V súčasnosti sa najviac obávam ďalšieho vývoja v Grécku. Približne o mesiac, 10. a 17. Júna, budú druhé grécke voľby. Zdá sa, že najväčšou stranou bude Syriza, ktorá si tak zaistí ďalších 50 kresiel. To povedie buď k menšinovej vláde so širšou politickou podporou alebo čo najľavicovejšej vláde (pokiaľ komunisti zmenia taktiku). A to sú zlé správy! Všetky tieto strany totiž požadujú zastavenie splácania a odpustenie dlhu. Navyše Grécko potrebuje do konca júna nájsť úspory vo výške 11,5 miliardy eur tak, aby vyhovelo nárokom Trojky. Ak túto podmienku nesplní, potom nemusí dostať ďalšiu dávku pomoci. Stávky sú teraz 3:1, že Grécko opustí euro, a to radšej skôr ako neskôr. Ja to očakávam na konci júla alebo začiatkom augusta.
Francúzsko – kedy trhy vyzvú prezidenta Hollanda?
Situácia vo Francúzsku sa komplikuje.
Prvou výzvou pre nového prezidenta Hollanda bude schôdzka kvôli voľbe nového prezidenta euroskupiny. Luxemburčan Juncker, ktorý šéfuje euroskupine teraz, sa totiž chystá v júni odísť do dôchodku. Favoritom na nového prezidenta zostáva nemecký minister financií Schäuble. Dokáže to Hollande akceptovať?
Potom bude Hollande zháňať plný mandát pre odvolanie existujúcich nereforiem v parlamentných voľbách 10. a 17. júna. Zdá sa, že získal podporu nielen od ľavice, ale aj od centristov Bayrua. Z môjho pohľadu to vyzerá tak, že dostane dostatočný mandát pre zavedenie niektorých tradičných, ľavicových sľubov. Tie budú zlé pre celú EÚ, ale hlavne pre samotné Francúzsko. Francúzsko totiž zúfalo potrebuje reformu trhu práce, väčšiu privatizáciu a dynamickejšie prostredie pre malé a stredné podniky. V neposlednom rade aj posunutie hranice pre odchod do dôchodku.
A konečne, Hollande sľúbil pracovať na zmene “fiškálneho paktu” EÚ, ktorý má byť teraz ratifikovaný. Tiež sľúbil mimoriadnu schôdzu parlamentu, ktorá má trvať od 2. júla do 4. augusta. Tou chce odštartovať svoj útok na už skôr deklarované hlavné ciele. Prvým cieľom sú banky a medzi ďalšie ciele patrí okrem iného aj odvolanie už schváleného zvýšenia DPH, ktoré malo vojsť do platnosti v októbri. To je celkom rozsiahla politická agenda pre niekoho bez predošlých skúseností v riadiacich funkciách.
Taliansko – budú čoskoro voľby?
Do konca leta očakávam vyhlásenie volieb v Taliansku. Správca domu a ministerský predseda Monti je pod paľbou. Dokonca aj strana PDL, ktorá je hlavnou podporou súčasnej koalície, volá po zmene paktu fiškálnej zodpovednosti. Dúfam, že dokážu spoznať trend.
Nemecko – platiť či neplatiť?
A konečne sa dostávam k Nemecku. Bundestag a Bundesrat potrebujú schváliť Európsky záchranný mechanizmus ESM, ktorý na rozdiel od EFSF nemá systém poistiek, ale má byť zaistený reálnymi prostriedkami. Hlasovanie je naplánované na posledný týždeň v júni, teda po voľbách vo Francúzsku a gréckom súhlase s požiadavkami Trojky.
Pre Nemecko bolo zatiaľ neustále zachraňovanie Európy celkom lacné, ale teraz sa cena teoreticky donekonečna navyšuje spolu s narastajúcou zodpovednosťou, ako v prípade skutočnej európskej fiškálnej únie. Úplná fiškálna únia posvätená Nemeckom sa rýchlo stáva jediným riešením, ako pre EÚ získať viac času.
Európa – leto nespokojnosti?
Najnovšie argumenty hovoria v prospech rastu, avšak proti úsporám a fiškálnemu paktu. Nikto však nedokáže povedať, kto bude takú stratégiu platiť, ak teda ECB nedostane väčšie právomoci na tlačenie peňazí. V Španielsku potom budú hlavnou témou odpisy v problémových bankách.
Je logické, že sú politici vystrašení a bezradní a voliči budú chcieť ich hlavy. Nikto preto nechce hovoriť o reformách a skutočnej zmene. To zaručí eskaláciu krízy a znovu sa ocitneme na dne čo sa týka politiky i ekonomiky. Raz tomu možno budeme hovoriť Európske leto nespokojnosti. Vyzerá to zle, ale dobrou správou je, že celá situácia môže byť až tak neznesiteľná, že nakoniec vyvolá impulz pre skutočnú zmenu. Vo Veľkej Británii nastal po “Zime nespokojnosti” z rokov 1978 až 1979 rýchly nástup Thatcherovej. Máme sa tešiť na podobne sľubnú zmenu v Európe aj tento rok na jeseň? Dúfajme, že áno.
Investičné prostredie v nadchádzajúcich mesiacoch
V ďalších mesiacoch môžeme čakať hlavne odliv rizika, pretože trhy nenávidia neistotu. Do nevýhody sa tak dostanú hlavne európske akcie, predovšetkým tie mimo Nemecka, pretože sa investori budú báť rizika devalvácie meny v dlhodobom horizonte. V tomto prostredí by sa malo dariť americkému doláru, ktorý zvyčajne ťaží z rastu neistoty a klesajúcej ochoty investorov riskovať. Výhľad pre euro je všeobecne negatívny, hoci časť rizika je už v súčasnom kurze započítaná a pre ECB je vytlačiť ďalšie peniaze ťažšie než napríklad pre americký Fed alebo japonskú centrálnu banku.
Autor: Steen Jakobsen | hlavný ekonóm Saxo Bank | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |