Na Libor sa v posledných mesiacoch pochopiteľne sústreďuje zvýšená pozornosť z dôvodu chaosu, ktorý v Európe momentálne prebieha. V globále sme videli rozširovanie spredu medzi základnou úrokovou sadzbou Fedu a Liborom, keďže tlaky na financovanie sa zväčšujú a trhoví účastníci sa snažia ochrániť pred možným rizikom prudkého prepadu.
Debaty o (ne)zvýšení dlhového stropu v USA koncom júla tiež zohrali svoju rolu. Tak napríklad, 25. júla, sa investor zúfalo snažil získať akýkoľvek výnos a pokojne požičiaval hotovosť na jeden deň za 5 bázických bodov a ako kolaterál akceptoval hypotekárne cenné papiere. Nasledujúci pondelok, 1. augusta, sa ten istý repo-obchod obchodoval na 40 bázických bodoch, pretože ten istý investor sa rozhodol vložiť hotovosť na poistený bankový účet prinášajúci nulový úrok radšej ako by sa mal vystaviť jednodňovému úverovému riziku. V tomto prípade nebol investor ochotný požičať hotovosť na jednodňovej báze výmenou za kolaterál, ktorý je „bezpečne“ garantovaný americkou vládou.
Trojmesačný Libor by mal reprezentovať akýsi priemer, za ktorý si môže 19 svetových bánk (11 z nich je európskych) požičať peniaze na nekrytej báze, ale v skutočnosti iba veľmi malý počet bánk aktívne zháňa hotovosť na dané obdobie. Ak sa teda iba pred 3 mesiacmi investor zdráhal požičať kolaterizované finančné prostriedky na jeden deň za 40 bázických bodov, aká je pravdepodobnosť, že tento istý investor bude ochotný požičať nekolaterizované peniaze na 3 mesiace za 40 bázických bodov? Libor by mal v najbližšom mesiaci vzrásť na 60 bázických bodov, otázkou však ostáva, či aj takáto úroveň bude „spravodlivá“.
Niekto by mohol namietať, že hodnota Liboru je iba číslo založené na prieskume a nie vždy musí presne odzrkadľovať celkovú realitu v oblasti financovania sa, s čím sa koniec koncov dá súhlasiť. Cieľom je však poukázať na to, že pri súčasnej volatilite, „skutočná“ úroveň Liboru by mala byť podstatne vyššia ako jeho terajšia a zrejme aj budúca hodnota. Momentálne zvýšenie priemernej medzibankovej sadzby môže pravdepodobne pokračovať vo svojom rastovom trende a ak predpokladáme rast, resp. udržanie súčasnej volatility, môže sa tempo jej zvyšovania urýchliť.
Výška Liboru by podľa teórie mala byť ohraničená existujúcimi forexovými swapovými linkami medzi Fedom a inými centrálnymi bankami. Fed ponúka neobmedzenú dolárovú likviditu (max. na trojmesačné obdobie) zahraničným centrálnym bankám za cenu jednodňového indexového swapu + 100 bázických bodov, ktoré potom tieto prostriedky posielajú zahraničným bankám. Keďže však centrálne banky požičiavajú financie iba výmenou za kolaterál, efektívne náklady financovania budú v skutočnosti ešte vyššie. Preto reálne náklady na financovanie prostredníctvom devízovej swapovej facility sa môžu šplhať k 1,40 – 1,50%. Táto úroveň by teda mala ohraničovať maximálnu výšku Liboru.
Ako je možné zastaviť narastajúci Libor?
1. Fed zníži náklady swapovej linky, povedzme na jednodňový indexový swap + 50 bázických bodov. Maximálne ohraničenie by potom bolo znížené práve o výšku tejto redukcie. V USA by však tento krok vyvolal značnú dávku odporu, pretože by bol vnímaný ako „dotácie“ zahraničným bankám.
2. Európa opäť zavedie bankové garancie dlhu. I keď efekt takéhoto rozhodnutia by mohol byť do veľkej miery obmedzený z dôvodu existencie značného napätia, ktoré zažívajú európske dlhopisové trhy, v marginálnom vyjadrení by predsa len bolo pre banky jednoduchšie získať krátkodobé financovanie.
3. Fed zníži úroky na prebytočné rezervy. Ak by Fed dokázal stlačiť krátkodobé úrokové sadzby na nulu alebo dokonca na negatívne úrovne, investori by boli pravdepodobne ochotnejší investovať do krátkodobých bankových cenných papierov.
4. Fed ukončí operáciu Twist a prejde priamo k ďalšiemu kvantitatívnemu uvoľňovaniu.
5. Situácia v Európe sa dostane do normálu a napätie medzi bankami pominie. Tento variant však považuje väčšina investorov za málo pravdepodobný.
Zdroj: Goldman Sachs
Autor: Peter Margetíny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |