Summit EÚ cez víkend sa blíži a trh stále vsádza na to, že si Nemecko vyberie solidaritu pred fiškálnou disciplínou, nehľadiac na to, že nemecká vláda nedávno znížila očakávania, ktoré trh od summitu má. Čím ďalej viac sa zdá, že trh vsádza na toto kolo pokru všetko – a dúfa, že sa nemýli.
Da Vinci, vedec a umelec, povedal, že najvyššou formou dokonalosti je jednoduchosť. Ak hodnotíme súčasnú európsku krízu z tohto hľadiska, tvrdíme (čítaj: opatrne vystrkujeme hlavu a nevieme, či vôbec možno niečo predvídať), že sme na vrchole cesty k paradigme “menej je viac”. To sa nestane z ničoho nič. V skutočnosti EFSF ako účelovo založený subjekt a vyššie poistenie formou CDO hovoria, že sme na úrovniach ako v záverečnej fáze hypotekárnej bubliny v USA. Tento záchranný plán bude doteraz najzložitejší, pred akým stojíme. Ale zamerajme sa na fakty: dlhy treba zničiť a ironicky toto bude posledný pokus, ako ich udržať pri živote. Bude to ale tiež prvý pokus ako sa dostať ku koreňom problému so znížením hodnoty gréckych záväzkov.
Teraz síce uvidíme ešte ďalšie preťahovanie a predstieranie, ale postupne sa budeme neúprosne presúvať k potrebnému zníženiu dlhu a rozširovanie zodpovednosti za zlé rozhodnutia v minulosti. Cenou bude 12-24 mesiacov skutočnej bolesti, pretože očakávania budú prázdne a neisté. Dlhodobým ziskom ale bude, že sa dostaneme zo začarovaného kruhu preťahovania a predstierania, čo bude výhradne na prospech. Je to politika spálenej zeme, kde zničenie súčasného systému uvoľní miesto novému a úrodnejšiemu.
Dnes naša globálna ekonomika vykazuje tieto tri slabiny:
• závislosť na stále horšie dobyvateľných zdrojoch energie,
• nedostatok rizikového kapitálu, pretože verejný kapitál vytláča kapitál súkromný,
• globálna nerovnováha vďaka extrémnej globalizácii.
Takže prestaňme liať do verejných zdrojov ďalší a ďalší kapitál, ktorého účelom je len zahladiť minulé chyby, pretože tak len zvyšujeme nestabilitu a naďalej sa vyhýbame zodpovednosti a odôvodnenia medzigeneračného utrácania. Namiesto toho premýšľajme, ako uchopiť budúcnosť: s dostatkom nového súkromného kapitálu, ktorého cieľom bude vyrovnať sa s výzvami novej ekonomiky, čo tiež zodpovedá tvrdeniu “menej je viac”, pretože viac činností bude potrebovať menej energeticky náročných vstupov. Pozrime sa aj na to, ako môžeme bojovať s nerovnováhou, ktorá je dôsledkom globalizácie, namiesto toho, aby sme ju posilňovali.
Takže zabudnite na summit EÚ a G20, pretože ich riešením bude v skutočnosti len ďalej preťahovať a predstierať. Jediné, v čo môžeme dúfať, je, že uvidíme aspoň náznak reality – zníženie hodnoty gréckeho dlhu – začiatok diskusie, ktorá by mohla, len mohla, byť začiatkom konca preťahovania a predstierania, a ktorá by nás mohla viesť rovno k Kríze 2.0 – k východiskovému bodu pre lepšiu budúcnosť. Občas sme si pre naše pochmúrne vyhliadky vyslúžili označenie “vládca temnôt”, ale pri pohľade na možnosti, ktoré máme, je dúfam všetkým jasné, že než vyjde slnko, je potrebné, aby riadne zapadlo a bola noc.
Autor: Steen Jakobsen | hlavný ekonóm Saxo Bank | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |