Po tom, ako sme počas posledného týždňa povedali, že sme na zlato neutrálni a nakupovanie na súčasných úrovniach považujeme už za rizikové, rozprúdila sa veľmi ostrá diskusia medzi zástancami zlata a všetkými jeho odporcami. Tí, ktorí zlato držia, si nepripúšťajú jeho väčšiu korekciu, zatiaľ čo tí, ktorí ho nestihli nakúpiť, resp. prikúpiť, by ho radi videli nižšie. Omnoho nižšie. Trh však nie je o prianí, ale o realite. Poďme sa skúsiť pozrieť na zlato z nadhľadu.
Dlhodobá perspektíva zlata
Každý, kto rozumie súčasnému menovému systému tak vie, že je to najväčšia ponziho schéma v histórií. Súčasný systém je ako historicky, tak aj teoreticky, neudržateľný. Na rozdiel od zlata, funguje iba na základe tradície, avšak jeho trajektória je beznádejná. V mojej hlave je len málo pochybností o tom, že súčasný menový systém skolabuje. Keďže je to ale politický vynález, tak politici sa budú snažiť urobiť všetko, čo je v ich moci, aby ho udržali. Jedinou možnosťou je ničenie dlhu cez tlačenie peňazí. To však má svoje hranice.
Na konci cesty svieti to, čo svietilo celú históriu ľudstva – ten „bararský“ kov, nikým a ničím nemanipulovateľný – skaza všetkých politických záujmov. Aj keď Bernanke povedal, že centrálne banky ho držia z tradície, opak je pravdou. Držia a prikupujú ho preto, lebo vedia, že existuje silná pravdepodobnosť, že raz sa stane zlato opäť oficiálnymi peniazmi.
Pri kolapse menového systému bude mať cena zlata desaťnásobné hodnoty, ako má teraz. Ale to už nechajme na budúcnosť. Preto pre tých, ktorí si chcú ochrániť svoj majetok je v zásade jedno, kedy ho kúpia, pretože rozdiel pár sto euro, či dolárov, nebude hrať v konečnej fáze rozdiel. Avšak stále poukazujeme na to, že tí nedočkaví, by sa mohli sklamať, keďže cena zlata by mohla poklesnúť možno až o polovicu pred tým, ako príde k skutočne veľkému pohybu. Dôvodov je veľa.
Základná otázka
Investovanie a obchodovanie na trhoch je hlavne o správnom timingu. Základnou otázkou investora momentálne je: mám kúpiť zlato teraz, keď sa nachádza vysoko najmä pod tlakom špekulatívneho kapitálu a obetovať tak možnosť kúpiť ho o dosť lacnejšie pri pravdepodobnej korekcií, alebo ho mám kúpiť teraz a pretrpieť aj možnú korekciu, keďže potenciál je vskutku obrovský? Na túto otázku si však musí odpovedať každý sám...
My sme sa takticky rozhodli, že budeme preferovať príchod korekcie. Po pár týždňoch sa zdá, že toto rozhodnutie bolo trochu unáhlené, keďže zlato odvtedy získalo 7%. Aj keď predpokladáme, že dôvody tohto rozhodnutia pretrvávajú, nemôžeme vylúčiť, že zlato sa dostáva do svojej exponenciálnej fázy tak, ako ukazuje priložený obrázok.
Prvé náznaky toho, ako bude vyzerať svet, keď sa budú likvidovať pozície pri súčasnom ekonomickom poklese, sme videli už dnes pri tom, ako striebro skolabovalo o 7% a zlato sa znenazdajky prepadlo o $40. Jednoducho opäť to len ukazuje, že aj dobré aktíva budú likvidované v prípade, že sa veľkí investori dostanú do problémov. Opatrnosti nikdy nie je nazvyš.
Globálne kvantitatívne uvoľňovanie
Je úplne jedno, čo si investor myslí a na akých faktoch je postavené jeho uvažovanie. Ak chce byť úspešný, musí rozmýšľať a neustále prehodnocovať svoje stanoviská vzhľadom k prichádzajúcim faktom. Tu zmena názoru nie je handicap, keďže každý sa môže kedykoľvek mýliť. Aj keď sa skutočné dôvody pre ďalší rast zlata v posledných dňoch hľadali ťažko, dnes sa však objavili v neobyčajnej sile.
ECB prišla na to, že jediná cesta ako zachrániť eurozónu je skupovať dlhopisy problematických krajín. Opäť tak vstúpila na trh, a obnovila svoj program SMP nákupov trhových dlhopisov. SMP nie je nič iné ako kvantitatívne uvoľňovanie a jej akcia okrem vlny obrovskej nedôvery voči eurozóne spôsobila na trhu okamžitý výpredaj eura. Nasledoval výpredaj portugalských a španielskych dlhopisov. ECB vie, že nemá inú cestu ako monetizovať dlhy európskych krajín. A monetizácia nie je nič iné ako znehodnocovanie peňazí. Zlato voči euru okamžite dosiahlo nové rekordné hodnoty.
ECB však nie je jediná centrálna banka, ktorá znehodnocuje svoj dlh. Za posledné dva dni sme videli intervencie japonskej a švajčiarskej centrálnej banky, ktorých cieľom nie je opäť nič iné ako oslabiť menu svojej krajiny. Aj keď nevieme, či sú intervencie sterilizované, fakt je jednoznačný – viac papierikov v obehu naháňajúcich tie isté statky. Začína tak globálne kvantitatívne uvoľňovanie?
Dúfame, že nie. To by mohlo zabrzdiť asi iba Nemecko, ktoré sa pomocou prezidenta Bundesbanky Weidmanna postavilo proti obnoveniu nákupov dlhových cenných papierov Európskou centrálnou bankou. Toto vyjadrenie bolo hlavným dôvodom spomínaného výpredaja zlata a striebra. Neostáva nám nič iné iba dúfať, že Nemecko si tento postoj udrží.
Hop alebo trop
Tou skutočne zásadnou otázkou je, čo spraví Fed. Má na výber dve možnosti – buď pretrpí posilňovanie dolára s jeho negatívnymi následkami pre americkú ekonomiku alebo spustí nové kolo kvantitatívneho uvoľňovania. Prvý scenár by spôsobil silný pokles akcií, posilnenie amerických dlhopisov a pokračovanie deflačného módu. Druhý scenár by znamenal globálne kvantitatívne uvoľňovanie, keď centrálne banky začnú bojovať medzi sebou, ktorá svoju menu oslabí najviac. Zlato sa môže v takomto prípade obchodovať na úrovni niekoľko tisíc dolárov už veľmi skoro.
Všetko je tak otvorené. Nevieme čo bude, vieme však že o „zábavu“ bude postarané. V tejto situácií sa zdá byť obligatórne, aby investor mal v zlate minimálne 10% svojho finančného majetku...
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |