Hoci prasknutá bublina na americkom realitnom trhu stála na počiatku problémov, ktoré pociťujeme dodnes, americký realitný sektor odvtedy zmizol z titulných strán novín a nevenuje sa mu toľko pozornosti ako pred rokmi. V poslednom čase však niektoré jeho indikátory pozitívne prekvapili a akcie staviteľov domov za posledný mesiac prudko vzrástli. Ako je teda na tom americký realitný trh?
Hlavným dôvodom rastu akcií staviteľov boli septembrové údaje o zásobe domov na trhu, ktorá klesla na najnižšiu hodnotu od roku 2005, na 3.48 mil. domov. ETF reprezentujúce sektor staviteľov domov na to zareagovalo prudkým rastom o desiatky percent.
Graf. č.1:Vývoj cien ETF amerických staviteľov. Zdroj: Bloomberg
Ako to teda vyzerá s ponukou domov na trhu? Lepší pohľad ako absolútne čísla nám poskytne porovnanie dopytu a ponuky, teda na koľko mesiacov vydrží pri súčasnom dopyte aktuálna zásoba domov na trhu.
Graf. č.2: Vývoj zásoby nepredaných domov na americkom realitnom trhu. Zdroj: bloomberg
Po posledných dátach tento údaj klesol z 9.5 mesačnej zásoby na 8.5 mesačnú zásobu. Ak si však pozrieme staršie dáta, tak zistíme, že pred rokom 2005 Američanom stačila 4 – 5 mesačná zásoba, pričom hodnoty nad 6 mesiacov sa vyskytli počas vrcholu realitného boomu a nad 8 mesiacov počas nasledujúcej krízy. Na údaje o zásobe domov na trhu by sme sa mali pozerať aj s ohľadom na masívne vyvlastňovanie domov dlžníkov, ktorí nevládali splácať svoje nehnuteľnosti. Banky aktuálne vlastnia približne 1.87 mil. nehnuteľností, pričom na trhu je aktuálne 950 tis., teda niečo vyše polovice z tohto objemu. Ak je mesačný dopyt 0.42 mil. domov a bankám ostáva 0.92 mil., tak reálna zásoba domov je na 10.7 mesiaca, čo sú údaje na úrovni roku z 2008 po vypuknutí finančnej krízy.
Jediné, čo môže povzbudiť realitný trh je vyšší dopyt. Ako sú na tom predaje nových a existujúcich domov?
Graf. č. 3: Predaj nových domov v USA. Zdroj: bloomberg
Graf. č. 4: Predaj existujúcich domov v USA. Zdroj: bloomberg
Predaj nových domov sa za august 2011 pohyboval na úrovni 295 tis. domov, čo je oproti vrcholom z roku 2005 (1.4 mil.) o takmer 80% menej. Anualizovaný predaj existujúcich domov k mesiacu september 2011 predstavoval 4.91 mil. domov, čo sú približne údaje na úrovni z roku 2000, oproti vrcholom z roku 2005 (7.33 mil.) ide o pokles o približne tretinu. Z grafu sa však zdá, že dopyt sa od prepadov na úrovne z roku 2008 (existujúce domy) resp. 2010 (nové domy) ustálil, avšak nestúpa. Čo by mohlo povzbudiť dopyt? Prioritne dostupnosť. Jedným z hlavných faktorov dostupnosti je cena. Ako sa teda vyvíjajú cenové relácie na americkom realitnom trhu?
Graf. č. 5: S&P/Case-Shiller index cien domov. Zdroj: standardandpoors.com
S&P/Case-Shiller index cien domov hovorí pomerne jasnou rečou - od vrcholov z roku 2006 sa aktuálne domy predávajú s približne 30% zľavou. Aktuálne sú na úrovni z roku 2003, avšak dnešné ceny stále predstavujú približne dvojnásobok cien z 90. rokov. Keď ani 30%pokles nepovzbudil dopyt, pravdepodobne je nevyhnutný ďalší pokles. Avšak ceny domov podobne ako dopyt už dva roky stagnujú. Je to pravdepodobne spôsobené aj tým, že ak ceny domov klesnú ešte viac, straty bánk sa budú prehlbovať. Na druhej strane trh zjavne musí ešte viac klesnúť, aby mohol neskôr rásť. Nastala tak patová situácia a radosť staviteľov domov by mohla byť predčasná.
Zdroj: businessinsider.com, bankownedproperties.org, standardandpoors.com
Autor: Tomáš Plavec | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |