Čo môžeme očakávať od Jackson Hole?

Broker: TRIM BrokerDnešný prejav Bernankeho môže priniesť na trh zásadný obrat, tak ako to spravil minulý rok. Je preto dôležité sa pozrieť na možnosti, ktoré pred nami stoja. Priložený graf ukazuje, akým míľnikom bola konferencia v Jackson Hole minulý rok na cene 10-ročných amerických dlhopisov. Alebo vkladá trh až príliš veľké nádeje do prejavu Bernankeho?

jackson hole qe2

Rekapitulácia QE

Na to, aby sme pochopili, ako zmýšľa Fed, pozrime sa krátku históriu kvantitatívneho uvoľňovania.

V prvom rade Bernanke vie, že sa nachádzame v kríze dlhovej deflácie. Znamená to, že celkový objem dlhu sa prirodzene likviduje, čo znamená, že vznikajú tlaky na bankrot finančných inštitúcií. A práve panika, ktorá vznikla vo finančnej kríze, bola zastavená pomocou prvého kvantitatívneho uvoľňovania. QE1 bol tak defenzívny ťah, ktorý zastavil kolaps trhu. Avšak QE2 bol už ofenzívny útok.

V QE1 Fed zvýšil svoju bilanciu nákupom cenných papierov, čím poskytol kritickú podpornú funkciu bankovému sektoru, keď ho zabezpečil potrebnou likviditou. Druhým krokom bol TARP, ktorý rekapitalizoval banky a tak zabezpečil, aby si tie aj naďalej mohli plniť svoju funkciu - požičiavať.

Avšak problémom sa stalo, že napriek rekapitalizácii a dodávke likvidity, banky nepožičiavali, keďže ich zákazníci začali strácať svoju kreditnú schopnosť. Ani Fed nedokázal dotlačiť banky k tomu, aby začali požičiavať do reálnej ekonomiky.

A práve preto prišiel Bernanke pred rokom s jedinečným riešením, čo nebolo odskúšané nikdy v histórií. Svoju nádej pretavili do tieňového bankovníctva, ktoré malo dostať peniaze do obehu, keď tak už nespravili banky. (Tieňové bankovníctvo sú nebankové úverové organizácie, ktoré v USA poskytujú viac úverov ako samotné banky).

Miesto toho, aby Fed tlačil peniaze do bánk, tak ich mal naliať na kapitálové trhy, čím by vytvoril bublinu aktív. Dúfal, že toto vytvorí efekt bohatstva, zvýši cenu akcií a zníži úrokové náklady. Takto by si mohli firmy požičiavať lacnejšie. A skutočne to tak v počiatku fungovalo - akcie začali rásť.

Avšak riziková averzia sa netýkala iba bánk ale aj ostatných firiem. A tie stále preferovali bezpečie. Navyše sa QE2 stalo synonymom tlačenia peňazí, čo výrazne zvýšilo inflačné očakávania. Investori tak v obave pred infláciou začali nakupovať komodity a rozvíjajúce sa trhy. Ich inflačné očakávania výrazne prestrelili. Keď však trh zistil, že v súčasnej preúverovanej ekonomiky inflačné riziká nehrozia, trh svoje očakávania výrazne schladil.

Situácia dnes je v niečom podobná a v niečom odlišná ako pred rokom. Inflačné očakávania začínajú klesať, ale samotná inflácia je stále v rastovom trende. Priložený graf ukazuje, že rastie ako celková, tak aj jadrová inflácia a tá sa nachádza nad úrovňou 2%. Navyše v systéme sa nachádza také veľké množstvo voľnej likvidity, že niektoré banky (Mellon) začali spoplatňovať vklady.

Inflácia a fed

Ekonomický rast a budúce očakávania však napriek tomu výrazne klesajú, čo ukazujú posledné ekonomické dáta. Predstihové indikátory naznačujú silnú pravdepodobnosť, že ekonomika prepadne do recesie. A navyše fiškálne škrty rozhodne nepomôžu v ekonomickom raste. Fed prišiel s dlhodobým udržiavaním úrokových sadzieb na úrovni 0%, no ani to nezabránilo poklesu akcií o 15%. Jednoducho, vytvorenie efektu bohatstva Fedu nevyšlo a trh očakáva, že Bernanke ho opäť podporí.

Podľa Barclays je v trhu započítané QE3 v objeme viac ako 500 miliárd dolárov. Pokiaľ Bernanke sklame, je možné, že trh opäť obnoví svoj drastický výpredaj. Trh si tak od Bernankeho pýta akciu. Čo Ben spraví?

Možné kroky Fedu

Bernanke má stále na výber mnoho možností. Poďme si zrekapitulovať tie najreálnejšie, začnime od tej najmenej agresívnej:

Držba portfólia na súčasnej úrovni - Fed môže povedať, že bude udržiavať svoju bilančnú sumu minimálne na súčasnej úrovni do roku 2013, podobne ako to spravil s úrokovými sadzbami. Tento krok je asi to najmenej čo investori očakávajú a preto, pokiaľ by nepovedal nič iné, mohli by sme byť svedkami väčšieho výpredaja akcií, posilnenia dolára a poklesu zlata.
Sterilizované QE - Fed by predĺžil duráciu svojej držby cenných papierov. Malo by to podobný účinok ako QE2 a pravdepodobne by to prinieslo mierny nárast akcií a minimálne oslabenie dolára, keďže množstvo peňazí v obehu by sa nemenilo.
Zníženie úrokových sadzieb na bankové rezervy - obnovilo by to inflačné tlaky a videli by sme prudké oslabenie dolára a nárast akcií. To platí aj pre ostatné alternatívy.
QE3 - ďalšie nákupy cenných papierov, pričom by Fed mohol zahrnúť do svojich operácií aj ostatné cenné papiere ako napríklad korporátne dlhopisy alebo hypotekárne listy.
Operácia Twist 2 - Neobmedzené nákupy dlhopisov, až pokým ich cena nedosiahne stanovenú úroveň. Tým sa Fed vzdá kontroly svojej bilancie.
Cielenie cenovej úrovne - nukleárna možnosť, podobne ako operácia Twist. Na to je príliš skoro.

Modifikovaná Operácia Twist (Sterilizované QE)

Vo svojom poslednom rozhodnutí Fed naznačil, že bude udržiavať krátkodobé úrokové sadzby na minimálnej úrovni do roku 2013. Trhové očakávania naznačujú, že by sa mohol pokúsiť spraviť podobný krok aj pre dlhšie splatnosti a to pomocou modifikovanej Operácie Twist.

Pôvodnú operáciu Twist použil Fed v 60. rokoch, kedy chcel zvýšiť krátkodobé úrokové sadzby, pričom dlhodobé úrokové sadzby chcel držať na nízkej úrovni, aby podporil ekonomický rast. Zvýšené krátkodobé úrokové sadzby mali stabilizovať situáciu s americkým dolárom, ktorému prestávali centrálne banky dôverovať a vymieňali ho za zlato.

Dnešným cieľom Operácie Twist by bol proces opačný - udržanie krátkodobých úrokových sadzieb na nulových úrovniach a zníženie dlhodobej úrokovej sadzby. Fed by to však nevykonával tak, že by nakupoval neobmedzené množstvo dlhopisov dlhšej splatnosti, ale by vymieňal kratšie dlhopisy s menšími úrokmi za dlhšie dlhopisy, čím by znižoval cenu celej úrokovej krivky. Cieľom takéhoto kroku by bolo vyhnať investorov preč z dlhopisov do rizikovejších aktív.

Aj napriek k tomu, že Fed je tlačený trhom k akcií, nemôže byť príliš agresívny, keďže poslednú dobu sa stal cieľom ostrej kritiky republikánov. Na to, aby spravil agresívnejší krok bude potrebovať veľmi dobré zdôvodnenie, ako napríklad prepad akcií pod 1000 alebo nezamestnanosť nad 10%. Preto očakávame, že Fed zajtra bude opatrný a iba si pripraví živnú pôdu pre ďalšie monetárne uvoľňovanie.

Náš hlavný scenár je, že Bernanke povie, že bude udržiavať svoju bilanciu na nezmenenej úrovni do roku 2013. Zároveň naznačí, že v prípade potreby využije ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania. V takomto prípade vidíme prepad akcií, komodít, zlata a posilnenie dolára. Pokiaľ spomenie aj to, že bude nakupovať dlhodobejšie cenné papiere (sterilizované QE) v objeme menšom ako $200 miliárd, trh by to mohlo upokojiť a nemuselo by prísť k väčším pohybom. Ak by však náhodou spomenul zníženie sadzieb na bankové rezervy alebo začiatok QE3, nachádzame sa presne v bode, pred akým sme boli pred rokom. To však nepredpokladáme za príliš reálne. Väčšiu pravdepodobnosť dávame variantu, že trh bude z Bena sklamaný...

Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.9172 -1.54 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

investovanie-kava-cukor-cokoladaPrinášame vám pár informácií, akým spôsobom je možné tieto komodity obchodovať a pár tipov čo je potrebné pri ich obchodovaní sledovať. Káva,...
drzba-akciiVáš pokyn sa úspešne zrealizoval a stali ste sa akcionárom. Okrem dobrého pocitu z vlastníctva spoločnosti Vás čakajú aj starosti. S listinnými...
co-su-dlhopisyDlhopisy patria medzi obľúbené nástroje finančného trhu. Vyznačujú sa nízkym rizikom, ktoré musí investor podstúpiť, jednoduchosťou a relatívne...