V posledných troch mesiacoch minulého roka cena kávy mierne poklesla, a to aj napriek informáciám o menšej úrode v Kolumbii. Arabika oslabila z 228,9 na 226,9 US centa za libru. Robusta znehodnotila z 1979 na 1810 USD za tonu.
Ministerstvo poľnohospodárstva USA spresnilo svoj odhad globálnej produkcie kávy v marketingovom roku 2011/12 na 133,8 milióna vriec. V minulom roku bola úroda 136,4 milióna vriec. Sklamala predovšetkým kolumbijská produkcia. Predpoveď jej veľkosti bola upravená nadol o 2 milióny na 8,5 milióna vriec. Dôvodom sú silné dažde, ktoré na jeseň postihli pestovateľské oblasti. Brazília dodala 49,2 milióna, Vietnam dopestoval rekordných 20,6 milióna vriec.
Obr. 1: Globálna produkcia a konečné zásoby kávy v miliónoch vriec (Zdroj: USDA)
Predpoveď konečných zásob bola znížená oproti júnovej správe o 2,6 milióna na 24 miliónov vriec, čo je tretia najnižšia úroveň v histórii. Sklady sú prázdnejšie predovšetkým v Brazílii a EU-27. Pre cenu kávy Arabiky je však negatívne, že od začiatku novembra sa zásoby na burze IntercontinentalExchange zvýšili o 20 percent na 1,5 milióna vriec.
Produkčný výhľad na rok 2012/13 je pomerne pesimistický. Spoločnosť Ipanema, ktorá dodáva kávu do reťazca Starbucks, uviedla, že produkcia v Brazílii by nemala byť vyššia ako v rekordnom roku 2010. Vtedy dodala krajina viac ako 54 miliónov vriec. Dôvodom je podpriemerný úhrn zrážok v posledných mesiacoch.
V nasledujúcich troch mesiacoch predpokladáme pomalé pokračovanie zostupného trendu. Dôležité budú aktualizované prognózy brazílskej produkcie. Negatívne prekvapenie by zastavilo pokles ceny. Globálne zásoby sú relatívne nízke, čo vytvára priestor pre zvýšenú cenovú volatilitu.
Obr. 2: Cenový vývoj kávy Arabika v US centoch/libru (Zdroj: Bloomberg)
Obr. 3: Cenový vývoj kávy Robusta v USD/tonu (Zdroj: Bloomberg)
Kakao
Kakao patrilo v posledných troch mesiacoch roka medzi najslabšie komodity a jeho cena prepadla z 2608 na 2109 USD za tonu. Dôvodom je prudký nárast produkcie v západnej Afrike.
Úroda kakaa v Pobreží slonoviny je tento rok rekordne vysoká. Od začiatku sezóny (1. októbra) do decembra vzrástli dodávky do tamojších prístavov o takmer 6 percent. Do ghanských prístavov bolo v tejto sezóne zatiaľ dovezených o 4,3 percenta viac kakaa oproti rovnakému obdobiu minulého roka. V dôsledku nezhôd ohľadom prístavných poplatkov však priemerný mesačný vývoz dosahuje od októbra len úroveň 33 000 ton, pričom v minulom roku bol priemer 90 000 ton. Pred Vianocami sa podarilo spor urovnať a už v januári by mala byť dosiahnutá normálna úroveň exportu.
Spotreba kakaa je rekordne vysoká. European Cocoa Association uviedla, že v treťom štvrťroku 2011 sa v Európe spracovalo rekordných 377 388 ton kakaových bôbov, čo je o 14 percent viac oproti rovnakému obdobiu minulého roka.
Obr. 4: Spotreba kakaa v Európe v tonách (Zdroj: ECA)
V prvom štvrťroku 2012 by sa kakao malo naďalej nachádzať pod predajným tlakom, keďže svetový trh je dostatočne zásobený. Z krátkodobého hľadiska je pre cenu negatívny aj výhľad výrazného zvýšenia objemu exportu z Ghany.
Obr. 5: Cenový vývoj kakaa v USD/tonu (Zdroj: Bloomberg)
Bavlna
V uplynulých troch mesiacoch bola bavlna slabá a jej cena poklesla zo 100,2 na 91,8 US centa za libru. Príčinou je previs ponuky nad dopytom, kvôli ktorému sa prudko zvýšili globálne zásoby.
Ministerstvo poľnohospodárstva USA znížilo odhad celosvetovej spotreby bavlny v marketingovom roku 2011/12 na 111,3 milióna balov z predchádzajúceho odhadu 114,3 milióna balov. Čína ostáva najväčším spotrebiteľom bavlny na svete s 45 miliónmi balov. Oproti minulému roku poklesol jej dopyt o 1 milión a oproti sezóne 2009/10 až o 5 miliónov. Čínsky ekonomický zázrak ochabuje, čo sa negatívne prejavuje aj v textilnom priemysle.
Obr. 6: Konečné zásoby bavlny v miliónoch balov a pomer zásob k spotrebe v % (Zdroj: USDA)
Predpoveď produkcie bola ponechaná na rekordnej úrovni 123,4 milióna balov. Výrazne vyššia úroda bola v Číne, ktorá dodala rekordných 33,5 milióna balov. V minulom roku vyprodukovala 30,5 milióna balov. Predpoveď globálnych zásob bola upravená nahor na 57,7 milióna balov z predchádzajúcich 55 miliónov.
Na začiatku nového roka očakávame ďalšie mierne znehodnotenie bavlny. S blížiacou sa jarou však pre cenu môžu byť podporou informácie o redukcii osiatej plochy. Podľa predbežných prieskumov medzi farmármi by sa veľkosť osiatej plochy v Číne mohla zmenšiť o 5 až 10 percent.
Obr. 7: Cenový vývoj bavlny v US centoch/libru (Zdroj: Bloomberg)
Cukor
Cukru sa v posledných troch mesiacoch roka nedarilo a jeho cena poklesla z 25,3 na 23,3 US centa za libru. Znehodnotenie bolo spôsobené predovšetkým informáciami o vyššej indickej produkcii a obnovení exportu cukru z tejto krajiny.
Podľa odhadu Ministerstva poľnohospodárstva USA by sa na celom svete malo v marketingovom roku 2011/12 dopestovať rekordných 168 miliónov ton cukru. To je o 4,2 percenta viac oproti minulému roku. Výrazné väčšia úroda (o 6,3 %) je v Indii, ktorá zažila v tomto roku veľmi priaznivé monzúnové obdobie. Naopak o 7 percent na 35,8 milióna ton poklesla veľkosť úrody v Brazílii. Tá je najväčším dodávateľom cukru na svete. Kvôli nepriaznivému počasiu na jar poklesli výnosnosti plantáží podľa poradenskej spoločnosti CTC na 24ročné minimum 69 ton na hektár.
Globálna spotreba cukru by podľa odhadu Ministerstva poľnohospodárstva USA mala v marketingovom roku 2011/12 vzrásť o 2,1 percenta na rekordných 159 milióna ton. V Indii, ktorá je najväčším nákupcom cukru na svete, vzrastie spotreba o 9 % na rekordných 25 miliónov ton. Mierny nárast dopytu sa predpokladá aj v Severnej Amerike, Číne a v rozvíjajúcich sa ázijských štátoch. Výsledkom výrazného prebytku ponuky nad dopytom bude rast zásob na štvorročné maximum.
V nasledujúcich troch mesiacoch očakávame zastavenie prepadu ceny cukru. Podľa odhadu banky Standard Chartered sa výrobné náklady pohybujú na úrovni 22 centov za libru. Kvôli vysokej inflácii sa predpokladá ďalší rast predovšetkým mzdových nákladov. Farmári už teraz uvažujú o znížení výdajov na rekultiváciu plantáží. Vďaka relatívne vyšším cenám ropy je čoraz atraktívnejšia produkcia etanolu namiesto cukru. Banka Macquarie odhaduje, že 20 centov je hranica, pri ktorej začnú brazílski farmári výrazne uprednostňovať predaj trstiny producentom etanolu pred predajom do cukrovarov.
Obr. 8: Cenový vývoj cukru v US centoch/libru (Zdroj: Bloomberg)
Autor: Boris Tomčiak | Analytik | www.colosseum.cz
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |