Trhy bývajú často unesené príbehmi okázalého rastu, ktoré sa však vždy končia jednou obrovskou bublinou. Inak tomu nie je ani v prípade Číny. Je zarážajúce, koľko trhových účastníkov slepo dôveruje schopnosti čínskych autorít riadiť ekonomické procesy a zabezpečiť pre Čínu jemné pristátie. Čínska ekonomika je nepochybne veľmi nevyvážená a trpí investíciami založenými na dlhu a tiež realitnou bublinou, ktoré sa veľmi ľahko môžu vymknúť spod kontroly a spľasnúť ako všetky ostatné „prvotriedne“ ekonomické bubliny predtým.
Čínski politici si vážnosť situácie uvedomujú a snažia sa cielene znižovať ceny nehnuteľností o 10 – 15%. To však nezabráni prudkému poklesu ekonomiky ako celku, práve naopak. Ak sa politici pokúšajú znižovať ceny nehnuteľností, nespôsobí to náhodou pád celej ekonomiky tak ako sa stalo v USA? Odpoveď znie, že sa tak môže stať, resp. takýto výsledok je veľmi pravdepodobný.
Ako je potom možné, že ekonomika, ktorá tak raketovo rastie, nevykazuje žiadne známky zvýšenej volatility? Na to by nám dozaista vedeli odpovedať čínski štatistickí „kúzelníci“. Asi žiadna ekonomika v celej histórii ľudstva nezažila tak vysoký rast investícií v pomere k svojmu HDP toľko rokov v rade ako Čína. Ak vidíme ekonomiku s pomerom investícií k HDP vo výške 50%, predpokladali by sme, že bude patriť medzi najvolatilnejšie na svete a nie medzi najstabilnejšie.
Čína sa ešte stále môže chváliť najvyššími devízovými rezervami na svete, ale trend sa mení aj v tomto prípade. Zahraničné rezervy Číny prestali rásť. V treťom kvartáli vzrástli o zanedbateľné $4 miliardy v porovnaní s priemerným mesačným rastom $58 miliárd v prvom polroku.
Rast čínskych devízových rezerv sa zastavil
Prečo čínske rezervy nevykázali v minulom štvrťroku rast? Veľa analytikov si myslí, že jednou z príčin je únik kapitálu z Číny, avšak dosť významnú rolu zohral aj nedávny vzostupný trend amerického dolára, čím sa od čínskej centrálnej banky vyžaduje menej intervencie na devízovom trhu, aby udržala juan pevne zviazaný s americkou menou. Je pravdepodobné, že doterajší rast globálnych devízových rezerv úzko súvisel s pozitívnou náladou ohľadom akciových trhov emerging markets a tiež komoditného trhu. Dolárová rely v polovici roku 2008 a zastavenie rastu čínskych devízových rezerv predchádzali kolapsu komodít a akcií emerging markets v druhej polovici roku 2008. Bude sa história opakovať?
Uprostred narastajúceho rizika obchodných vojen, jedna vec je istá: čínske autority sa budú všemožne snažiť o jemné pristátie dlhom poháňanej investičnej/realitnej bubliny. Nie je úplne vylúčené, že uspejú, ale história nie je na ich strane. Práve náhle zastavenie rastu ich devízových rezerv môže znamenať posledné zrnko piesku, ktoré zapríčiní pád celej pieskovej duny. Jedným z dôsledkov rapídne rastúcich devízových rezerv je zvyšovanie inflácie. To nám dokonca potvrdzujú aj dáta z tak deflačnej ekonomiky, akú ma Japonsko. Čína, zviazaním svojej meny k americkému doláru, sa prakticky rozhodla uskutočniť svoje vlastné, niekoľko ročné kvantitatívne uvoľňovanie, tlačením akéhokoľvek množstva svojej vlastnej meny, ktoré bolo potrebné na nákup amerických dolárov. Devízová intervencia takéhoto rozsahu nemôže byť „izolovaná“ a nevyhnutne vedie k nárastu cien domácich aktív a inflácie. Preto pokusy o zníženie cien nehnuteľností a inflácie použitím úverových obmedzení, zatiaľ čo tlačiarenské lisy bežia nepretržite, je niečo podobné ako keby ste silou mocou držali pokrievku na vriacom hrnci, namiesto toho aby ste vypli plyn.
Rýchlo rastúce devízové rezervy spôsobujú infláciu aj v Japonsku
Čínska pumpa likvidity už nefunguje
V prípade čínskeho tvrdého pristátia, môžeme súhlasiť s čínskymi býkmi v jednej oblasti: očakávajme agresívne vládne stimuly. Ak menové a fiškálne stimuly pri odvrátení ekonomickej „katastrofy“ stroskotajú , ostatné opatrenia budú určite zahŕňať aj devalváciu juanu.
Tento komentár je voľným prekladom publikácie z externého zdroja, ktorý nemusí predstavovať názor analytika alebo spoločnosti TRIM Broker. Poskytnutím i alternatívneho názoru, identického či odlišného k názorom našich analytikov sledujeme zvyšovanie informovanosti našich klientov a odbornej verejnosti o danej problematike.
Použité zdroje: Societe General a FT Alphaville
Autor: Peter Margetíny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |