Presnejšie povedané, druhé kolo krízy začína tam, kde aj to prvé. Avšak tento krát to nebudú americké banky – tie sú už relatívne zdravé – teraz prichádzajú na rad neliečené banky európske. Politici môžu operovať tým, že európske banky sú v poriadku, veď prešli stresovými testami. Realita je však úplne iná - za dva roky nedokázali spraviť politici s európskymi bankami nič. A realita ich opäť dobieha.
Napriek bežným domnienkam, banky nezískavajú likviditu výhradne z vkladov svojich klientov. Čím ďalej, tým viac sa financujú priamo z trhu emisiou dlhopisov, podobne ako vlády alebo veľké firmy. V eurozóne sa banky potrebujú prefinancovávať v takmer podobnom objeme ako vlády, čo znamená, že spolu súperia o likviditu. V poslednej dobe sme sledovali problémy štátov získať prostriedky a zdá sa, že na podobný problém narazili aj európske banky.
Priložený graf z dielne Morgan Stanley ukazuje emisie európskych bánk. Z grafu je zjavné, že ich trh financovania vyschol s tým, ako sa zhoršujú problémy v eurozóne.
Banky tak čakajú a spoliehajú sa na krátkodobé zdroje financovania. Medzi tie patrí najmä peňažný trh. Fondy peňažného trhu (MMF = Money Market Funds) sa však k európskym bankám nesprávajú tiež príliš prívetivo. Situáciu dokumentuje druhý graf, kde vidíme porovnanie úložiek na konci júna a konci júla.
V prvom rade vidíme, že situácia nie je panická a banky sa dokážu prefinancovávať. Avšak je zjavný nárast krátkodobých úložiek (do jedného týždňa) na úkor úložiek dlhodobých. To naznačuje, že trh vníma súčasnú situáciu ako veľmi rizikovú.
Podľa reportu Fitchu za mesiac júl zredukovali peňažné fondy úložky v európskych bankách o 9%. Najkratšie a tým pádom najbezpečnejšie úložky vo francúzskych bankách stúpli až trojnásobne za jeden mesiac na úrok dlhodobých pôžičiek. Likvidita pre talianske a španielske banky vyschla úplne.
Problém majú malé banky
Na medzibankových sadzbách sa situácia príliš neukazuje, keďže tento trh je tvorený primárne bankovými gigantmi, ktoré si likviditu dokážu zabezpečiť. Avšak do stále väčších problémov sa dostávajú malé banky, ktoré sú príliš rizikové. Veľmi dobre to dokumentujú posledné dolárové refinančné operácie ECB a SNB. A nielen tie.
Príkladom je malá grécka banka Proton, ktorej musela pomôcť vláda núdzovým transferom v objeme €100 miliónov. Tá však nebola schopná pôžičku vrátiť a ostala jej sekera €70 miliónov po tom, ako si vkladatelia masívne vyberali svoje vklady pri fámach o problémoch jej hlavného akcionára.
A práve táto obava o zdravie európskych bánk je hlavným dôvodom, prečo sa akciové indexy už niekoľko dní nedokážu odraziť vyššie. Naopak, znižovanie ekonomického rastu robí európske banky ešte zraniteľnejšie, a po skúsenostiach z roku 2008 trh čaká, z ktorej strany príde problém. Dier v európskom bankovom sektore je ako v ementáli a je čoraz pravdepodobnejšie, že hlavný impulz druhého kola krízy príde práve odtiaľto.
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |