Zlato opäť získava štatút bezpečného prístavu

Broker: Saxo BankPolitické vylomeniny gréckeho ministra obnovili minulý týždeň obavy o zdravie európskeho finančného systému. Pán Papandreou pôvodne oznámil referendum, ktoré by mohlo viesť k odmietnutiu dlhového plánu, ktorý bol prijatý len pár dní predtým. To by mohlo odštartovať neriadený bankrot, ktorý by mal vážne dôsledky nielen pre Európu.

Referendum bolo nakoniec zrušené, pretože ostatní európski lídri dali Grécku jasne najavo, že v prípade konania referenda už Grécko neuvidí ani euro a referendum sa v podstate bude rovnať hlasovanie o tom, či zostať v Eurozóne.

Podobne ako v roku 2008 ECB pod novým prezidentom Draghim znížila oficiálne úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu, len pár mesiacov po tom, čo sadzbu zdvihla. Všetky predchádzajúce zmeny sadzieb boli v dvanásťročnej histórii ECB “oznámené” dopredu, zatiaľ čo táto prišla ako blesk z čistého neba a len tak upozornila na obavy z nízkeho rastu, ktoré panujú v celom regióne.

 

Traderi naprieč všetkými aktívami zápasili s vysokou volatilitou a novinovými titulkami, ktoré ďalšie obchodovanie len sťažovali. Rozhodnutie zrušiť grécke referendum, pokračujúci míting G20 a zníženie sadzieb zo strany ECB však pomohlo sentimentu a akcie aj komodity rástli a mazali časť predchádzajúcich strát.

Komodity stratili časť ziskov, ktoré si pripísali v uplynulých týždňoch a index Reuters Jeffries CRB stratil za minulý týždeň 0,9 percenta. Ako sa eufória menila v zúfalstvo, posilnil strmo dolár, čo odstránilo podporu komoditám, ktoré by inak z tejto situácie profitovali. Poľnohospodárske komodity ako je bavlna, cukor a káva sa prepadli, zatiaľ čo zlato sa spamätalo zo septembrového výpredaja a získalo späť štatút bezpečného prístavu. Ropa bola podporená geopolitickým napätím.

Zlato získalo ako fundamentálnu tak technickú podporu

Zlato podporili obnovené obavy o stabilitu Eurozóny a eura. Podľa niektorých analytikov rastie pravdepodobnosť, že Európska centrálna banka, napriek nesúhlasu niektorých svojich členov, pristúpi k nejakému typu kvantitatívneho uvoľňovania, aby pomohla Eurozóne dostať sa zo súčasnej ťažkej situácie. Reálne výnosy dlhopisov (očistené o infláciu) sú vo viac ako v polovici krajín skupiny G20 naďalej záporné, čo podporuje aktíva, ktoré nenesú žiadny úrok alebo nevyplácajú dividendy, napríklad zlato.

Zlato sa počas uplynulého mesiaca spamätávalo zo septembrového výpredaja a minulý týždeň sa mu podarilo vrátiť sa späť nad hladinu 1700 dolárov, čo potešilo ako technických, tak fundamentálnych obchodníkov, ktorí teraz veria, že zlato má najhoršie za sebou. Počas dvoch predchádzajúcich korekcií v roku 2008 trvalo zlatu dostať sa na nové maximá 6 1/2 resp. 5 mesiacov. Nedávna korekcia bola zo všetkých najväčšia, takže by pre nás bolo prekvapením, keby sme nové maximá videli pred koncom roka. Skôr je pred nami ďalšia konsolidácia a do nášho cieľa pre cenu zlata ku koncu roka vo výške 1900 dolárov zostáva ešte priestor pre rast o výrazných 24 percent.

Spot gold, source Bloomberg

Ropa konsoliduje nad 90 dolármi

Cena ropy WTI sa dokázala udržať nad 90 dolármi a dosiahla najvyššie hodnoty za tri mesiace napriek posilňujúcemu doláru a obnoveným obavám o ďalší vývoj v Európe. Zľava proti rope Brent sa vďaka klesajúcemu napätiu na európskych trhoch ustálila na 17 dolároch, v októbri presahovala 25 dolárov. Fundamentálne nevidíme moc priestoru pre ďalší rast vďaka neistote ekonomickej klímy. Rast špekulatívnych long pozícií je najvyšší od júna, ale technický nárast na 100-105 dolárov nevylučuje. Záver pod 90 dolármi by bol signál pre konsolidáciu v pásme 85 až 95 dolárov.

Irán zvyšuje geopolitické riziko

Pozornosť sa od Líbye vrátila k Iránu a jeho nukleárnemu programu, pričom rétorika Izraela i USA sa pred správou Medzinárodnej energetickej agentúry, ktorá má vyjsť tento týždeň, vyostruje. V Izraeli rastie nesúhlas s iránskym jadrovým programom, pretože Izrael sa obáva, že slúži na výrobu jadrových zbraní, čo Teherán poprel. Správa Medzinárodnej energetickej agentúry by mala rozhodnúť, či Irán pracuje na vývoji zbraní, čo by mohlo zvýšiť riziko útoku a tým pádom viesť k rastu ceny ropy.

Zemný plyn

Cena zemného plynu zostáva blízko svojich minimálnych hodnôt za uplynulých 9 rokov, pretože zásoby sú pred zimou na rekordných úrovniach. Revolúcia v získavaní plynu z bridlice zdvihla produkciu a viedla k rok trvajúcemu poklesu cien. Navyše Americký úrad pre energetické informácie predpokladá, že ťažba plynu z bridlice v nachádzajúcich desaťročiach bude naďalej rásť.

S tým, ako rastie ponuka, môže ďalšiemu poklesu cien zabrániť rastúci dopyt. Cenový býci budú musieť staviť na rast priemyselného dopytu spolu s chladnejšou než očakávanou zimou. Graf nižšie ukazuje, že za posledných 12 mesiacov je priemerná cena pod minimom z októbra 2010 a pokiaľ sa dopyt spomínaný vyššie nezdvihne, nemusí toto minimum dosiahnuť.

NatGas 12 month strip, Source: Bloomberg

Ceny potravín na svetových trhoch naďalej klesajú

Už mesiac pokračuje pokles cien poľnohospodárskych komodít. V októbri podľa UN FAO spadol Svetový potravinový index o 4 percentá na 11 mesačné minimum, proti minulému roku je nižšie o 5,5 percenta. Za poklesom stojí reakcia farmárov na vysoké ceny, ktorí vďaka tomu zvýšili produkciu, a tiež ekonomická neistota, ktorá sa rozmáha aj v rozvíjajúcich sa ekonomikách, ktoré trpia vysokou infláciou, z časti v dôsledku vysokých cien potravín.

Vysoké ceny budú pokračovať

Od februárových maxím predstavuje pokles 9 percent a odráža tak výrazný pokles medzinárodných cien vo všetkých komoditách, najmä v olejoch a tukoch, kde došlo k rastu ponuky sójových bôbov, palmového oleja a slnečnicových semien. FAO očakáva, že dopyt bude naďalej veľký, ceny zostanú na vysokých úrovniach a produkcia bude musieť byť na budúci rok vyššia, aby vyrovnala dopyt. Riziko predstavuje nepriaznivé počasie, vysoké náklady v podobe drahej energie a hnojív a prístup k pôžičkám.

Autor: Ole S. Hansen | Stratég komoditných trhov | www.saxobank.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.9172 -1.54 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

jastrab-holubicaJednou zo základných forexových obchodných stratégií je tzv. carry trades. Táto stratégia je založená na odlišných úrokových sadzbách mien. Ak...
hlavne-faktory-ovplyvnujuce-ceny-na-devizovom-trhuCenové fluktuácie sú na finančných trhoch celkom normálnym javom. Ceny akcií, komodít a iných aktív neustále rastú a klesajú. Iné to nie je ani...
clenenie-dlhopisovDlhopisy môžeme členiť z viacerých hľadísk. Medzi najznámejšie patrí delenie podľa doby splatnosti a podľa emitenta. V článku spoznáte štátne,...