Menové zásahy prichádzajú neskoro
V priebehu posledných pár rokov zavádzal Bernankeho Fed kvantitatívne uvoľňovanie (QE) alebo operáciu Twist zakaždým, keď prišli hlboké výpredaje akcií a ochabla dôvera investorov. Keď ale prišla reč na vyhliadky ekonomiky minulý týždeň, “über-holubičky” Bernanke a Dudley zrazu hýrili optimizmom.
Za ich náhlou zmenou názorov môže stáť obava, aby nezhoršili už aj tak problémovú situáciu. Tým, že svoju rétoriku obmedzili na nenápadnú a plnú nádejí, sa snažia zabrániť akejkoľvek “panickej” reakcii napríklad na slabosť EÚ alebo odhalenie strát JP Morgan. Aj oni veľmi dobre rozumejú tomu, že holubičia rétorika môže priťažiť cenám komodít. Ich prílišná mlčanlivosť môže pripomínať pokus o podporu ekonomiky, pretože pomáha dostať cenu komodít nadol. V prvom štvrťroku panovali obavy, že každé QE by mohlo vyhnať nahor ceny benzínu i odhady inflácie. Každé ďalšie zvyšovanie cien by mohlo mať za následok nežiaducu pozornosť namierenú na Fed. Teraz Fed trápia eskalácie dlhovej krízy v Európe a strmý pokles Číny.
Teraz som práve v Ázii a je zjavné, že od Austrálie až po Indiu chýbajú peniaze na obchodovanie a taktiež je nedostatok úverov. Vyschol totiž prameň zámorských pobočiek najväčších európskych bánk, ktoré normálne financujú 33 percent celkového biznisu. Banky sú až príliš zaneprázdnené tým, aby zefektívnili svoje súvahy. Existujúce štáty so schodkom bežného účtu, v poslednej dobe najmä India, majú výrazne slabšie meny a vidíme aj tlak na hraničné úrokové sadzby a len malú podporu vývozných úverov a dopytu.
Všetky nastolené makropolitiky sa nakoniec ukázali ako zlé a ja si stále myslím, že môj predošlí titulok “Z politiky preťahovania a predstierania sa stáva len predstieranie” je stále aktuálny. Dochádza nám čas a súčasné menové zásahy prichádzajú neskoro, zatiaľ čo stále chýbajú štrukturálne reformy. Vyspelé a rozvíjajúce sa trhy sú teraz vo fáze popierania krízy (najmä rozvíjajúce sa štáty) a fáze protestu a obviňovania (vyspelé krajiny). Čoskoro sa dočkáme mandátu pre zmenu, a to zrejme už na konci tohto roku a nie až v roku 2013. A to preto, že situácia je tak zlá, že už sa ďalej môže len zlepšovať.
Má ťažobný sektor našliapnuté k boomu?
Centrálne banky si uvedomujú, že zaspali, a pokúšajú sa o nápravu. Z obnoveného monetárneho aktivizmu tak môžu ťažiť obvyklí podozriví – ťažiari. Inšpiroval som sa článkom Mikea Kriegera „Prichádza veľké tlačenie peňazí” a vytvoril som graf znázorňujúci index ťažby zlata (pozri nižšie). Počas mojej návštevy Ázie odporúčam long pozíciu ťažobného sektora, a to kvôli jeho 40percentnému prepadu a zvýšenej pravdepodobnosti fiškálneho stimulu zo strany Číny, ktorý nakoniec čínska štátna rada minulý týždeň potvrdila.
Akcie
Dekáda dobrých časov pre akcie už skončila. Len sa pozrite na titulky Financial Times z minulého týždňa, ktoré hlásali “smrť akcií”. Je to jedno z klasických znamení, že sa blíži hlavné cyklické minimum.
Stratégia
Za 30 rokov svojej kariéry a obchodovania som sa naučil tri hlavné zásady, ktoré vždy obstáli:
1. Všetko sa časom vráti k normálu.
2. Makropolitické rozhodnutia sú vždy chybné, pretože sú založené na zlých predpovediach. Kroky zástupcov mikroekonomickej sféry, teda jednotlivcov a firiem, ktoré prežijú len vtedy, keď sa im darí a robia správne rozhodnutia, budú nakoniec vždy popredu.
3. Jednou z vecí, ktorú nemôžeme ovplyvniť, je čas. Ten musíme rešpektovať, zostaviť si zodpovedajúce portfólio a zariskovať.
Tieto zásady podrobnejšie v pravý čas rozoberiem, ale podľa mňa vysvetľujú, prečo sme stále vo fáze predstierania, ktorá už čoskoro skončí, a nie v zdanlivo nekonečnej fáze preťahovania a predstierania. Poobzerajte sa po akciách v ťažobnom sektore GDX, korporátnych dlhopisoch s vysokým výnosom HYG a akciách fondu obchodujúceho zlato GLD.
Autor: Steen Jakobsen | hlavný ekonóm Saxo Bank | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |