Trhy začiatkom tohto týždňa čelia rôznym rizikám, ktoré sa dajú zlúčiť do jedného. Dôležité je zachovať si vlastný pohľad a takisto sa s týmito rizikami individuálne vysporiadať.
Zníženie ratingu USA nie je samo o sebe tou hlavnou správou. Zníženie ratingu krajiny z AAA na AA + neznamená koniec sveta a ani to nespustí lavínové výpredaje na dlhopisoch, v čase to môže vytvoriť, pri nedostatku nového rastu, dopyt po vyšších výnosoch. Je to skôr ako neposlušné zvieratko, ktoré si ide do principálovej kancelárie vypočuť varovanie. Nie že by výška dlhu nebola taká, aká je, ale v kontexte všetkých udalostí to rozhodne nie je nová odstrašujúca informácie. Navyše zníženie ratingu uniklo už pred piatkovým záverom trhu a jasne na neho poukazovali aj novinári.
Druhým rizikom je nákaza v Taliansku – výnosy dlhopisov Talianska teraz presahujú výnosy dlhopisov Španielskych – to si väčšina účastníkov trhu nevedela pred mesiacom predstaviť – ale čísla hovoria jasne.
Aj keď ECB dostala od EÚ mandát intervenovať na trhu talianskych dlhopisov, v dlhodobom horizonte to nebude významné, pretože dlh Španielska a Talianska presahuje veľkosť záchranného fondu Eurozóny, a to i v prípade jeho rozšírenia na 1,5 bilióna eur.
Kľúč k riešeniu európskej dlhovej krízy drží Nemecko, ale ich schopnosť operovať je obmedzená prianím zostať súčasťou Maastrichtskej dohody, ktorá neumožňuje dojednávať záruky!
Nikdy ale nepodceňujte politickú vôľu zachrániť EÚ. Nikdy.
V prípade posilnenia JPY a CHF očakávam intervencie. G7 vyhlási, že pracuje na podpore USD. Strednodobý a dlhodobý vývoj záleží na tom, kde sa nachádza Nemecko a čo sa stane s francúzskym ratingom (tu je aj riziko).
Trh však hovorí politikom, že stratégia, kedy si len kupujú ďalší čas, je na konci. Chceme politiku, ktorá prinesie rast pracovných miest a konsolidáciu dlhu.
Ďalej očakávam silnú rétoriku na podporu EÚ, Španielska a US. Čakám, že dianie sa čoskoro vráti do normálu. Nepredpokladám, že nás stretne ďalší Čierny pondelok, ale bude nás sprevádzať vysoká volatilita s veľkými intradennými rozpätiami a obdobie veľmi slabé likvidity.
Je to Kríza 2.0, ktorá je cenou za niekoľko rokov politickej ľahostajnosti, ale účet za ňu nebude splatený počas jedného dňa. Cenou bude niekoľkoročný slabý rast, nízke výnosy akciového trhu a vyššie limitné náklady.
Toľko nám hovorí história.
Autor: Steen Jakobsen | hlavný ekonóm Saxo Bank | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |