza rozšíri do zvyšku Európy a pravdepodobne ukončí eurozónu ako ju dnes poznáme. Európski lídri to vedia. Než ale pošlú Španielsku peniaze, chcú od neho záväzok k ďalším reformám.
Jediné riešenie, ktoré by bolo dostatočne rozsiahle a zároveň dostatočne dôveryhodné pre držiteľov dlhopisov, je prinútiť ECB, MMF a zástupcov španielskych bánk i vlády vyložiť karty na stôl. Veľké jarné upratovanie bilancií. Čas je najväčším nepriateľom Španielska a ako sme už skôr uviedli, tak írsky krízový scenár nie je tak ďaleko. Španielsko straty takého rozsahu samo nezvládne. Nie je to síce ten hlavný problém, ale cesta k zníženiu úrokov z dlhopisov vedie len skrze radikálne reformy, ktoré naštartujú pracovný trh a eliminujú rozpočtové schodky. Široké a “drahé” riešenie dnes by mohlo priniesť vyššie než očakávané oživenie na trhu nehnuteľností v budúcnosti.
Španielsko musí konať, nie reagovať!
V tejto chvíli sa ako plán zdá konsolidácia, ktorá vytvorí “super banku” zlúčením finančných domov Bankia, Catalunya Banc a Novagalicia Banco. Vznikol by tak bankový gigant, ktorý by mal v účtovných knihách pôžičky za 460 miliárd eur, teda najviac z celého španielskeho bankového sektora s podielom na celkovom trhu 20 percent. Hoci by sa mohlo zdať, že vláda prevzala nad situáciou kontrolu, tak tento krok nerieši všetky problémy španielskeho bankového trhu. Najzraniteľnejšie sú totiž malé lokálne sporiteľne, ktoré bude ešte v priebehu roku 2012 potrebné zachrániť.
Z tej lepšej stránky – Španielsko ako miesto pre európsku dovolenku
Hoci sa problémy kopia a španielske banky, daňových poplatníkov aj vládu to bude naozaj veľmi bolieť, existuje jeden dôležitý dôvod, prečo by široká pomoc dávala zmysel dlhodobo. Ak by ceny nehnuteľností spadli dramaticky nízko, potom by to mohlo priniesť zvýšený dopyt zo strany severných Európanov, medzi ktorými je španielsky realitný trh veľmi obľúbený. V skutočnosti ale tamojší realitný trh nie je pod takým tlakom, ako boli predtým nehnuteľnosti v Írsku. V prípade zaujímavej ceny je dopyt po nehnuteľnostiach v Španielsku zo strany medzinárodných klientov už dnes vysoký.
Autor: Tomas Berggren | Equity Analyst | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.7473 | 17.02 % |