Posledné video sme končili slovami: „Kolaps eurozóny sa odkladá a trhy si môžu na chvíľu vydýchnuť. Obávame sa však, že nie nadlho.“ Netrvalo to ani týždeň a eurozóna sa dostala pod silný negatívny tlak. Pozornosť trhov sa presunula od Grécka k Taliansku.
Aj keď je Taliansko oveľa bohatšia krajina ako Grécko, ukazuje sa, že to nestačí. Dlh Talianska predstavuje takmer dva bilióny eur a preto je krajina tretím najväčším dlhopisovým trhom na svete. Tento dlh dosahuje dlhodobo až 120% HDP, s čím zatiaľ nebol problém. Ten sa objavil až posledné dni pri tom, ako začali vznikať pochybnosti o schopnosti Talianska splácať svoje dlhy.
Dôvod je jednoduchý. Priložený graf ukazuje, že trh predpokladá, že v nasledujúcich kvartáloch uvidíme kontrakciu talianskej ekonomiky. Predstihové indikátory naznačujú, že tá by mohla dosiahnuť až 1,5%. Ak začne HDP klesať, pomer dlhu k HDP stúpne. To spustilo obavy o zdravie talianskych dlhopisov a zvýšilo ich výnos. Avšak čím je vyšší výnos, tým väčší úrok musí talianska vláda platiť a tým viac rastie dlh krajiny. Bludný kruh začína.
Taliansku nepomohli ani nákupy dlhopisov ECB, ktoré výpredaj nezastavili, keďže Európska centrálna banka zatiaľ nakúpila dlhopisy iba v objeme niekoľkých desiatok miliárd. Nemecko sa viackrát postavilo voči ďalším nákupom a situácia sa tak stále zhoršovala a výnosy dlhopisov rástli.
Dnes sme však videli lavínu výpredajov, ktorých výnos dosiahol až 7,5%. To bolo spôsobené zvýšením maržových požiadaviek klíringových domov. To dostalo talianske dlhopisy do špirály. Čím sú väčšie marže, tým menej dlhopisov môžu investori držať. Ich výpredajom tlačia cenu dolu, čo zvyšuje opäť požiadavky na maržu a spôsobuje ďalší výpredaj.
Výnosová krivka začína mať inverznú podobu, čo znamená, že investori sa začínajú obávať o bankrot krajiny. Zdá sa tak, že im došla trpezlivosť a nemajú chuť a čas čakať na zdĺhavé politické riešenia. Chcú vidieť výsledok hneď. A to nielen pri Taliansku. Pod tlak sa dostáva aj Španielsko a Francúzsko, naopak, posilňujú nemecké bundy. Opäť sa tak rozohráva hra o prežitie eurozóny.
Avšak Taliansko je príliš veľké na to, aby bolo zachránené eurovalom alebo medzinárodným menovým fondom. Krach Talianska by takmer s istotou znamenal rozpad eurozóny. Nový navýšený euroval zlyhal a v podstate existuje už iba jediná možnosť ako Taliansko rýchlo zachrániť – a to pomocou totálneho nasadenia ECB.
ECB musí začať s radikálnymi nákupmi talianskych dlhopisov. Dokáže to však robiť iba so schválením Nemecka. Nemecko už ráno naznačilo, že chce v ECB omnoho väčší vplyv. Zdá sa, že Európa nemá na výber. Monetizácia dlhu pomocou ECB a väčší vplyv Nemecka je asi jediný spôsob, ako to dokázať.
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |