Bolo to dnes v noci, keď akciový index S&P atakoval úroveň 1080. Bol to prepad o vyše 20% od svojich májových vrcholov a tento index sa tak zapojil k ostatným indexom hlásajúcim prepad do medvedieho trhu. Panika počas noci bola zjavná, keď hlavnou správou bol prepad kórejského indexu o vyše 9,5%. Už ráno však bola situácia opačná.
Kórejci spravili to isté čo Gréci a zakázali predaj na krátko. Tým sa znemožňuje špekulantom participovať na poklese trhu. Aj keď ešte nemecký index DAX počas rána testoval úroveň 5500, večer zatváral už na dohľad úrovne 6000. Americký S&P rovnako získal 8% svojich miním a zdá sa tak, že panika je za nami. A to všetko napriek tomu, že Fed sklamal a neprišiel s novým kolom QE. Naopak, jeho výhľad na ekonomiku je recesno-deflačný. Čo spôsobilo tento pohyb?
Kvantitatívne uvoľňovanie
Aj keď sa trh nedočkal kvantitatívneho uvoľňovania z úst Fedu, dočkal sa ho od ECB. Európska centrálna banka však robí kvantitatívne uvoľňovanie potichu cez svoj program SMP. Celý deň bola aktívna na trhu dlhopisov a skupovala talianske a španielske dlhopisy v miliardových objemoch.
Keďže vyhliadky týchto krajín sú zlé, finančné inštitúcie sa zbavujú ich dlhopisov, no za skvelú cenu. Na druhej strane stojí ECB, ktorá im poskytne cenu, ktorá nezodpovedá skutočnej hodnote dlhopisov. Európske banky tak majú ďalšiu možnosť predať toxické aktíva politickej inštitúcií, za ktorej straty budú nakoniec platiť opäť daňoví poplatníci. ECB ukončila na trhu paniku, avšak cena bude veľká.
Banky ale dostanú to, čo potrebujú najviac – hotovosť. ECB touto operáciou nerobí nič iné, iba financuje banky a zvyšuje množstvo peňazí v obehu. Opäť to nie je nič iné iba monetizácia dlhu; na rozdiel od Fedu však ECB nemá limity, no zatiaľ sú jej operácie omnoho menšie ako tie Fedu, zatiaľ...
Táto záplava likviditou bola balzamom na dušu ubolených finančných inštitúcií.
Prekvapením sa stala reakcia trhu na nezavedenie QE zo strany Fedu. Aj keď sa takýto krok očakával, verilo sa, že Fed s niečím príde. No nestalo sa. Fed v podstate zdôraznil, že situácia je veľmi zlá a svoju politiku nulových sadzieb bude udržiavať ešte minimálne rok. Znamená to, že požičiavať dolár si môžete veľmi dlho takmer zadarmo.
Pri prvotnej reakcií sklamaných býkov akcie poklesli a dlhopisy sa dostali na svoje historické maximá, keď výnos 10-ročných dlhopisov dosiahol 2%. Americké dlhopisy sa tak opäť ukázali ako takmer najbezpečnejšie aktívum. To len potvrdilo, že trh verí týmto cenným papierom a nie je dôvod na ďalšiu paniku. Akcie vyleteli prudko hore.
S ich pohybom sme videli nárast všetkých carry-trades, čiže obchodov na úrokový diferenciál, keď novozélandský a austrálsky dolár v priebehu minút získali 3%. Čoskoro nasledovali komodity a začal globálny risk-on. A ten môže pokračovať pekných pár dní...
Záver
Aj napriek tomu, že Fed potvrdil, že situácia je veľmi zlá (a ona je zlá), rizikové aktíva výrazne narástli. Dôvodom je najmä hĺbka panického výpredaja, pokračujúca lacná likvidita amerického dolára a kvantitatívne uvoľňovanie ECB. Trhom to velí rásť. Nepochybujeme však o tom, že toto je len býčia raly v medveďom trhu, no jej možnú silu by sme podceňovať nemali.
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |