Politické divadlo v USA naberá na obrátkach. Poďme si zrekapitulovať aktuálnu situáciu a možné následky pre trhy.
Hroziaci default
Obama sa dostal do nezávideniahodnej situácie. Vláda narazila na svoj dlhový limit a potrebuje požehnanie oboch komôr Kongresu k tomu, aby mohla viac míňať. Dlhový limit americkej vlády bol zvýšený už 100-krát a momentálne dosahuje úroveň 14,3 bilióna dolárov. Tento limit bol oficiálne dosiahnutý už v máji, avšak pomocou míňania sociálnych fondov a ostatných účtovných trikov dokáže USA fungovať až do 2. augusta, ešte v máji oznámil minister financií Geithner.
Posledné čísla ukazujú, že skutočný limit sa presiahne až 15. augusta, keďže tento deň by krajina nebola schopná zaplatiť svoje úrokové platby v objeme $30 miliárd, čo by okamžite znamenalo vyhlásenie technického bankrotu USA. Jednalo by sa pravdepodobne iba o krátkodobý bankrot, no následky pre trh by mohli by obrovské. Hlavne kvôli tomu, že určité finančné inštitúcie (ako napr. podielové fondy) by sa museli zbaviť cenných papierov s nízkym ratingom.
Nikto nevie, čo by sa v prípade bankrotu skutočne stalo a je veľmi pravdepodobné, že politici to ani riskovať nebudú. Isté je však jedno - blížia sa voľby a preto napínajú ramená. Kto ustúpi prehrá. A situácia v Kongrese je vskutku komplikovaná.
Problematická politická scéna
Americký Kongres sa skladá z dvoch komôr - Snemovne reprezentantov a Senátu. Snemovňa reprezentantov (House) má 435 členov, pričom zastupujú americké obyvateľstvo na základe početnosti obyvateľstva v tom-ktorom štáte. Napríklad Aljašku zastupuje jeden kongresman a Kaliforniu až 53 volených zástupcov. Naproti tomu má Senát iba 100 členov, pričom každý štát zastupujú dvaja senátori. Senát má však viac právomocí ako Snemovňa reprezentantov.
Na to, aby prešlo schválenie dlhového stropu tak je nutné, aby ho schválila väčšina ako v Senáte, tak aj v Snemovni. Majoritu v senáte tvoria Obamovi demokrati, no Snemovňa je v rukách republikánov. Tí vyhrali posledné voľby do dolnej komory Kongresu najmä vďaka svojej odnoži Čajovej party (Tea Party). To je strana ultrakonzervatívcov odmietajúca akékoľvek navyšovanie daní. V samotnej republikánskej strane sú obrovské rozpory a republikáni sa nevedia dohodnúť na žiadnom jednotnom návrhu.
To sa na prvý pohľad nemusí javiť ako problém, pretože cieľom je skomplikovať Obamovi posledný rok jeho vládnutia. Pokiaľ by dokázala Snemovňa sprísniť fiškálnu politiku, dostala by USA do lepšieho postavenia pred ratingovými agentúrami, no zároveň by spomalila ekonomický rast a zvýšila nezamestnanosť, čo je veľmi trpký fakt pre každého prezidenta pred kandidatúrou na svoje znovuzvolenie.
Republikáni však svojou rozpoltenosťou strácajú dobrý imidž, keď podľa prieskumu CNN si až 50% voličov myslí, že ak nebude dohoda o zvýšení dlhu schválená, tak to bude chyba republikánov a iba 10% si myslí, že to bude chyba Obamu. Zdá sa tak, že prvý pohľad klame a situácia praje viac Obamovi. Je preto pravdepodobné, že k dohode o zvýšení limitu po tejto šou príde.
Dohoda a rating sú dve odlišné veci
Aj keď sa republikáni a demokrati na zvýšení stropu dohodnú, je veľmi pravdepodobné, že USA stratí svoj rating AAA. Ratingové agentúry sa nechali jasne počuť, že problémom nie je iba dlhový strop, ale neustále rastúce výdavky. Podľa mnohých je až 50% šanca, že rating USA bude znížený na AA. Následky by mohli byť silné, no nie dramatické.
A práve z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aká bude dohoda, ktorá prejde ako v Senáte, tak aj Snemovni. Možností je niekoľko, poďme si ich zrekapitulovať:
• Cut, Cap and Balance - veľmi tvrdý republikánsky návrh, ktorý počíta so znížením deficitu v budúcom roku o polovicu, navrhuje zaviesť strop vládnych výdajov k veľkosti HDP na 18% a zaviesť ústavný dodatok o vyrovnanom rozpočte. Návrh bol schválený v Snemovni, avšak neexistuje Šanca, že ho schváli Senát alebo nevetuje prezident. USA by si však udržala svoj rating AAA.
• Gang of Six Plan - Zmysluplné fiškálne škrty v objeme $4 bilióny v období 10 rokov, avšak zvýšenie daní, čo je pre republikánov neprijateľné. USA by si udržala svoj AAA rating.
• McConell/Reidov plán - Zvýšenie dlhového limitu o 2,5 bilióna na obdobie do prezidentských volieb a paralélne zníženie výdavkov o $300 miliárd. Neprijateľné pre republikánov, pretože prezident by dosiahol všetko, čo potrebuje. Nízke škrty by pravdepodobne znamenali zníženie ratingu na AA.
• Boehnerov plán - plán, ktorý je založený na tom, že každé zvýšenie dlhového limitu musí priniesť ešte vyššie zvýšenie úspor. Tento republikánsky návrh počíta so zvýšením stropu v dvoch fázach - v prvej by sa do konca roku 2011 zvýšil limit o $1 bilión, pričom by sa výdavky znížili o $1,2 bilióna. V druhej by sa zvýšil o $1,6 bilióna a výdavky by sa znížili o $1,8 bilióna. rating AAA by si US udržali, no Obama s návrhom zásadne nesúhlasí.
• Reidov plán - demokratický návrh na zníženie výdavkov v objeme $2,7 bilióna, z čoho by až $1 bilión pochádzal zo zníženia vojenských výdajov. Plán rovnako počíta s úsporou $400 miliárd na úrokových platbách (?).
Každým dňom je tak pravdepodobnejšie, že dosiahnutie zásadnej dohody je v nedohľadne. S&P požaduje na politikoch, aby boli výdavky zoškrtané až o $4 bilióny dolárov priebehu 10 rokov, ináč zníži rating. Toto bude zjavne nad ich sily. Najpravdepodobnejší sa preto javí variant, že strop bude dočasne posúvaný v objeme $100 miliárd mesačne a budú sa hľadať ďalšie varianty dohody. To si však vyžiada zníženie ratingu USA z úrovne AAA.
Do patovej situácie sa tak nemusela dostať iba Európa so svojim neustálym zachraňovaním problematických krajín. Patová situácia môže trvať mesiace aj v USA. Ak k tomu príde, rating bude znížený. A aj keď zníženie môže byť iba dočasné, je jasné, že americký dolár ako svetová rezervná mena pomaly ale isto dokonáva...
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.9172 | -1.54 % |