Svet už nikdy nebude taký ako býval. Všetkým, ktorí si túto tézu nechcú pripustiť, dala v piatok facku ratingová agentúra S&P, ktorá znížila dlhodobý ratingu USA z AAA na AA+. Všetky ekonomické teórie zakladajúce sa na tom, že existuje „bezrizikový“ výnos amerických dlhopisov, stratili svoju platnosť. Je čas, aby si politici uvedomili, že ich teórie postavené na fakte, že dokážu vytvoriť bezrizikový svet, totálne zlyhali. Opäť ostala realita, v ktorej každý podvod bude raz odhalený.
Ratingové zákutie
Rozhodnutie agentúry Standard&Poor’s bolo veľkým prekvapením. Jej výroky počas posledných dní naznačovali, že ku zníženiu ratingu sa nechystá. Tento krok bol navyše veľmi zvláštne načasovaný, keď prišiel v čase, keď svetové akciové trhy výrazne prepadli, a zníženie ratingu im rozhodne nepomôže k obnoveniu dôvery. Zdá sa tak, že sa jedná o silný politický motív stojaci za týmto rozhodnutím. A obeť je už na pranieri – predpokladáme, že americký minister financií Tim Geithner sa už na svojom poste dlho neohreje.
Vo svojom komentári ohľadom zníženia ratingu sa skutočne zdá, že dôvody rozhodnutia smerujú k veľkej politickej nejednote v krajine, ktorá sa ukázala ako výrazne rozpoltená pri zvyšovaní dlhového stropu. S&P neverí, že Amerika sa dokáže dohodnúť na dlhodobých zmysluplných úsporných opatreniach. A tak na rozdiel od ostatných krajín s ratingom AAA, jej výhľad dlhu k HDP ostáva v dlhodobej negatívnej trajektórií.
Rozhodnutie by malo byť budíčkom pre amerických politikov. Tí však typicky reagujú najprv zapieraním a odmietaním reality a hľadaním chýb vo výpočtoch vývoja dlhu agentúrou. Realitu však nedobehnú a jej následky si pravdepodobne odnesie Barack Obama, ako prezident, za ktorého úradovania bol znížený rating krajiny po vyše 70 rokoch. Vo svojom výroku S&P ani neuvažuje, že by krajina mohla získať rating späť, naopak, výhľad ostáva negatívny a do dvoch rokov môže prísť k jeho ďalšiemu zníženiu. Zdá sa, že trajektória je nastavená a veľká časť americkej populácie skôr či neskôr zistí, že žila vo sne. Prebudenie bude kruté.
Nie je rating ako rating
Aj keď môžeme predpokladať, že otvorenie trhov bude prudké a pod tlak sa dostane dolár, neskôr akcie a US dlhopisy, dlhodobý vplyv tohto rozhodnutia na finančné trhy by nemal byť veľký. Dôvodov je niekoľko.
Po prvé, ostatné ratingové agentúry sú veľmi ďaleko od toho, aby znížili rating krajiny. Warren Buffet, ktorý vlastní v ratingovej agentúre Moody’s 13% podiel a viac-menej kontroluje jej rozhodnutia, sa už stihol vyjadriť, že agentúra S&P pochybila. Podľa neho si v súčasnej situácií USA zaslúžia rating AAAA. Avšak na rozdiel od Moody’s, ktorá ma výhľad pre Ameriku negatívny, Fitch je plne spokojná so súčasným ratingom krajiny. Fitch je po svojom fiasku s Lehman Brother vo veľmi dobrých vzťahoch so štátnymi úradmi a jej pravdepodobné, že jej reakcia príde až posledná.
Zdá sa tak, že politika ratingových agentúr je rozohraná a na najbližšie obdobie nemajú agentúry žiadny dôvod svoje rozhodnutia meniť. Nachádzame sa tak v situácií „split rating“, čo je bežné u korporácií, kedy tie majú rôzne ratingy od rôznych ratingových agentúr. Nič, čo by hrozilo veľkým výpredajom. Pokiaľ sa k znižovaniu ratingu nepridajú aj ostatné agentúry, nič dramatické by sa stať nemalo.
Reakcia ratingu na trhy
Veľkou neznámou však je, aký vplyv bude mať toto rozhodnutie na finančné trhy. Nejedná sa tak ani o trh dolára, akcií, či dlhopisov, ale o oveľa dôležitejšie trhy financovania sa, ako sú napríklad peňažné trhy. A práve jediné stanovisko Fedu k zníženiu ratingu sa týkalo práve týchto trhov. Fed uviedol, že rozhodnutie nebude mať žiadny vplyv na kolaterálové požiadavky alebo rizikový kapitál amerických bánk. Zdá sa tak, že panika na peňažných trhoch by sa nemala spustiť, aj keď to nevie nikto garantovať.
Skutočne, S&P znížila dlhodobý rating USA, nie rating krátkodobý. Ten ostal na najvyššej hodnote A1+. Potvrdzuje to tak fakt, že krajina nemá problém s financovaním. Preto by sa nemali ani ovplyvniť váhy portfólií u investičných manažérov, a tým pádom by nemuselo prísť k väčšiemu výpredaju aktív. Avšak finančný trh je často o emóciách a tie sú teraz pod silným tlakom s tým, ako sa postupne naštrbuje dôvera trhových účastníkov.
Pokiaľ krajina stratí rating AAA, ako môžu mať tento rating lokálne štáty a municipality? Veľmi ťažko. Budúci týždeň preto uvidíme postupné znižovanie ratingu mnohým štátnym a lokálnym subjektom a agentúram. Práve tieto trhy by sa mohli dostať po tlak a spôsobiť tak ďalšie výpredaje, ktoré môžu podnietiť, či naštartovať väčšiu paniku.
A väčšia panika je po minulo týždennom výpredaji veľmi reálna. Najmä na akciových trhoch. Tie stále dúfajú, že príde QE3. Ak však porozmýšľame nad odkazom, ktorý poslala americkým politikom S&P, tak medzi riadkami môžeme čítať, že kvantitatívne uvoľňovanie je zlyhaním – čím viac budete uvoľňovať, tým viac znížime váš rating. A práve teraz, keď sa môžu dostať americké dlhopisy pod tlak, je veľmi nepravdepodobné, že Fed príde s novým kolom QE, a to aj napriek tomu, že akciové trhy budú padať.
Krátkodobým scenárom by mohol preto byť pokles dolára a amerických dlhopisov. Keď však malí investori v panike predajú, realita klesajúcich akcií a problémov likvidity na trhoch bude pretrvávať, výpredaj dolára sa rýchlo zastaví. Pretože na trhu sú omnoho citlivejšie body ako rating USA – je ním euroval.
Nemecko cez týždeň naznačilo, že euroval je príliš malý na Taliansko a nikdy nebol mienený, aby ho zachránil. Obrovské záväzky, ktoré by muselo Nemecko postúpiť na jeho garanciu, vyvolávajú tvrdý odpor. Práve dnes večer pred otvorením trhov sa má ECB vyjadriť k svojmu ďalšiemu postupu. A to všetko aj pri stabilnej situácií s Francúzskom. Otázkou ale je: ako dlho dokáže mať Francúzsko rating AAA, keď ho stratilo USA? S&P sa hneď poponáhľalo s vyjadrením, že ich rating nie je v ohrození. Avšak už v pondelok ráno finančné trhy môžu mať inú mienku. A bez francúzskeho AAA je existencia eurovalu veľmi otázna.
Keynesiánska politika dlhu je mŕtva
Na reakciu finančných trhov si počkáme, no isté je, že svet sa mení a niet návratu späť. Neustále narastajúci dlh ho už takmer zadusil. Je len otázkou času kedy a ako sa agónia skončí. A to nevie nikto. Vieme však, že Keynesova politika stimulovania ekonomiky dlhom je mŕtva. Dnešné zníženie ratingu USA jej zabodlo kríž do srdca. Kedy už konečne príde politik, ktorý to dokáže povedať nahlas?
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |