Trhy takmer celý august žili v očakávaní piatkového vystúpenia prvého muža Fedu B. Bernankeho. Prezident Fedu mal na konferencii v Jackson Hole naznačiť potenciál nového kola tlačenia lacných USD (QE) do obehu pod poradovým číslom 3 (prvé v marci 2009, druhé v novembri 2010). Bernanke však svojim piatkovým vystúpením potvrdil v akom morálnom bahne sa aktuálne Fed nachádza. Morálny hazard menovej politiky Fedu dosahuje extrémne úrovne, čo len vytvára riziko kolapsu celého systému založeného na nekrytých bezcenných peniazoch.
Aktuálnemu dianiu na finančných trhoch totiž nevládne jeho majestát Fed ale trhy samé. Finančné bezvládie znamená, že finančné trhy si robia s Fedom čo potrebujú. Piatok je toho krásnym dôkazom, jasné „NIE“ pre piatkové QE3 akcie vypredalo, neskoršie „ÁNO“ pre podporu ekonomiky ( a teda i potenciál QE3 na septembrovom zasadnutí Fedu) trhy podporilo. Už vo štvrtok trhy svojim prepadom jasne naznačili Fedu, že "NIE" je neakceptovateľný výsledok.
Vývoj morálneho hazardu finančných trhov pri tlačení na Fed o tretie kolo QE3
Fed je si vedomý jednej veci, že slovíčko „NIE“ už nesmie nikdy povedať, pretože následný prepad finančných trhov by stiahol americkú ekonomiku ku dnu a obnova recesie by bola spoločenským rozkladom USA. Kolaps veľkých finančných inštitúcii sprevádzaný kolapsom akciových indexov, rastom nezamestnanosti a spoločenských nepokojov by nestál v USA nikto. Politicky je to neprijateľné a Fed sa chytil do „vlastných sietí“ tlačenia peňazí a morálneho hazardu, pričom riziko sa neustále na strane ekonomiky a finančných trhov zvyšuje. Dôvera v bezcenné tlačenie USD nemôže trvať donekonečna a hurikán „lacný strýček Sam“ s hurikánovým okom "Fed" môže zdevastovať celý globálny menový systém a globálnu ekonomiku.
"Hurikán Sam" v plnej globálnej nádhere
Otázka na zamyslenie: koľko kôl tlačenia peňazí je nutné dať do obehu, aby Fed pochopil v čom stojí?....
Autor: Valér Demjan | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |