Finančné trhy dovolenkárom neprajú. Na trhu sa opäť dejú veľké veci. Tak, ako sa diali v rokoch 2007, 2008 alebo 2010. Ako to skončí tento krát?
Aj napriek dohode o eurovale sa nachádza pod tlakom Taliansko, keď sa jeho akciový index prepadol o 8% v priebehu dvoch dní a dostal sa tak na dvojročné minimá. Podobne zle sa darí nemeckému DAXu, ten je však od svojich miním z roku 2009 vzdialený ešte ďaleko. Avšak ani za oceánom nevyzerá situácia lepšie, a to aj napriek dohode v kongrese. Americké akciové indexy stratili za posledný týždeň vyše 6%, čo poukazuje na fakt, že trh si uvedomil vážnosť situácie.
Už niekoľko týždňov hovoríme o katastrofálnych číslach predstihových indikátorov z celej svetovej ekonomiky. Všetky kľúčové indexy ukazujú, že svet výrazne spomaľuje. A to práve teraz – v čase, keď sú štáty donútené šetriť a centrálne banky zvyšovať sadzby, čo ešte viac znižuje ekonomický rast. A zdá sa, že práve dnes sa na trhu rozplynuli ilúzie o silnom druhom polroku 2011. Trh spanikáril.
Prvá fáza paniky - súčasnosť
Pokiaľ ste investor a máte investované v akciách a zrazu zistíte, že svet radikálne spomaľuje, je čas z tohto trhu odísť. Okamžite pozeráte vôkol seba a nakupujete všetko, čo má punc bezpečia. Peniaze z nemeckých akcií prúdia do bezpečia švajčiarskeho franku, ktorý posilňuje za týždeň o viac ako 6%. Peniaze z amerických akciových indexov sa presúvajú do amerických dlhopisov. Tie majú namierené do nových historických maxím. Bankrot-nebankrot, dlhopisy sú bezpečím.
A tí, ktorí neveria ani jednému nakupujú komodity. Pozornosť verejnosti sa sústredí na zlato, ktoré prekonáva historické rekordy a od začiatku prázdnin získalo 12%. Striebro získalo od júla ešte viac, 22%. Avšak bolo by naivné si myslieť, že sú to iba drahé kovy, ktoré získavajú. Pšenica zaznamenáva posilnenie o takmer 30%, menej sa darí kukurici, ryži, či paládiu. Pri pohľade na komodity nás napadne otázka: a čo je to vlastne za paniku, keď komoditný kôš posilňuje?
Druhá fáza paniky - budúcnosť
Na to, aby sme porozumeli, ako funguje panika, je potrebné sa pozrieť na trhy očami finančných inštitúcií. Na rozdiel od malých investorov, tie ovládajú veľké investície iba s malým objemom kapitálu. Investovanie na páku je ich biznisom. Ako náhle sa dostane určitý segment ich investície do negatívneho výhľadu, rýchlo ho predávajú a nakúpia bezpečnejšie aktíva. Práve tohto sme svedkami v súčasnosti.
Skôr či neskôr však prichádza k druhej fáze paniky. Tá je charakterizovaná tým, že nejaká finančná inštitúcia sa dostane do problémov a začne zaznamenávať straty. Jej straty znamenajú, že je nútená vypredávať všetky svoje finančné aktíva, aj tie kvalitné. Presne táto logika stála za masívnym výpredajom zlata v roku 2008, ktoré pokleslo o 30% v priebehu pár mesiacov, alebo oslabením kvalitnej nórskej koruny, ktorá za 3 mesiace stratila voči doláru vyše 40%. A práve tieto výpredaje sú umocnené nedôverou na finančných trhoch, ktorá zastaví akékoľvek finančné toky. „Run“ na banky je minulosťou, v súčasnosti je to „run“ medzi samotnými bankami.
Prvá fáza paniky – minulosť
Trh sa nespráva z krátkodobého hľadiska racionálne. Naopak, súčasné manipulácie a stimuly ho privádzajú k ešte väčším excesom. Ako príklad nám môže slúžiť vývoj trhu od leta 2007 do leta 2008. Bol to júl 2008, kedy naplno prepukli problémy v hedžových fondoch Bear Sterns. Sekundárny trh hypoték praskol a bolo len otázkou času, kedy sa problém rozleje po celom trhu. Práve toto bol bod, od kedy začalo prudko posilňovať zlato. Avšak pozor, nielen zlato. Striebro posilnilo za pol roka o 76%, ropa posilnila za rok o 110% a pšenica posilnila až o 140%. Prichádzala kríza a všetky komodity začali prudko posilňovať.
Ale ako môžu posilňovať inštrumenty, ktoré sú závislé na hospodárskom raste v čase, keď je zrejmé, že sa ekonomika ponára do recesie? Jednoducho, v prvej fáze paniky sa všetci veľkí investori snažili uchovať si veľkosť svojich investícií a len ich presunuli do komodít. Vznikli nové paradigmy ako „ropný zlom“, „potravinová kríza“ „nedostatok priemyselných kovov“ alebo „dolár stratil svoju rezervnú funkciu, nahradila ho ropa“. A práve ropa sa stala modlou rastu trhov v roku 2008. Nepripomína vám to niečo?
Druhá fáza paniky – minulosť
Samozrejme táto teória bola absolútne chybná, pretože USA je motor sveta a ak spomalí ten, tak spomalí celý svet. Davová psychóza vyhnala dolár na úroveň 1,60 voči euru, takmer paritu voči austrálskemu doláru, skoro na úroveň 150 za ropu, 1000 za zlato a 20 za striebro. Akonáhle sa však americká ekonomika zastavila, zastavil sa svet a nasledoval masaker na globálnom finančnom trhu. EURUSD prepadlo na 1,30, AUDUSD na 0,6, ropa na $35, zlato na $700 a striebro na $8.
Likvidácia všetkého znamenala, že takmer všetko stratilo a ostalo iba pár víťazov. A týmito víťazmi boli iba americký dolár, japonský jen a švajčiarsky frank – financujúce meny „carry trades“. Práve úvery v nich financovali všetky prepákované investície posledných rokov. A práve pri druhej fáze paniky nastal veľký návrat peňazí domov. Z finančného trhu zmizli bilióny dolárov majetku.
Matka všetkých mien
História sa neopakuje, avšak rýmuje sa. V súčasnosti sú investície viac prepákované ako boli v roku 2008. Čo je dôležitejšie, veľká väčšina investícií je financovaná už iba v jednej mene – americkom dolári. Akonáhle začnú investície kolabovať, bude to práve americký dolár, ktorý získa omnoho viac ako v roku 2008. Vôbec by nemuselo byť prekvapením, keby sme videli posilnenie dolára o 30% do konca roka v prípade, že trhy nebudú manipulované ďalšími stimulmi. Ale tie môžu poľahky prísť, už teraz sa hovorí o ďalšom kvantitatívnom uvoľňovaní.
Avšak pokiaľ neprídu, tak priestor na rast je iba dočasný a krátkodobý. Neexistuje sila, ktorá by mala akcie, či komodity potiahnuť ešte omnoho vyššie. Akcie sa dostali do fáze medvedieho trhu a komodity sú nakupované ako alternatíva udržania si investičného portfólia. Avšak tak, ako v roku 2008, sa pýtame: ako môžu rásť komodity, keď svetová ekonomika padá do recesie?
Parabolický nárast zlata
Áno, zlatí býci majú pravdu – dopyt po fyzickom zlate rastie tak, ako nikdy predtým, a ťahá cenu vyššie, dokonca parabolicky. Takto môže zlato pokojne v najbližších mesiacoch testovať úroveň $2000. Môže a nemusí, v každom prípade tento rast prestáva byť zdravý. „Zlato 2011“ sa až príliš podobá na „ropu 2008“. To nás núti byť na zlato neutrálni. V čase, keď štáty šetria a centrálne banky zvyšujú sadzby, neexistuje príliš veľa dôvodov na jeho ďalší nárast. Zlato je ochrana pred infláciou či hyperinfláciou –momentálne ani jedna nie je na obzore. Avšak nezabudnime, že nikto nevie, kde manická fáza trhu skončí...
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |