Strávili sme veľa hodín komentovaním Talianska, Grécka, Portugalska, Španielska, EFSF (Európskeho záchranného fondu), Merkelovej, Sarkozyho, Berlusconiho, Papandreoua, dlhovej krízy, výnosu dlhopisov, Čínskeho ekonomického pristátia a celkového spomalenia svetovej ekonomiky. Ale tento komentár nie je o nekonečných negatívnych komentároch na finančných blogoch a v médiách. Je o číslach.
Ruch a šum sa vyskytuje všade a väčšina komentátorov a stratégov má za to, že trhy pôjdu dole a ekonomika spomaľuje. Pozrime sa na globálny akciový trh čisto kvantitatívne – bez pocitov, bez politiky za chrbtom.
Globálne akcie sú rovnako lacné ako v roku 2003
Vzali sme štyri časové rady z dát indexu MSCI World: celkový dlh na akciu, dividendový výnos, návratnosť aktív a P / EBITDA (cena / neupravený zisk). Potom sme tieto časové rady štandardizovali a pomocou nášho modelu vyniesli do grafu nižšie ako modrú čiaru.
Čo teda plynie z dát o globálnom akciovom trhu, pokiaľ z toho vynecháme emócie? Svetové firmy sú menej zadlžené ako počas celého obdobia od roku 1995. Nízke zadlženie môže fungovať ako veľmi silný motor pre budúce zisky, ako náhle sa ekonomika rozbehne a firmy začnú navyšovať úverové financovanie, pretože budú chcieť zvyšovať zisky z investovaného kapitálu. Dividendový výnos 2,8 percenta je tiež historicky vysoký a pomer P / EBTDA patrí za sledovanú dobu k tým nízkym. Len návratnosť aktív hádže na nízke ceny trochu tieň, pretože náš model vysokú návratnosť aktív penalizuje. Vysoký ukazovateľ ROA (return on assets) môže byť totiž interpretovaný ako blíži sa záverečná fáza ekonomického cyklu. Ale aj tak náš model ukazuje, že akcie sú skutočne lacné – dokonca lacnejšie ako v roku 2003!
P / E upravený o cykly je pod historickým priemerom
Ďalší argument, prečo sú akcie lacné, prináša graf P / E očisteného o hospodárske cykly (cyclical adjusted price earning – CAPE) pre index S & P500 od roku 1961. CAPE definujeme ako rozdiel súčasnej ceny a exponenciálneho priemeru ziskov na akcie za posledných 7 rokov (t. j. staršie dáta majú menšiu váhu). Graf nižšie ukazuje, že americké akcie nie sú drahé a že sú veľmi rozumne ocenené.
Dáta ukazujú, že akcie sú lacné. Prečo ich investori nekupujú?
Akcie sú vo svojej podstate lacné, ale investori sa do nich nehrnú. Investori totiž vedia, že trhy sa teraz neriadia fundamentom, ale novinovými titulkami a politickými komentármi, takže pre akcie je veľmi ťažké nabrať jasný smer.
Aj napriek presvedčivým dôkazom o tom, že akcie sú fundamentálne lacné, nám inštinkt radí, že teraz je rozumné byť neutrálny vďaka nejasnému smeru a rastúcemu riziku ohľadom ekonomického rastu.
Autor: Peter Garnry | Stratég akciových trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |