V posledných týždňoch roka 2011 sme boli v strednej Európe svedkami najväčšieho znehodnotenia mien za posledné roky. Najviac utrpel poľský zlotý, maďarský forint a česká koruna. Mnoho Slovákov, pracujúcich v susednom Česku a Maďarsku, ktorí dostávajú plat v lokálnych menách, pocítili, že ich mzda sa v posledných mesiacoch po konverzii na eurá výrazne znížila.
Špeciálne Slováci pracujúci v Maďarsku sú najvýraznejšie zasiahnutí týmto vývojom. Podľa odhadov nášho Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny je v Maďarsku zamestnaných približne 20 000 až 30 000 našich občanov, pričom podľa údajov maďarského Štatistického úradu zarábajú v priemere 212 000 forintov (2.Q. 2011).
Ako na margo tohto vývoja uviedol Peter Leonidou, obchodný riaditeľ Alpari Financial Services Ltd (Alpari FS), jedného z najrýchlejšie rastúcich poskytovateľov online forex obchodných služieb vo svete:
“Za posledných šesť mesiacov sa maďarský forint oslabil voči euru o 15 %. Kým ešte v júni 2011 bol kurz voči euru 265, v novembri sa oslabil až k úrovni 315 forintov za jedno euro. To v bežnom živote znamená, že priemerná mzda v Maďarsku 212 000 forintov ešte v júni predstavovala 800 eur, no v novembri to už bolo len 675 eur. Ak by si maďarský forint udržal tento 15 percentný prepad hodnoty voči euru, tak v porovnaní s rokom 2011 by Slováci pracujúci v Maďarsku mohli počas tohto roka prísť o sumu rovnajúcu sa až takmer dvom mesačným mzdám.”
Slováci pracujúci v Českej republike, ktorí dostávajú plat v českých korunách, neobišli lepšie. Podľa údajov českého Ministerstva práce a sociálnych vecí pracuje u našich západných susedov viac ako 100 000 našich občanov, pričom údaje českého Štatistického úradu hovoria o priemernej mzde približne 24 000 českých korún (2.Q. 2011).
Obchodný riaditeľ Alpari FS Peter Leonidou, disponujúc širokými znalosťami technických analýz, k tomu dodáva:
“Česká koruna je ďalšia zo stredoeurópskych mien, ktorá od jesene zaznamenala prudký pokles. Kým ešte v júni sa česká priemerná mzda rovnala 1 020 eur, tá istá mzda prepočítaná na eurá na konci novembra už znamenala len 920 eur, čo predstavuje pokles o 10 %.”
Peter Leonidou vysvetľuje:
“Zlé politické rozhodnutia maďarskej vlády spôsobili zníženie ratingu krajiny do špekulatívneho pásma od dvoch z troch veľkých ratingových agentúr Moody’s Investors Service Ltd, a Standard&Poor’s Ratings Services. Výsledkom toho je, že Maďarsko môže pravdepodobne očakávať zvýšenie nákladov na financovanie. Zvýšenie nákladov na financovanie znamená, že krajina bude ťažšie splácať miliardy eur dlhov, ktoré stoja pred Maďarskom. To následne znižuje dôveru investorov v maďarský forint.
Česká republika tiež čelí neistote ohľadom jej ďalšieho ekonomického vývoja. Česká národná banka nedávno ponechala úrokové sadzby bezo zmeny ale uviedla, že bude modifikovať svoju monetárnu politiku v prípade, ak sa budú naďalej objavovať signály inflačných rizík. Navyše pokles dopytu po českom exporte môže zasiahnuť ekonomický rast krajiny, čo by mohlo viesť k ešte slabšej mene.”
Autor: Peter Leonidou | obchodný riaditeľ | Alpari Financial Services
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |