-
Uverejnené: pondelok, 18. júl 2011, 22:55
Ratingová agentúra Standard and Poor´s len prednedávnom vyhlásila, že by mohla znížiť rating Spojených štátov, bez ohľadu na to, ako sa vyvinie súčasná debata ohľadom zvýšenia dlhového stropu. Doposiaľ sme nemali skúsenosť, že by krajina so svetovou rezervnou menou nemala najvyššie hodnotenie AAA. Možno to nebude znamenať nič prevratné, ale minimálne to bude niečo, s čím sme ako investori doteraz neboli konfrontovaní. Nezabúdajme, že to nebude iba americký dlhopisový trh s veľkosťou $9,7 bilióna, ktorého sa to dotkne, ale aj dlh Fannie Mae a Freddie Mac o veľkosti $7 biliónov a iné $130 miliardové štátne a municipálne dlhopisy s ratingom AAA, plus bankové dlhopisy, ktoré sú poistené fondom ochrany vkladov a napríklad aj krajiny ako Izrael, ktoré sa spoliehajú na krytie zo strany americkej vlády. A čo napríklad taký repo trh s veľkosťou $2,7 bilióna, ktorý je prepojený s americkými dlhopismi? Default by mohol spôsobiť extra veľký margin-call pre bankový priemysel. Dôsledky by mohli byť skutočne ďalekosiahle.
Ak sa aj Washingtonu podarí ešte nejaký čas kopať plechovku ďalej po ceste, realita znižovania fiškálnych výdavkov je nevyhnutná. Vláda prepúšťa svojich zamestnancov tempom dosiaľ nevídaným. Chicagský starosta, Rahm Emanuel je pripravený prepustiť 625 miestnych pracovníkov po tom, čo odborové zväzy neposkytli žiadne riešenia, ktoré by pomohli znížiť rozpočtový deficit vo výške $30 miliónov.
- Ben Bernanke vyšiel minulý piatok s „kožou na trh“, keď povedal, že Fed v skutočnosti neuvažuje v najbližšej dobe o ďalšom kole kvantitatívneho uvoľňovania, a iba náznaky možnej deflácie by ho prinútili k tomu, aby sa tejto téme začal opäť venovať.
- ECB, ktorá už dvakrát zvýšila základné úrokové sadzby – krok, ktorému prikladá veľkú dôležitosť iba Nemecko, pravdepodobne opäť začala vykonávať sériu chybných opatrení, s ktorými má mnoho skúseností počas 12 rokov od jej založenia. Ďalšou chybou centrálnej banky je jej pokračujúci odpor stať sa veriteľom poslednej inštancie, ak zbankrotuje Grécko – a tu naozaj neexistuje žiaden možný spôsob, ako by sa dalo zabrániť reštrukturalizácii, čo by znamenalo koniec pre celý grécky bankový sektor.
- Európski lídri sa mali v piatok stretnúť, aby prišli s riešením pre Grécko, ale tento míting odložili na 21. júla (v súčasnosti je na stole niekoľko možností, medzi ktoré patrí napríklad spätné odkúpenie dlhopisov za diskontované ceny, alebo ponuka pre banky, aby vymenili svoje existujúce grécke dlhopisy za nový, dlhodobý grécky dlh. Avšak tieto riešenia v sebe zahŕňajú odpisy gréckeho dlhu, čo je v podstate technický default). Takisto sa nachádzame v situácii, kde sa už nejedná iba o Grécko – kde sa zdá default, v hocakej podobe, nevyhnutný. Krajina môže sotva viesť 7% fiškálne prebytky po obdobie piatich rokov, aby bola schopná splniť absurdne prísne rozpočtové inštrukcie.
- Približne 40% eurozóny sa momentálne do určitej miery nachádza v dlhovej kríze. Problémy Talianska nie sú tak závažné ako tie grécke, avšak táto krajina má obrovské dlhové bremeno, ktoré „váži“ viac ako 120% jej HDP. Taliani takisto trpia stratou dôvery jednak v samotnú ekonomiku a aj v politické štruktúry, i napriek úspešnému schváleniu úsporného balíka.
- Španielsko je na tom ďaleko horšie, oveľa viac ako Írsko so svojimi slabými bankami (päť z deviatich európskych bánk, ktoré neprešli „vtipnými“ stresovými testami boli španielske), trhom s nehnuteľnosťami, ktorý je pripravený na 30% kolaps (číslo, ktoré by malo tento trh aspoň mierne prinavrátiť k rovnováhe) a problémom s nezamestnanosťou, ktorá je jedna z najvyšších v celej EU. Posledný týždeň sa začali objavovať názory, že aj niektoré krajiny z „jadra“ eurozóny, napríklad Francúzsko, by mohli mať v krátkej budúcnosti vážne problémy.
- Americká vláda začala taktiež vykonávať skrytú reštriktívnu politiku, keď znížila poistiteľné limity Freddie Mac a Fannie Mae na $625 000 zo súčasných $729 750. Táto zmena má začať platiť od októbra. Na vlády jednotlivých amerických štátov to bude mať veľký dopad, pretože sa tak ešte viac znížia ich výnosy z daní z nehnuteľností, ktoré klesajú druhý kvartál v rade – vôbec prvýkrát v histórii.
- Ďalším dôvodom na znepokojenie môže byť teroristický útok na Spojené štáty, resp. geopolitické napätie na Blízkom východe, ktoré aj naďalej pretrváva – napätie v Jemene a Jordánsku začína naberať na sile. Podobné faktory by sme určite nemali zanedbávať, na svet môžu mať obrovský dopad.
- Globálna ekonomika ukazuje jasné známky spomalenia. Ázia nebude výnimkou. Takmer celý ázijský región, na čele s Čínou naznačuje, že ich „zázračný“ rast sa predsa len začína prispôsobovať ekonomickej realite.
Čo na toto všetko hovoria trhy?
- Výnosy na talianskych a španielskych dlhopisoch vzrástli minulý týždeň nad 6%
- Výnosy na nemecký dlhopisoch klesli v porovnaní spred týždňa o 13 bodov, na 2,7%.
- Švajčiarsky frank dosahuje rekordne vysoké úrovne voči euru aj doláru.
- Forexový trh je momentálne tak rizikovo averzný, že japonský jen si pripísal voči euru 3% a v porovnaní s dolárom dosahuje najvyššie úrovne od marca tohto roku, v období, keď bol jen cielene oslabovaný koordinovanou intervenciou.
- Zlato dosahuje historické maximá, $1600/unca.
- Index volatility (VIX) atakuje úroveň 21.
- S&P oproti minulému týždňu stratilo 2,06%; Nasdaq oslabil o 2,04% a Dow Jones o 1,4%.
- Všetkých 10 hlavných akciových sektorov oslabilo. Najviac sa darilo energiám (pokles iba o 0,4%).
- Akcie bánk takisto ukončili týždeň v strate, aj napriek výsledkom JPMorgan a Citi, ktoré boli lepšie ako trhové očakávania.
Zdroj: David Rosenberg, Gluskin Sheff
Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Súvisiace články:
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám
nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli,
vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného
týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové
úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký
prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške
10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu
pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na
dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa