26. júla sme mohli osláviť 130 výročie narodenia jedného z najväčších traderov v histórií. Prinášame vám preto krátky komentár o jeho úspechoch/neúspechoch a poznaní... Viac môžete nájsť v našom webinári.
Príbeh Jesseho Livermora, jedného z najkontroverznejších obchodníkov v celej histórii, je vynikajúcou ukážkou, ako ďaleko je človek ochotný zájsť, aby dosiahol veľkoleposť v traderskej profesii. Mohli by sme povedať, že práve v tomto človeku je zosobnená definícia mravnej sily, keď zohľadníme akej extrémnej nepriazni osudu musel čeliť. Nie je to o tom, ako sa jeho život napokon skončil (v roku 1940 spáchal samovraždu), ale skôr o živote profesionálneho tradera, ktorého sa mnoho z nás pokúša napodobniť.
Pouvažujme s čím všetkým sa tento človek musel vyrovnať:
Tieto okolnosti by určite donútili drvivú väčšinu ľudí skoncovať s obchodovaním, ale Jesse Livermore nebol obyčajný muž, bol pozoruhodným a vysoko nadpriemerným traderom.
Ak ste si nie celkom istý obchodovaním na burze, resp. tým, či v ňom môžete byť úspešný, porozmýšľajte o čase, úsilí a osobnej obete, ktoré mu venoval Jesse. Preto by sme sa aj my mali neustále samých seba pýtať, či robíme všetko pre to, aby sme v obchodovaní boli úspešní. Možno je úspešný trading privilégium, ktoré môžeme získať rokmi potu, sĺz a driny. Ak sa niekto v jedno slnečné ráno jednoducho rozhodne, že si otvorí brokerský účet, začne stláčať neznáme tlačidlá a myslí si, že o chvíľu z neho bude milionár, potom takáto osoba určite toto privilégium nezíska a môže si byť istá len jednou vecou, a síce, že o svoje peniaze skôr, či neskôr príde.
Čo je ešte dôležitejšie, v čase Jesseho Livermora neexistovali žiadne počítače alebo internet. Neboli dostupné tisícky kníh o burzovom obchodovaní. Neexistovali žiadne fóra, kde by obchodníci medzi sebou zdieľali svoje poznatky. Skutočne by sme mali byť vďační za nespočetné množstvo rôznych zdrojov, ktoré dnes máme k dispozícii prakticky 24 hodín denne (i keď väčšina ľudí ich stále nevie využiť vo svoj prospech). Úspechy človeka, ktorý musel písať čísla na tabuľu a monitorovať vývoj akcií na papieri, nemohli ostať nepovšimnuté.
I keď máme v súčasnosti najlepšie obchodné pomôcky, ktoré dokážeme získať niekoľkými kliknutiami myšou, otázka pre (začínajúcich) traderov ostáva rovnaká: robíte všetko, čo je vo vašich silách, aby ste sa neustále zlepšovali? Ak s obchodovaním prestanete, opýtajte sa svojho „ja“, či ste urobili skutočne všetko, aby ste boli úspešný. Ak ste tak neurobili, potom zrejme nikdy nespoznáte svoj skutočný obchodný potenciál.
Je pravda, že najviac erudovaní, skúsení a disciplinovaní traderi nakoniec prežijú, ale je tiež pravda, že je to veľmi dlhý a náročný proces, cesta, na ktorej musíme prísť až do konca. Každý deň vytvára časť našej špecifickej a unikátnej obchodnej mozaiky. Možno budeme hovoriť za všetkých obchodníkov, keď vyhlásime, že slová, ktoré vyriekol Lesse Livermore pomohli všetkým z nás tým, či oným spôsobom. Jeho pravidlá, i keď sú viac ako 100 rokov staré, sú platné aj dnes a môžu nám výrazným spôsobom pomôcť pri našom obchodovaní.
Uveďme si niekoľko z jeho najznámejších princípov:
Priemerovanie nákupnej a predajne ceny: „Keď si myslím, že trh má klesajúcu tendenciu a ja predávam akcie, každý predaj musí byť uskutočnený na nižšej cene ako predaj predchádzajúci. Keď nakupujem, opak je pravdou. Musím nakupovať v býčom trhu. Nenakupujem, keď akcia klesá, nakupujem, keď rastie.
Disciplína: „Trh ich (obchodníkov) neporáža. Porážajú sa sami, pretože aj napriek tomu, že majú mozog, nemôžu nečinne sedieť.“
Cenové vzory: „Akonáhle sa oboznámite s minulým vývojom, budete schopný predvídať a správne reagovať na prichádzajúce pohyby.“
Stock picking/nasledovanie davu: „Priemerný človek nechce vedieť, či je trh býčí alebo medvedí. Túži po tom, aby mu bolo povedané, ktorú konkrétnu akciu má kúpiť alebo predať. Chce získať niečo za nič. Nechce pracovať. Nechce sa mu dokonca ani rozmýšľať.“
Straty: „Keď raz realizujem stratu, už ma viac nezaujíma. Cez noc na ňu zabudnem. Avšak, keď sa mýlim – nie keď uzavriem obchod so stratou – je to, čo ničí moje finančné zdroje a moju dušu.“
Časovanie trhu: „Nie je také dôležité nakúpiť čo možno najlacnejšie, ako nakúpiť v správnom čase.“
Mať pravdu: „Existuje iba jedna strana trhu a nie je to medvedia alebo býčia strana, ale tá „správna“ strana.“
Akcie, ktoré sa nesprávajú správne: „Ak sa akcia nespráva tak ako by mala, nezaoberajte sa ňou, pretože ak sa nedá presne určiť, čo je nesprávne, nemôžete vedieť, ktorým smerom sa akcia vydá. Žiadna diagnóza, žiadna prognóza. Žiadna prognóza, žiaden zisk.
Akciové tipy: „Z osobnej skúsenosti viem, že nikto mi nemôže dať tip, ktorý mi zarobí viac peňazí, ako keď sa spoľahnem na vlastný úsudok.“
Neberte to osobne: „Hnevať sa na trh je cesta, ktorá nikam nevedie.“
Učenie: „Trvalo mi päť rokov, kým som sa naučil hrať túto hru dostatočne inteligentne na to, aby som zarobil veľké peniaze, keď mám pravdu.“
Sebadôvera: „Človek musí dôverovať v seba samého a vo svoje úsudky, ak si chce touto hrou zarobiť na živobytie.“
Ťažko zarobené peniaze: „Ľudia, ktorí chcú prísť rýchlo a ľahko k peniazom neustále platia za výsadné právo nezvratného dôkazu, že nič také sa nedá dosiahnuť.“
Dôležitosť plánu: „Môj plán obchodovania bol dostatočne dobrý na to, aby vyhrával častejšie ako prehrával. Ak by som sa ho držal, mal by som pravdu asi sedemkrát z desiatich.“
Lekcia: „Človeku trvá veľmi dlho, kým sa poučí zo všetkých svojich chýb.“
Čakanie na príležitosť: „Po niekoľkých rokoch pôsobenia na Wall Street a po tom, čo som zarobil a prišiel o milióny dolárov, chcem vám povedať nasledujúce: Nikdy to nebolo moje myslenie, ktoré mi zarobilo veľa peňazí, ale to, že som neobchodoval, keď na to neboli vhodné podmienky.“
Intuícia: „Vedel som, že niečo je niekde zlé, ale nevedel som presne zistiť kde. Ale ak niečo prichádzalo a ja som nevedel odkiaľ, nemohol som sa mať pred takým niečím na pozore. To bol signál, že by som radšej mal ostať mimo trh.“
Trpezlivosť: „Potreba stále niečo robiť, bez ohľadu na fundamentálne podmienky, je zodpovedná za veľa strát na Wall Street aj medzi profesionálmi, ktorí si myslia, že musia každý deň zarobiť nejaké peniaze, ako keby pracovali za priemernú mzdu.“
Každodenný osobný boj: „Burzový špekulant musí bojovať s viacerými nepriateľmi, ktorí sa nachádzajú v ňom samom.“
Bolesť je dobrá: „Ak nejaký čas nedokážem zarobiť peniaze, môžem aspoň rýchlejšie získať určité poučenie, ktoré mi poskytuje trh.“
Bankrot: „Nie je nad stratu všetkého, čo v živote máte, keď sa chcete naučiť, čo nemáte robiť. A keď viete, čo nemáte robiť, ste na najlepšej ceste naučiť sa, čo robiť máte, aby ste boli úspešný. Vtedy sa v skutočnosti začínate učiť.“
Fyzické a mentálne zdravie: „Nemôžem si dovoliť nič, čo by ohrozovalo moje telesné a duševné zdravie. Dokonca aj teraz chodím zvyčajne spávať o 22:00. Keď som bol mladý, nikdy som neponocoval, pretože ak nie som dostatočne vyspatý, nemôžem sa dostatočne sústrediť na biznis.“
Akceptuje zodpovednosť: „Ľudia, ktorí čakajú, že ich niekto k niečomu dokope a prinúti, väčšinou zvaľujú vinu za svoje neúspechy na ostatných.“
Pauza: „V ktoromkoľvek momente môžem prestať s obchodovaním, aby som si oddýchol, ak sa prirodzene trh nenachádza v mimoriadne „akčnom“ stave, kde je moja expozícia príliš veľká na oddych.“
Zdroj: ChartsGold Wild
Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |