Europolitici sa opäť rozhodli zasiahnuť proti vyčíňaniu dlhovej krízy a to tak, že rast výnosov na dlhopisoch (ktoré sú spôsobené vysokými dlhmi a vyšším rizikom ich nesplatenia) zastavia zakázaním nekrytých nákupov CDS (credit default swap), ktoré v podstate slúžia ako poistenie voči zlyhaniu (defaultu) protistrany. Zjednodušene – ak si napríklad kúpite taliansky dlhopis a obávate sa, že vám talianska vláda nevyplatí tento dlhopis, kúpite si CDS na tento dlhopis, platíte „poistné“ emitentovi CDS, a v prípade, že talianska vláda zbankrotuje, dostanete vyplatenú hodnotu dlhopisu. Ak je riziko vyššie, aj poistné stúpa. No a europolitici si povedali, že keď zakážu špekulatívny nákup CDS, tak sa problém vyrieši. Objem trhu napríklad s CDS na talianske dlhopisy predstavuje približne 2% objemu samotného trhu s talianskymi dlhopismi. Takže to pripomína situáciu, keď chvost má vrtieť psom.
Viac to však bude pripomínať situáciu, keď vám stúpajúci potok má vytopiť záhradku a vám sa nejakým spôsobom podarí zabrániť, aby jeho hladina v koryte stúpala. Lenže prírode nerozkážete a voda sa vyleje iným smerom – akurát neviete ktorým. A podobne nerozkážete trhom, neúnosná situácia na trhu s dlhom sa musí prejaviť a keď trhu zakážete prejaviť sa jedným spôsobom, prejaví sa iným spôsobom, akurát bude ťažšie určiť ako. Poďme sa na to pozrieť podrobnejšie.
Je pomerne jednoduché vidieť nízku súvislosť medzi výnosmi na talianskych dlhopisoch a CDS na ne. Na grafe č. 1 vidieť, že väčšinou nesúvisia a občas naopak – nižšie výnosy znižujú CDS. CDS je proste biedny predstihový indikátor na výnosy dlhopisov.
Graf č.1: Vývoj výnosov 5-ročných talianskych dlhopisov (zeleným) a CDS na ne (červeným). Zdroj: Zerohedge.com
Na grafe č. 2 je vidieť, že súvislosť medzi spredmi talianskych dlhopisov oproti nemeckým a CDS je zjavnejšia súvislosť.
Graf č.2: Vývoj spreadov 5 ročných talianskych dlhopisov (zeleným) a CDS na ne (červeným). Zdroj: Zerohedge.com
Prvým dôsledkom, ktoré europolitici nedomysleli, bude pravdepodobne rast výnosov nemeckých dlhopisov z dôvodu, že stratia punc bezpečného prístavu). To čo tvorcovia politiky dosiahnu, bude pravdepodobne dočasný pokles CDS, keďže tie sa vychýlili z normálu (rástli rýchlejšie ako spredy), časť spredu sa stratí z dôvodu rastu bázy (nemecké výnosy). Takže graf č.2 dáva menšiu nádej, že sa predsa len prepadom CDS niečo v EÚ napraví. Avšak túto nádej podkopáva fakt, že CDS sa hýbu väčšinou rovnakým smerom ako spredy (teda, že CDS sa hýbu podľa spredov a teda na ne majú minimálny vplyv). Na grafe č. 3 vidíme, že vždy potom ako ECB intervenovala na dlhopisovom trhu, tak sa CDS po krátkom poklese opäť vrátili na dráhu rastu. Dlhopisový trh nie je hlúpy a bude vidieť, že pokles CDS bol umelý a budú ho ignorovať... ako doteraz.
Graf č. 3: Vývoj CDS a výnosov počas intervencie ECB. Zdroj: zerohedge.com
Pohyb a protipohyb
EU zakázala predaj dlhopisov na krátko. CDS sa prepadnú. Možno aj dosť rýchlo. Ak sú aktuálne na úrovni nad 440, pokojne môžu padnúť na 200. Ako však na to zareagujú výnosy dlhopisov Talianska? Ťažko povedať, ale môj odhad je, že spred sa môže zúžiť o menej ako 100 bodov, a pravdepodobne o menej ako o 50 bodov. Dôvodom je ignorácia zo strany trhu a malý objem trhu s CDS – dôveru to nevráti, iba sa vytratí jeden spôsob oceňovania rizika. Je možné, ale málo pravdepodobné, že výnosy talianskych dlhopisov klesnú pod 5%.
Dajme tomu, že ECB zrazí úroky na nulu. Toto by pomohlo nemeckým dlhopisom (eurokrati urobia všetko aby Nemecko naďalej vyzeralo ako bezrizikový dlžník). Klesol by aj výnos talianskych dlhopisov, hoci ako už poznáme z USA, výnosy niektorých aktív nemožno zraziť pod nulu. Podobné manipulácie sa však zatiaľ nevyplácajú FEDu, ktorý svojou operáciou Twist čiastočne zvýšil spredy medzi krátkodobými a dlhodobými dlhopismi, pretože niektorí investori si nemohli dovoliť taký nízky výnos v takom dlhom časovom horizonte.
Čo dosiahli? Nič, čo by bolo udržateľné. Pri najbližších fiškálnych problémoch Talianska sa problémy vrátia. Tým, že zakážu nekrytý nákup CDS, investori sa „vyjadria“ cez dlhopisový trh. Ak zakážu predaj dlhopisov, môžu ešte predať akcie bánk. Ak zakážu aj to, reakcia príde cez devízový trh. Nič nedosiahnu, akurát môžu spustiť špirálu nových finančných inovácií, ktorými sa investori budú snažiť obísť zákazy, trh sa bude ešte viac komplikovať a zákazov bude pribúdať... Tadiaľto cesta nevedie. Vytvára to akurát nežiaduce a nepredvídateľné následky, ktoré by politici mali zvážiť pred tým, než urobia rozhodnutie. Už viac krát sa pokúšali rozbiť zrkadlo, ktoré im trh nastavoval a problém sa tým nevyriešil. Akurát sa stratil drahocenný čas.
Použitý zdroj: zerohedge.com
Autor: Tomáš Plavec | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |