Ak sa pozrieme do histórie zistíme, že Bernanke veľmi tvrdo kritizoval japonskú monetárnu politiku v časoch, keď krajina dlhodobo neúspešne bojovala s defláciou. „Japonská monetárna politika je paralyzovaná, a to najmä vlastnou chybou“, tvrdil a pokračoval: „Najzarážajúcejšie sa javí zjavná neschopnosť monetárnych autorít experimentovať – vyskúšať čokoľvek, čo nie je absolútne garantované ako úspech“.
Z týchto slov je zrejmé, že alchymista Bernanke sa nebude brániť pred akýmkoľvek riešením, ktoré by mohlo dostať svet z deflačného zovretia. Pri deflácií totižto klesajú ceny, inflácia sa stáva zápornou a reálne úrokové sadzby rastú. To ešte zvyšuje hodnotu dlhu, ktorý sa stáva ťažšie splatiteľným. V systéme nekrytých peňazí to znamená spustenie deflačnej špirály smrti.
Manažovanie inflačných očakávaní
Bernanke preto v 90. rokoch navrhoval začať s kvantitatívnym uvoľňovaním a zlacnením lokálnej meny. Obe tieto možnosti teraz aplikuje v praxi. Ak to nepomôže, treba nájsť iný spôsob, ako zvýšiť inflačné očakávania ekonomických subjektov. Bernanke je totižto prívrženec školy racionálnych očakávaní. Tá tvrdí, že budúcnosť v ekonomickom systéme nie je pevne daná, ale závisí do veľkej miery od toho, čo od nej očakávajú ekonomické subjekty. Pokiaľ očakávajú defláciu, tak deflácia príde.
Je preto kľúčové robiť takú monetárnu politiku, aby ľudia očakávali infláciu. Tým sa bude hodnota dlhu znižovať a ekonomika bude fungovať ďalej. Hlavnou úlohou centrálnej banky je preto manažovať inflačné očakávania populácie a to za akúkoľvek cenu. Aj keď kvantitatívne uvoľňovanie nemá veľa spoločného s tlačením peňazí, Bernankemu toto prirovnanie vyhovuje, pretože si ľudia myslia, že prichádza inflácia. Tým pádom míňajú viac a berú si úvery. Preto aj keď QE nemá takmer žiadny ekonomický dosah, výborne spĺňa cieľ, na ktorý bolo vytvorené.
Pokiaľ kvantitatívne uvoľňovanie prestane zaberať, tak ako sa postupne deje, nájde sa iný „odváženejší“ a „experimentálnejší“ spôsob, ako inflačné očakávania zvýšiť. Pravdepodobne sa bude jednať o návrh, aby sa cieľom monetárnej politiky stal inflačný cieľ na úrovni 3-4%. To znamená, že sa bude tlačiť toľko peňazí, aby ceny rástli práve o danú úroveň. Vidíme, že Bernanke je schopný spraviť úplne všetko, čo je v jeho moci, aby dosiahol infláciu.
QE a durácia
Mnoho ľudí očakáva, že Ben príde s operáciou Twist, kedy len vymení krátkodobé cenné papiere za dlhodobé. Bilančná suma Fedu sa tým pádom nezmení. To, čo by však z trhu stiahol, je „durácia“. Tento koncept ukazuje, že nie je dôležité iba to, koľko cenných papierov Fed nakúpi, ale akú charakteristiku majú. Goldman Sachs práve na základe tejto úvahy zadefinoval, že kvantitatívne uvoľňovanie je proces, pomocou ktorého sa z trhu sťahuje durácia.
Durácia sa definuje ako dĺžka, koľko trvá splatenie dlhopisu. Čím je durácia vyššia, tým väčší cash-flow tečie do danej investície. Ak by Fed nakúpil miesto 5-ročných dlhopisov 20-ročné, potom z trhu stiahne veľkú časť možnosti investovať bezpečne do dlhodobých dlhopisov. Aj keď nezvýši svoju bilanciu, efekt bude rovnaký ako keby zaviedol ďalšie kolo QE. Operácia Twist by preto spôsobila ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania v podobe stiahnutia durácie z trhu.
Prečo Bernanke čaká
Bernanke chce konať a vie, že musí konať. Ekonomika začala padať voľný pádom a pokiaľ nezasiahne skoro, očakávania ľudí sa môžu zmeniť, pričom následky by mohli byť dlhodobé a štrukturálne. Čas hrá proti nemu. A nie je to len čas.
Už dlhšie upozorňujeme na problémy s medzibankovou likviditou, kedy majú menšie banky problém si z trhu zabezpečiť dostatočné zdroje. V roku 2008 sa tento problém po kolapse Lehman Brothers týkal všetkých bánk, momentálne zatiaľ iba bánk malých. Problém je spôsobený nedôverou na trhu, keď banky začali za pôžičky požadovať zábezpeku. Trh, ktorý kedysi fungoval na báze nezabezpečených pôžičiek sa zmenil a jadrom financovania najmä pre malé banky sa stali repo-obchody.
Repo-obchody fungujú na princípe, že banka získa hotovostnú pôžičku tak, že založí v prospech veriteľa cenné papiere, ktoré vlastní. Najlikvidnejšie a všeobecne akceptovateľné cenné papiere sú vládne dlhopisy, a práve preto finančné inštitúcie držia veľkú časť peňazí v týchto cenných papieroch, keďže ich môžu kedykoľvek založiť v prospech okamžitej pôžičky.
Problémom je, že poslednú dobu vidíme silný trend vyschýnania nielen trhu nielen nezabezpečených pôžičiek, ale aj repo-obchodov. Kvantitatívne uvoľňovanie totižto nie je nič viac, ako spôsob odsávania dlhopisov z trhu. Primárni díleri držia obrovské zásoby hotovostných rezerv u Fedu, avšak aj napriek tomu, že sa tieto veľké banky topia v likvidite, na periférií existuje sucho a menšie banky bojujú o akúkoľvek likviditu.
Ak by Bernanke prišiel s ďalším kolom kvantitatívneho uvoľňovania, znamenalo by to, že odčerpá z trhu ešte viac životne dôležitých dlhopisov, ich cena sa zvýši a úrokové sadzby sa znížia. Už teraz vidíme na krátkych pokladničných poukážkach negatívne sadzby, čo je presným opakom toho, čo chce Bernanke dosiahnuť. Negatívne úrokové sadzby znamenajú defláciu. Už teraz musí Fed vykonávať reverzné repo-obchody, ktorými vlastne dodáva na trh dlhopisy, čo je opakom uvoľnenej menovej politiky. Zdá sa, že pozícia Bernankeho sa zhoršuje a ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania by mohlo spôsobiť viac problémov ako riešení. Bernanke preto bude pravdepodobne musieť prísť s novým alchymistickým trikom.
Sklamanie trhu
Všetky ostatné triky, ktoré Bernanke v rukáve má, sú triky ohrozujúce život samotného aktéra. Je preto otázne, či Bernanke príde s novým trikom už teraz. Zatiaľ sa mu podarilo veľmi úspešne vytvoriť očakávania ďalšieho kvantitatívneho uvoľňovania. Akcie na to reagovali pozitívne a tešia sa novým impulzom. Akcioví investori však môžu byť sklamaní, keďže Bernanke začne problém odsúvať pred sebou. Posledný pokles akcií predsa prišiel kvôli problémom v bankovom sektore a ďalšie QE by ho iba zvýraznilo. Ak si má Bernanke vybrať medzi záchranou bánk a rastom cien akcií, určite si vyberie prvý variant.
Ideálnym riešením súčasnej situácie by mohlo byť rozšírenie nákupov cenných papierov aj na ostatné trhy, najmä na trh súkromných dlhopisov. Problémom je však zákon o Federálnom rezervnom systéme, ktorý neumožňuje Fedu nákupy aktív, ktoré by mu mohli spôsobiť priamu stratu. Preto by si nákupy hypoték alebo korporátnych dlhopisov vyžadovali požehnanie od Kongresu, čo je v súčasnej situácií veľmi problematické. Pokiaľ sa situácia dramaticky nezhorší, tak sa tento variant javí ako málo pravdepodobný.
Sme preto zvedaví, s akým trikom Bernanke príde. Rozhodne by sme jeho teoretického génia nepodceňovali, no realita ukazuje, že svet nefunguje tak, ako si profesor predstavoval...
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |