Jobs končí. Čo bude s Apple?

Broker: TRIM BrokerSteve Jobs včera rezignoval z pozície generálneho manažéra Apple a svoju pozíciu prenechal svojmu najbližšiemu spolupracovníkovi, Timovi Cookovi. Jobs sa vyjadril, že si už viac nemôže naplno plniť povinnosti voči druhej najväčšej americkej spoločnosti. Táto šokujúca správa len ďalej rozvírila debatu o zhoršujúcom sa stave rodáka zo San Francisca.

Jobs, ktorý úspešne bojoval so vzácnym druhom rakoviny pankreasu a v posledných štyroch rokoch urobil zásadný prevrat vo svete technológií s novinkami ako iPhone a iPad, je považovaný za srdce a dušu firmy, ktorá sa v tomto mesiaci na pár dní stala dokonca najhodnotnejšou americkou spoločnosťou, meranou podľa trhovej kapitalizácie (dnes toto postavenie opäť patrí ropnému gigantovi Exxon Mobil.)

„Vždy som tvrdil, že ak príde deň, kedy nebudem schopný naplno pracovať a spĺňať očakávania ako výkonný riaditeľ Apple, budem prvý, ktorý vám to povie. Nanešťastie, ten deň prišiel práve teraz,“ povedal Jobs v krátkom liste, v ktorom oznamoval svoju rezignáciu. Toto strohé a tak trochu záhadné vyhlásenie vyvolalo viac otázok o zdravotnom stave Jobsa a budúcnosti spoločnosti. I keď je nepravdepodobné, že jeho odchod ohrozí ambiciózne plány spoločnosti, ktorá má v blízkej budúcnosti predstaviť na trhu ďalšie technologické novinky, existujú obavy, či si Apple dokáže zachovať svoju kreatívnu silu aj o rok, či dva, keďže jeho zakladateľ a vizionár už nebude mať na chod firmy priamy dopad. Práve kvôli týmto obavám klesli v „after hours“ akcie Apple o 7%.

Vo vyhlásení spoločnosti, jeden z riaditeľov firmy, Art Levinson, vyjadril v mene celého predstavenstva obrovskú vďaku za pozoruhodné vodcovstvo Jobsa a jeho neoceniteľné postrehy, ktoré výraznou mierou prispeli k úspechu tejto firmy. Avšak vyhlásenie, ktoré, okrem iného, zmieňovalo aj výbornú prácu Cooka, nehovorilo nič o zdraví Jobsa. Jeho boj s rakovinou pankreasu, ktorý trvá už niekoľko rokov, vyvolával vrásky na čele fanušíkov Applu, investorov a predstavenstva spoločnosti. Počas posledných dvoch rokov, dokonca aj členovia predstavenstva potvrdili svojim známym obavy o Jobsa, ktorý s nimi už vraj ani nekomunikoval svoj zdravotný stav. Jobs bol práceneschopný od 17. januára a jeho povinnosti na seba prevzal Cook, ktorý bol dovtedy riaditeľom prevádzky.

56-ročný Jobs sa v marci na krátky čas vrátil, aby uviedol na trh najnovší iPad a neskôr sa zúčastnil aj obedu u prezidenta Obamu, ktorý bol venovaný najváženejším osobám v technologickom priemysle. Avšak jeho strhaný vzhľad naznačoval, že choroba je vážna a stresovo náročné povolanie výkonného riaditeľa spoločnosti akou je Apple, bude nad jeho sily.

Počas každej neprítomnosti Jobsa, ktorá bola spôsobená jeho zdravotným stavom, Cook stál v čele spoločnosti namiesto neho. Ale 50-ročný nástupca, bývalý riadiaci pracovník firmy Compaq a uznávaný odborník v manažmente dodávateľského reťazca, ostáva pre Wall Street stále veľkou neznámou. To je práve dôvod, prečo, aj napriek tomu, že Cook je považovaný za spoľahlivého nástupcu, niektorí čelní predstavitelia Applu si stále myslia, že neprítomnosť Jobsa bude veľmi citeľná. Jobs si získal svoju reputáciu hlavne tým, že ovládal všetky aspekty firemných operácií – od každodennej prevádzky až po významné strategické rozhodnutia.

Odstúpenie Jobsa vyvolalo u obdivovateľov Apple na celom svete zmiešané reakcie. Ľudia sú sklamaní, ale na druhej strane berú do úvahy Jobsove zdravie a podporujú ho. Viacero odborníkov predpovedá, že jeho rezignácia znamená koniec „applovskej“ éry.

Jobs, človek, ktorý nedokončil vysokú školu, budhista a syn adoptívnych rodičov, založil Apple Computer koncom 70. rokov spoločne so svojim priateľom Steveom Wozniakom. Spoločnosť čoskoro predstavila počítač Apple 1, ale bol to jeho nástupca, Apple 2, ktorý zaznamenal obrovský úspech a urobil z firmy jedného z najväčších hráčov v rodiacom sa počítačovom priemysle. Výsledkom bolo uvedenie na burzu v roku 1980, ktoré spravilo z Jobsa multimilionára.

Napriek ďalšiemu úspechu s počítačom Mac, Jobsov vzťah s top manažmentom sa zhoršoval, až napokon vyústil v prepustenie Jobsa v roku 1985. Renomé Apple začalo od toho momentu upadať. Avšak jeho kúpa počítačovej spoločnosti NeXT v roku 1997, ktorú Jobs založil po svojom odchode, znamenala pre Jobsa návrat späť; stal sa dočasným výkonným riaditeľom a v roku 2000 bolo slovo „dočasný“ odstránené.

Avšak bol to rok 2007, kedy sa zhotovením prvého iPhonu zapísal Jobs do análov modernej technológie. Dva roky predtým, ako toto zariadenie navždy zmenili spôsob, akým ľudia komunikujú a používajú internet, Jobs hovoril o tom, ako vnímanie svojej vlastnej pominuteľnosti bolo hlavným činiteľom jeho vízie. Pri ceremónii na standforskej univerzite v roku 2005 Jobs povedal, že uvedomenie si toho, že bude už čoskoro mŕtvy, bolo najdôležitejším prostriedkom, ktorý mu v živote pomohol pri veľkých rozhodnutiach. Ďalej dodal, že takmer všetko – všetky očakávania, všetka pýcha, všetok strach zo zahanbenia alebo zlyhania pominú a ostanú iba dôležité veci. Pripomínanie si, že raz zomriete je najlepšou cestou, ako sa vyhnúť zmýšľaniu, že môžete niečo stratiť. Nejestvuje dôvod, prečo by ste nemali nasledovať svoje srdce, dodal Jobs.

Riaditeľ Google, Eric Schmidt, Jobsov dlhoročný priateľ sa o ňom vyjadril ako o najúspešnejšom manažérovi v USA za posledných 25 rokov. Podľa jeho slov dokázal Jobs skombinovať dotyk umelca s víziou inžiniera a vybudovať výnimočnú spoločnosť.

V stredu klesli akcie Applu na $357,40, ale do zatvorenia burzy sa spamätali, získali 0,7% a uzatvárali na čísle $376,18. V pre-markete však akcie Applu prudko oslabujú (-4,30%) a ich cena sa pohybuje na $360. Bude teda veľmi zaujímavé sledovať, ako sa budú akcie tohto technologického giganta vyvíjať. Názory sa rôznia; niektorí analytici sa zhodujú v tom, že bolo otázkou kedy, a nie či Jobs odstúpi a trh bude podľa nich takýto postoj aj odrážať. V tom prípade by bola zvýšená volatilita iba krátkodobým fenoménom. Avšak, ak by sa s príchodom Tima Cooka naozaj stratil lesk Applu a absencia charizmatického vizionára by sa ukázala ako nenahraditeľná, dnešným dňom by sme mohli začať datovať pomalý úpadok tejto legendárnej firmy.

Zdroj: Reuters

Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.9172 -1.54 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

co-su-dlhopisyDlhopisy patria medzi obľúbené nástroje finančného trhu. Vyznačujú sa nízkym rizikom, ktoré musí investor podstúpiť, jednoduchosťou a relatívne...
co-su-akcieChcete sa stať vlastníkom veľkej medzinárodnej spoločnosti? Veľa ľudí ani len netuší aké to je dnes jednoduché a nemusíte ani pochádzať z...
hedging-chrante-svoje-investicieÚspešní obchodníci si uvedomujú, že ochrana financií, ktorými disponujú je minimálne tak dôležitá, ako výnos peňazí z ich obchodovania....