Zatiaľ čo najväčším víťazom prebiehajúcej politickej melodrámy je americká káblová televízia C-SPAN, ktorej sledovanosť nikdy nebola vyššia a jej diváci sú znepokojení vývojom v Bielom dome, to, čím si môžeme byť skutočne istí je fakt, že QE2 neuspelo vo vytvorení akéhokoľvek ekonomického rastu; HDP v prvom aj v druhom kvartáli výrazne klesalo. Okrem toho sme mohli vidieť neúprosný príklad ekonomického hada, ktorý požiera samého seba, keďže prudký nárast cien komodít -ďakujeme, pán Bernanke - znemožnil potenciálny rast, ktorý by sa možno bol objavil od tretieho kvartálu 2010 po druhý kvartál tohto roku. Toto všetko sú však regresívne indikátory. Podstatná otázka je, čo sa s globálnou ekonomikou bude diať ďalej. Zaujímavý pohľad poskytuje Sean Corrigan, ktorý poukazuje na znepokojujúci vývoj v globálnej makroekonomickej aréne. Ak dáme jeho názory so súvisu s princípmi teórie biznis cyklu rakúskej ekonomickej školy, môžeme spochybniť hladké pristátie svetovej ekonomiky a strmý svah po ktorom sa teraz kĺžeme, sa môže zmeniť na stagnáciu, z ktorej sa ekonomický Titanic nespamätá.
Corrigan vraví, že trhoví účastníci by nemali odvracať zrak od skutočnosti, že vo svetovej ekonomike sa začína odohrávať jedna veľká dráma. Prvé varovné signály pochádzajú z nákladnej dopravy. Jedna z najväčších súkromných firiem v tomto odvetví, West Coast Container, zaznamenala prudký pokles záujmu o jej služby. Dovoz sa znížil do takej miery, že jeho úrovne sú jedny z najnižších za posledných 15 rokov a momentálne dosahuje 17-mesačné minimum. I keď je obchodovanie na amerických železniciach ešte stále v pluse, pokles oproti minulému roku je výrazný.
Ak sa pozrieme za hranice USA, zistíme, že situácia nie je o nič lepšia. Prístav v Shenzene, v jednej z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich oblastí v južnej Číne, nevykazuje za posledné tri mesiace povzbudivé čísla, a jeho náprotivok, Šanghaj, poklesol na 16-mesačné minimum. Máme taktiež čísla z leteckej prepravy, ktoré poukazujú na prvý celosvetový pokles od začiatku krízy – 9,8% pokles v ázijskom regióne bol prekročený iba počas globálneho prepadu medzi septembrom 2008 a marcom 2009.
Na pesimistickú nôtu sú naladení aj niektorí kľúčoví výrobcovia strojových zariadení, ako napríklad Atlas Copco, Caterpillar, Sandvik, Alstom, Terex alebo Siemens. Z teoretickej perspektívy rakúskej školy sú toto jasné znaky, ktoré varujú pred možnosťou vážnej „ekonomickej“ búrky.
Všetky tieto mikrotrendy boli podporené poklesom indexu nákupných manažérov (PMI) v rôznych častiach sveta – hlavne však v Číne a v Nemecku – v minulom mesiaci, ale pokles zaznamenal napríklad aj taiwanský export a jeho priemyselná produkcia.
Fixné investície v Číne
Centrálny princíp teórie rakúskeho biznis cyklu spočíva v tom, že výhoda, ktorá je v ekonomike udelená prvým používateľom inflačného impulzu sa nakoniec stratí, po tom čo sa „paušálne“ prispôsobí relatívna cenová hladina. To potom znamená, že na udržanie aktivity nad úrovňou, ktorá by existovala prirodzene, bez pôvodnej inflácie, sú potrebné stále väčšie (nominálne) injekcie, aby sa zachovala produkčná štruktúra dlhší čas, ako by dobrovoľne predurčovali úspory.
V takých podmienkach, akékoľvek spomalenie – či už spôsobené ukončením ekonomických stimulov, alebo jednoducho rýchlejšou adaptáciou na jeho pokračujúce trvanie – vedie k degeneratívnej podmienke, pri ktorej sú najskôr „stlačené“ marže, predtým než začnú klesať samotné tržby v sektoroch, ktoré boli stimulované a u ich priamych dodávateľoch.
Táto vlastnosť moderného vertikálne segmentovaného ekonomického systému, ktorý by sme mohli nazvať „plávaj, alebo sa utop“, je jedným z hlavných dôvodov, prečo to povestné „hladké pristátie“ je z historického pohľadu len veľmi ťažko realizovateľné. Vzhľadom na nezvyčajný stupeň štrukturálnej nerovnováhy, ktorá je zapríčinená ázijským investičným boomom, je viac ako pravdepodobné, že to bude nad sily centrálnych plánovačov aj tentoraz.
Tým sa dostávame k súčasným „horúcim“ témam: s tým ako opadlo nadšenie z tvárí európskych politikov po ich „úspešnej“ záchrane Grécka a španielske a talianske spredy opäť dosahujú historické rekordy, tohto týždňový jediný „risk on“ môže prísť niekedy v strede týždňa, keď americká vláda nájde kompromis, čo bude viesť k nárastu S&P, s veľkou pravdepodobnosťou, na jeho tohtoročné maximá a k drvivej porážke dlhopisov. V tomto bode sa zábava skončí a trh sa pozrie na veci s čistou hlavou, aby neuvidel nič iné, iba búrlivú plavbu. Žiaľ, následný debakel, ktorý bude urýchľujúcim činiteľom pri spustení určitej formy QE3, bude pravdepodobne viesť k likvidácii najvýkonnejších tried aktív, napríklad zlata, keďže investori budú chcieť predať svoje najvýkonnejšie aktíva ako prvé. Konečný výsledok tohto všetkého bude známy už možno koncom augusta, kedy Bernanke zopakuje Jackson Hole, alebo aspoň výrazným spôsobom zmení rétoriku o ďalšom možnom kvantitatívnom uvoľňovaní. Nezabúdajte, že tretí kvartál je pre ďalšie monetárne stimulovanie ekonomiky obdobím „buď alebo“. Keďže júl bol „nemastný neslaný“, ostávajú už iba dva mesiace na to, aby sa ekonomika „spamätala“.
Rozhodujúci faktor: podobne ako minulý rok, kedy augustové čísla NFP boli katalyzátorom QE2, očakávajte, že všetci budú tento údaj sledovať aj v tomto týždni, kedy sa Spojené štáty môžu údajne stať platobne neschopnými. A môžete si byť istí, že NFP bude investorov zaujímať oveľa viac než to, čo sa práve deje v Bielom dome. Slabé výsledky budú prakticky garanciou ohlásenia ďalšieho monetárneho stimulu v najbližších týždňoch.
Zdroj: Sean Corrigan
Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |