Môj dobrý známy Martin mi dal výbornú radu, ako vysvetliť súčasnú kondíciu trhu:
Predstavte si, že denne vyfajčíte 40 cigariet. Potom ale začnete strašne kašlať a vaša žena vás pošle k doktorovi. Doktor sa pozrie na váš röntgen a hovorí: “Na vašich pľúcach je tieň.” (Pozn. redakcie: ktorý môže ukazovať na rakovinu alebo napríklad bronchitídu.) Čo potom urobíte? Samozrejme prestanete fajčiť.
Doktor chce stanoviť presnejšiu diagnózu, preto vykoná ďalšie testy a povie vám, aby ste prišli zajtra. Po ich vyhodnotení ale usúdi, že hoci ste fajčil až príliš, tieň na röntgene neznamenal nič vážne. A čo urobíte teraz? No, 90 percent ľudí by pravdepodobne začalo znovu fajčiť. A to je v podstate aj súčasný stav trhu!
Už som toho napísal dosť o tom, čo si myslím o všetkých tých stúpajúcich výnosoch dlhopisov – je to holá skutočnosť a nie náhoda. Len pre pripomenutie, moje argumenty sú nasledovné:
Pokles výnosov u amerických dlhopisov pod dlhodobú úroveň bol neobvyklý (ako môžete vidieť na grafe nižšie). Výnos 30-ročných dlhopisov neochvejne smeroval dole od začiatku 80. rokov minulého storočia. Na tejto ceste nadol pritom nastali dva zlomy: jeden sa odohral v roku 2009, keď sa akciový trh zrútil a index S & P 500 sa dostal na svoje 666 bodové minimum (áno, je to skutočne diabolské číslo). Druhým zlomom potom je obdobie od roku 2011, kedy Fed odštartoval “operáciu šialeného muža tlačiaceho peniaze”, ktorá sa skladá z dvoch kôl kvantitatívneho uvoľňovania a operácie Twist spolu s nízkymi sadzbami “na večné časy a nikdy inak”.
Tieto kroky boli výnimočné a neboli pravidlom. T.j. išlo o “nekonvenčné opatrenia”, ku ktorým (na)vždy smerovali všetky centrálne banky.
Výnosy sa teraz vrátili k svojmu pôvodnému trendu a ja tuším, že opäť dôjde k:
Slovo “nekonvenčné” priamo súvisí s tým, ako sa bankový trh takmer rúca. Vlády pritom nemajú prístup na trhy a dochádza k celkovému vytesneniu pojmu privátny, ktorý nahrádza ekvivalent verejný. Banky majú teraz zaistené financovanie na rok 2012. Signori Draghi podľa svojich vlastných slov “zachránil euro”. Dvojka Bernanke / Dudley pred nedávnom zverejnila výsledky záťažových testov bánk, ktoré vlastne ani stres testami neboli, ale skôr išlo o marketingový leták pre banky a ich zisky.
V racionálnom svete (nie na trhoch) by nekonvenčné opatrenia vymizli. Áno, aj tu na to bol čas, ale Európska únia teraz vyhlasuje: dostávame sa z európskej dlhovej krízy. Signori Draghi oznámil, že druhá vlna operácií DRO bola posledná (… zatiaľ) a Bernanke a Dudley neboli schopní presvedčiť ďalších členov Federálneho výboru pre voľný trh (FOMC), že napriek známkam stabilizácie (nepleťte si s trendom rastu) je aj naďalej potrebné pokračovať v tlačení peňazí. Guvernér Fedu Lacker dokonca naznačil, že Fed v roku 2013 bude musieť zdvihnúť sadzby (Lacker je jediný jastrab, ktorý vo výbore FOMC zostal).
Inak povedané – zdá sa, že sa na trhoch s pevným výnosom dostávame ku štandardu. Politici a zákonodarcovia v podstate povedali, že “tieň” vlastne nie je tak zlý. Takže, “fajčenie” je späť, a to napriek skutočnosti, že vieme o jeho smrtiacich účinkoch. Tá istá analógia potom platí aj pre trh.
Vstupujeme do nesmierne nebezpečného obdobia. Ocenenia sú pod tlakom a dokonca aj najväčší optimista v našom Saxo Bank tíme Peter Garnry sa postupne stáva konzervatívnym. Divergencia je stále väčšia a väčšia. Celá situácia mi vlastne začína pripomínať koniec roka 2007 a začiatok roka 2008 (aspoň podľa grafu). Dúfajme, že sa (znovu) mýlim a ide skôr o prechodné obdobie, kým bude celý svet zachránený a všetci budeme môcť veriť, že vyššie dlhy povedú k rastu a reformám.
Vo svojom vysokom veku (47 rokov) už fajčiť nezačnem, avšak veľa ďalších ľudí sa k tomu uchýli. Možno, že fajčenie je nakoniec vlastne dobrá vec.
V rovnakej chvíli dochádza až k neuveriteľných náhodám. Za viac ako 25 rokov, čo sa pohybujem na trhu, teraz pozorujem, že je čas byť opatrný. Do módy sa totiž dostáva ľahostajnosť a pocit uspokojenia.
Autor: Steen Jakobsen | hlavný ekonóm Saxo Bank | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |