Najväčší obchod všetkých čias

Broker: TRIM BrokerNa svojej ceste stať sa svetovou superveľmocou, Spojeným štátom sa podarilo spraviť niekoľko pozoruhodných obchodov. Jednými z nich bol napríklad nákup Louisiany od Francúzov a Aljašky od Rusov.

Iba za $15 miliónov dokázala Amerika náhle zdvojnásobiť svoju veľkosť v roku 1803, keď kúpila teritórium Louisiany. O 64 rokov neskôr získala na ropu a minerály bohatú Aljašku za smiešnu sumu $7,2 milióna. Aj keby sme ceny upravili o infláciu, kombinovaná hodnota týchto obchodov by bola v dnešných dolároch veľmi malá.

Najlepší obchod v americkej histórii

Avšak tieto dva prípady sú len slabým odvarom najväčšieho obchodu všetkých čias. Tento konkrétny obchod umožnil Američanom vymeniť viac ako $8 biliónov papierikov za neskutočné množstvo reálnych aktív počas posledných 36 rokoch. Hovoríme samozrejme o obchodnom deficite Spojených štátov. Import prevyšuje export USA nepretržite, každý rok, počnúc rokom 1975. Väčšinu času za posledných 10 rokov prekročil ročný deficit USA hranicu $600 miliárd, čo znamená, že akumulovaný obchodný deficit dosahuje viac ako $8 biliónov.

V novembri roku 2003, Warren Buffett varoval, že veľkosť amerického obchodného deficitu už viac nemôže byť ignorovaná. Zrejme cítil, že zostávajúce americké bohatstvo sa transferuje do zahraničia alarmujúcou rýchlosťou. Ako vtedy Buffett poznamenal, americké kreditné karty umožnili spôsob života, ktorým Američania žili, avšak prostriedky na týchto kartách nie sú neobmedzené.

Závislosť na importe ropy


Takmer 40% z osem biliónového obchodného dlhu je priamym dôsledkom pokračujúcej závislosti Američanov od zahraničnej ropy. Aj keď sú Spojené štáty tretím najväčším producentom ropy, museli od roku 1975 importovať 90 miliárd barelov ropy s čistými nákladmi vo výške $3,1 bilióna. Takmer $2 bilióny z tohto množstva sa dosiahli v posledných 10 rokoch po tom, čo sa začali zvyšovať ceny dovozu. Takmer dve tretiny spotrebovanej ropy v USA v posledných desiatich rokoch museli byť dovezené a celkovo spotrebovali Spojené štáty od roku 1975 viac ako 12% svetovej produkcie ropy. Americký, rapídne sa zvyšujúci ropný deficit sa môže ešte zhoršovať, keďže dopyt z Číny, Indie a ostatných rozvíjajúcich sa krajín ešte viac zvyšuje cenu ropy.

$2,65 bilióna. To sú celkové náklady 330 miliónov dovezených automobilov, ktoré Američania za posledných 36 rokov kúpili. Existuje len malá pravdepodobnosť, že by toto číslo malo v blízkej budúcnosti klesnúť, nakoľko dovoz sa v roku 2010 zvýšil na $115 miliárd a prekračuje export o $76 miliárd.

Mohli by sme pokračovať nespočetnými príkladmi, ktoré by dokazovali, aký výhodný bol tento obchod pre Američanov; avšak iba pre Američanov. Na chvíľu sa zastavte a pouvažujte, koľko hodín práce, tovarov a neobnoviteľných zdrojov boli schopné získať Spojené štáty v predchádzajúcich 35 rokoch výmenou za papiere, ktoré sú kryté iba ďalším papierom. To je vskutku nevšedný jav.

Keď bol dolár dolárom

Exportujúce krajiny ochotne financovali tento 8-biliónový obchodný deficit tým, že akceptovali americký dolár výmenou za reálne výrobky. Avšak zo všetkého najdôležitejšie je zrejme to, že všetky tieto národy pokračovali v držaní a akumulovaní dolárov a nevymieňali ich za reálne aktíva. Podľa všetkého tak robili na základe skutočnosti, že jedného dňa budú schopní vymeniť tieto papierové sľuby za minimálne rovnaké množstvo tovarov a služieb. To si vyžadovalo dôveru, že kúpna sila amerického dolára nebude vo veľkej miere klesať a niekto bude v budúcnosti ochotný vzdať sa reálnych aktív výmenou za americký dolár.

Zvyšujúci sa rozpočtový deficit USA, kvantitatívne uvoľňovanie Fedu a pokračujúci pokles hodnoty dolára spôsobili, že držitelia tejto meny začali spochybňovať svoju doterajšiu dôveru vo svetovú rezervnú menu, prehodnocovať svoj záujem v ďalšej akumulácii dolárových rezerv a taktiež zvažujú možnosť vymeniť svoje existujúce americké rezervy za reálne výrobky. Držitelia amerických dolárov mali možnosť vidieť ako reaguje americká vláda a centrálna banka na rozpočtové problémy USA a pravdepodobne tento pohľad „za oponu“ trvalo narušil dôveru v dlh denominovaný v amerických dolároch. Zahraniční investori nie sú dostatočne kompenzovaní za riziko, ktoré sa spája s držaním amerického dolára v súčasnosti a začínajú si uvedomovať, že výmena reálnych vecí za „nereálne“ americké doláre nie je práve najlepším obchodom.

Prednedávnom vyhlásil Bill Gross, manažér najväčšieho dlhopisového fondu na svete, že je presvedčený, že dlhopisoví investori nie sú dostatočne odmenení za to, aké riziko podstupujú pri nákupoch amerických dlhopisov. Americký dlh narástol z 33% HDP v roku 1975 na ohromných 95% v súčasnosti a koncom tohto roku môže prekročiť magickú hranicu 100% HDP. Za rovnaké obdobie dosiahli rozpočtové deficity USA takmer 9% HDP a očakáva sa, že v najbližších rokoch prekročia $1 bilión. Toto číslo môže byť však oveľa vyššie, ak sa zvýšia úroky, ktoré momentálne dosahujú historicky najnižšie úrovne.

Uprostred celého tohto fiškálneho chaosu a zvýšeného rizika, držitelia amerického dlhu nezískavajú prakticky žiaden výnos (0,01% pri 90-dňových pokladničných poukážkach a 0,9 – 3,7% pri strednodobom až dlhodobom dlhu). Jedným z hlavných dôvodov takýchto nízkych výnosov je nepochybne nakupovanie dlhopisov americkou centrálnou bankou, ktorá udržiava umelo vysoký dopyt a výnosy tým pádom nemôžu narásť na úroveň, ktorá by odrážala mieru podstúpeného rizika. Ako dlho budú investori akceptovať tieto nízke výnosy na dlh, vydávaný vládou, ktorá je najväčším dlžníkom na svete? Ako dlho budú držať rapídne sa znehodnocujúci dlh denominovaný v mene, ktorá je stále viac nestabilná?

Investori majú na výber

Kde môžu exportujúce krajiny, ktoré sú nespokojné so svojim nahromadeným americkým dlhom umiestniť svoje prebytkové doláre? Aj keď by mohli diverzifikovať a vymeniť americkú menu za euro, jen alebo akúkoľvek inú menu, takýto krok by si vyžadoval získanie dôvery v nejaký iný štát, nie USA. A ak zoberieme do úvahy fakt, že všetky súčasné meny sú fiat peniazmi a rozpočtová situácia takmer všetkých rozvinutých krajín je v katastrofálnom stave, pre investorov by takáto zmena meny určite nebola výhodným obchodom. Aj napriek tomu, že sme sa teraz sústredili na americký dolár a fiškálne podmienky USA, pravdou je, že aj ostatné „vyspelé“ ekonomiky sa musia vyrovnať s podobnými problémami a neexistuje momentálne žiadna zdravá rezervná mena. Preto sa pre krajiny generujúce prebytok javí ako vhodné riešenie začať hromadiť „strategické rezervy“ reálnych aktív a nie dlhy zvrchovaných štátov.

Všetky fiat meny čaká rovnaký osud


Všetky hlavné meny sa v poslednej dekáde výrazne znehodnocujú v porovnaní s najstarším svetovým menovým aktívom: zlatom. Ako nám ukazuje nasledujúci obrázok, pokles jenu, dolára, eura a švajčiarskeho franku dosahuje od januára 2001 60 až 80% a toto oslabenie bude veľmi pravdepodobne pokračovať aj naďalej.

Pokles hlavných svetových mien oproti zlatu

Zlato a hodnota mien

Reálne aktíva

Nastolený trend ukazuje, že apetít kumulovať dlhy jednotlivých krajín bude pokračovať vo svojom poklese a tieto „aktíva“ budú aj naďalej strácať na hodnote v porovnaní s reálnymi aktívami, akým je napríklad zlato. Je potrebné porozumieť, že dlhy krajín a fiat meny nemajú svoju vnútornú hodnotu. Ich hodnota je založená na vnímaní ich historickej schopnosti vymeniť ich za skutočné, reálne aktíva. Avšak s tým ako sa ich hodnota oproti reálnym aktívam znižuje, je pravdepodobné predpokladať, že ich držitelia budú stále menej ochotní ukladať svoje bohatstvo práve do týchto aktív. To bude zvyšovať ceny reálnych aktív oproti aktívam, ktorých hodnota je len iluzórna; proces, ktorý sa už v podstate začal.

Krok zbavovať sa dolárových rezerv krajinami, ktoré produkujú obchodný prebytok môže byť spúšťačom, ktorý spôsobí úplné prehodnotenie rizika spájajúceho sa s falošnými aktívami a ich držitelia sa budú čím ďalej, tým viac snažiť konvertovať ich na skutočné aktíva tak rýchlo ako to len bude možné. Prirodzene, čas akceptácie dlhových cenných papierov a fiat mien sa bude skracovať, až sa napokon úplne stratí a zažijeme hyperinflačnú menovú krízu, akú sme mohli sledovať v Argentíne, Zimbabwe a weimarskom Nemecku.

História nám ukazuje, že fiat meny vždy čaká rovnaký osud a nakoniec sa stanú totálne bezcennými. Aj napriek tomuto faktu pokračujeme v existencii vo svete, ktoré je zložený výlučne z fiat peňazí a nahovárame si, že tento krát to bude iné. Je ťažké presne odhadnúť, kedy sa ľudia zobudia z tejto masovej ilúzie, ale je jasné, že v súčasných časoch je múdrym rozhodnutím vyvarovať sa aktívam, ktoré nie sú založené na ničom inom, iba na dôvere, kedy systém, ktorému musíte dôverovať trpí nespochybniteľnými známkami nedôveryhodnosti.

Zdroj: Casey Research

Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.9172 -1.54 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

co-su-dlhopisyDlhopisy patria medzi obľúbené nástroje finančného trhu. Vyznačujú sa nízkym rizikom, ktoré musí investor podstúpiť, jednoduchosťou a relatívne...
co-su-akcieChcete sa stať vlastníkom veľkej medzinárodnej spoločnosti? Veľa ľudí ani len netuší aké to je dnes jednoduché a nemusíte ani pochádzať z...
hedging-chrante-svoje-investicieÚspešní obchodníci si uvedomujú, že ochrana financií, ktorými disponujú je minimálne tak dôležitá, ako výnos peňazí z ich obchodovania....