Výhľad hlavných ekonomík pre nasledujúcich niekoľko štvrťrokov vyzerá ako nejaký groteskný dostih, v ktorom sú všetky kone chromé alebo v zlej zdravotnej kondícii a stávka na víťaza spočíva v umení odhadnúť, ktorý kôň s najväčšou pravdepodobnosťou neskolabuje ešte pred cieľovou páskou. Americká ekonomika zamierila nadol, pričom Fed musí dodržať svoj termín pre ukončenie QE2 stanovené na koniec štvrťrok; štáty na periférii Európy sú stále rozjatrenou ranou a potrebujú nové záchranné balíčky, japonskú ekonomiku ťažko poznamenala prírodná katastrofa a Čína tak či onak smeruje k pristátiu a čelí inflačnému prehriatiu ekonomiky a realitnej bubline. Robiť ekonomické prognózy je vždy riskantné - avšak v tomto štvrťroku je nebezpečenstvo nesprávneho odhadu vzhľadom na potenciálnu energiu, s akou sa môže trh kedykoľvek dať do pohybu, väčšou než kedykoľvek inokedy, ak uvážime obrovský rozsah problémov, ktorým čelia všetky hlavné ekonomiky sveta.
USD - áno, je tu koniec QE2, ale nie je už pozornosť zameraná na QE3?
V okamihoch, kedy píšeme tieto riadky, t.j. niekoľko týždňov pred koncom QE2 amerického Fedu, je hlavnou obavou týkajúcou sa vývoja USD, ako sa trh vyrovná so skutočnosťou, že Fed už nebude podopierať trh s dlhopismi, a to ako v zmysle možného vplyvu na úrokové sadzby, tak aj na rizikové aktíva. Všeobecné presvedčenie je koniec koncov také, že prítomnosť Fedu na trhu s dlhopismi podporovala trvalý rast cien aktív prakticky odo dňa, keď koncom minulého apríla zazneli zmienky o možnom QE2, až do času, kedy trh koncom mája tohto roka začal predbiehať koniec QE2. Ešte pred koncom QE2 americký dolár posilňoval opatrnejšie, než by sa vzhľadom na výpredaj chuti na riziko dalo očakávať, avšak možno pripísať nadšeniu, s akým si trh predstavoval podobu, akú by mohlo mať ďalšie QE. Existuje ale šanca, že dolár zažije v rámci svojho celkového dlhodobého oslabovania v strednodobom časovom horizonte comeback?
Ak sa zameriame na budúcnosť, sú jednou z možných bŕzd ďalšieho oslabovania USD pomerne nízke výkony svetových ekonomík, ktoré sú slabé ako v porovnaní s už nízkymi výkonmi americkej ekonomiky, tak aj v porovnaní s pôvodnými očakávaniami. Je tomu tak z dôvodov fungovania všeobecne myšlienky dostihov Herek spočívajúcej v tom, že procyklickým menám ako je AUD či SEK sa bude dariť horšie, ak sa ekonomická situácia globálne začne zhoršovať, pretože si na nich možno vziať oveľa viac, pokiaľ ide o aktuálne úrokovej sadzby a ich očakávanú výšku do budúcnosti, zatiaľ čo očakávania / výnosy v prípade USD sú prakticky na nule.
Ďalším možným zdrojom sily USD by bola nová verzia zákona Homeland Investment Act (HIA), ktorého pôvodná verzia umožnila americkým spoločnostiam v roku 2005 bez zdanenia repatriovať zisky vytvorené v zahraničí. Ak sa Obamova administratíva rozhodne ísť touto cestou (a prečo by nemala, rozhodne to vyzerá tak, že prezidentovi Obamovi sa bude hodiť všetko, čo aspoň trochu zlepší stav ekonomiky a zvýši jeho šance na znovuzvolenie vo voľbách chystaných na budúci november), sú odhady súm , ktoré by mohli byť prepravované tentoraz, oveľa vyššie ako v prípade pôvodného HIA a leží niekde v oblasti stoviek miliárd amerických dolárov, ktoré by potenciálne mohli pritiecť do americkej ekonomiky. HIA 2 by s najväčšou pravdepodobnosťou nenadobudol účinnosť skôr ako v 4. štvrťroku a najväčší dosah by mal v roku 2012, však náznaky, že tento zákon bude prijatý, sa môžu objaviť už v 3. štvrťroku.
Oveľa dôležitejšie však je, že vzhľadom na "úspech", s akou sa Fedu darilo manipulovať v priebehu niekoľkých posledných rokov s trhmi, budeme musieť sledovať vývoj úvah Fedu o tom, k akým krokom by mal pristúpiť, ak americká ekonomika bude pokračovať vo svojom nedávno nastolenom oslabovaní a ak na trhoch s aktívami prevládnu obavy. Aspoň nakrátko možno počas celého 3. štvrťroku, nebude Fed robiť nič, ale aj tak by mohol naznačiť možné riešenia pre prípad, že by mala prísť ďalšia kríza, v prejavoch svojich predstaviteľov, vo svojich správach a možno dokonca aj počas konferencie v Jackson Hole chystanej Fedom Kansas City na koniec leta. Súdiac podľa všeobecnej nespokojnosti s neskrývaným nakupovaním dlhopisov v rámci QE2 a vzhľadom na neefektívnosť týchto nákupov, nech už je hodnotíme akýmkoľvek meradlom (a tiež vzhľadom na mnohé nesúhlasné názory priamo z vnútra Fedu), budú akékoľvek zmienky o možnom QE3 pravdepodobne predpokladať využitie iných mechanizmov. Možno najzaujímavejšia je myšlienka "Operácia Twist", ktorú sme rozoberali v našom všeobecnom výhľade. Pri uplatnení tohto prístupu by došlo k navýšeniu úrokových sadzieb na forwardovom konci výnosovej krivky amerických dlhopisov a k zníženiu sadzieb na jej vzdialenejšom konci. Aký dopad by to malo na USD? To sa veľmi ťažko odhaduje, ale prvá reakcia by mohla USD prospieť, pretože by aspoň zobrala dôveru pasívnym carry trade obchodom, ktoré sa zameriavajú na spready úrokových sadzieb na krátkom konci výnosovej krivky.
Európa - v hre nie je len otázka receptu pre Grécko
Luxus, ktorého si Európa užívala posledných 18 mesiacov, kedy perifériu eurozóny postihovali krízy štátnych dlhov, spočíval v tom, že ekonomické ťažisko tohto zoskupenia, t.j. Nemecko, zažívalo nebývalý hospodársky boom. Vzhľadom na to, že sa Čína snaží skrotiť svoju ekonomiku a rastúce ceny komodít stláčajú hospodársky rast všade po svete, ale nemecké hviezdne výkony možno už dosiahli svoj zenit a nad silou nemeckých exportných trhov sa pre nasledujúcich niekoľko štvrťrokov možno sťahujú mračná pochybností. Problémy so štátnymi dlhmi na periférii eurozóny sa naďalej skôr len zhoršujú a podrobujú tak ďalším a ďalším skúškam podivný mechanizmus záchranných balíčkov. Prezident ECB J.-C. Trichet naďalej presadzuje jastrabovitú politiku a začal zvyšovať úrokové sadzby v snahe bojovať proti inflácii. To je teda guláš!
Ak sa zameriame na hlavné svetové meny, tak v krátkodobom výhľade zrejme najviac otáznikov visí nad eurozónou. Medzi EÚ a ECB panuje zásadný nesúhlas ohľadom vhodného prístupu k verzii 2.0 záchranného balíčka pre Grécko, a to predovšetkým v otázke, či by držitelia dlhopisov mali byť nútení k reštrukturalizácii splatnosti dlhov.
Grécko je už teraz jednoznačne sociálne destabilizovaná a tiež v Španielsku s jeho vysokou nezamestnanosťou mladých ľudí a protestnými mítingami sa začínajú šíriť nepokoje. Nečaká nás niečo na spôsob revolúcie "arabskej jari"? Najviac znepokojujúca je však pre eurozónu možnosť, že by problémy so štátnymi dlhmi zachvátili aj niektorú z väčších krajín, ako je Španielsko alebo Taliansko, kde by existujúce záchranné mechanizmy jednoducho nestačili zvládnuť rozsah prípadného problému a kde by bolo nutné pristúpiť k riešeniu na úplne novej úrovni - pravdepodobne by išlo o tlačenie peňazí, za predpokladu, že by na centrálnej úrovni bola dosiahnutá zhoda na potrebe prísť so záchranným balíčkom.
Obzvlášť zaujímavým prípadom je Taliansko, o ktorom sa počas celej krízy štátnych dlhov príliš nehovorilo, hoci ako odhaduje štúdia Edwarda Altmana zverejnená v časopise Risk Magazine, Taliansko nesie na svojich pleciach dlh vo výške približne 2 biliónov. USD a na splátky štátneho dlhu vynakladá vo vzťahu k HDP viac (5%) než Portugalsko (4,2%), ktoré už je v platobnej neschopnosti a bolo na začiatku tohto roka donútené požiadať o poskytnutie záchranného balíčka.
Eurozónu teda najskôr po zvyšok tohto roka čaká strastiplná cesta - trh už teraz do ceny eura započítava veľké riziko, takže tejto mene by sa v porovnaní s obchodmi naklonenými riziku mohlo dariť veľmi dobre a dobre by sa jej mohlo dariť dokonca aj voči švajčiarskemu franku, teda ak euro všetkým tým marazmom prejde, čo je zatiaľ stále ešte ten najpravdepodobnejší scenár. Ak nie ..., budeme mať záujem o DEM - vyzerá veľmi podhodnotená.
Autor: Steen Jakobsen | hlavný ekonóm Saxo Bank | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |