Komentár vyjde zajtra v hospodárskych novinách
Po dohode o záchrane Grécka prežívali finančné trhy týždeň bujarého rastu. Ten však rýchlo skončil s tým, ako sa objavili problémy v ďalších štátoch eurozóny. Presne po týždni od schválenia úsporných a privatizačných plánov gréckym parlamentom začalo byť zrejmé, že tento krok prinesie iba krátkodobú úľavu na finančné trhy.
Ratingové agentúry v centre pozornosti
Prvý väčší výpredaj eura spôsobilo oznámenie ratingovej agentúry Moody’s o znížení ratingu Portugalska. Samé o sebe to nie je príliš tragická správa, vážnym problémom sú však dôvody, pre ktoré k tomuto kroku pristúpila. Jedná sa hlavne o pokračujúcu zhoršujúcu sa situáciu s rozpočtom krajiny, keď sa neustále roztvárajú nožnice medzi príjmami a výdavkami. Úsporné opatrenia ekonomickému rastu a následne výberu daní škodia.
Moody’s naznačil, že Portugalsko môže postretnúť rovnaký osud ako Grécko – krajine bude musieť byť poskytnutá ďalšia pomoc a rovnako sa budú musieť investori dohodnúť na preklopení jej dlhu. Je len otázkou času, kedy sa podobné obavy začnú spájať s Írskom. Finančné trhy si uvedomili, že situácia v eurozóne nie je zďaleka stabilizovaná, za čím nasledoval prvý väčší výpredaj eura.
Netrvalo však dlho a ratingové agentúry prišli s ďalšími negatívnymi hodnoteniami. Najskôr sa zamerali na európske banky, ktoré hrajú v kríze prím. Zníženie ratingu belgickej banky Dexia a portugalských bánk vyvolalo vlnu obáv, ktorá sa preniesla až na kľúčové talianske inštitúcie – Unicredit a Generali. To bolo spôsobené vyjadreniami, že ani posledný úsporný balíček Talianska nemusí prispieť k stabilizácií fiškálnej situácii krajiny. Ďalší výpredaj eura bol na svete.
Európski politici sa počas týždňa viackrát veľmi ostro vyjadrili na margo ratingových agentúr, kde práve tri zahraničné spoločnosti sú mienkotvornými pre pohľad na zdravie ekonomiky. Neustále zhoršovanie výhľadu európskych krajín a inštitúcií je to posledné, čo si politici v súčasnej kríze želajú. Už čoskoro tak môžeme čakať reálne kroky v boji Európy proti ratingovým agentúram.
Čínske problémy
Z Číny boli počas víkendu zverejnené nie príliš lichotivé inflačné čísla. Index cien spotrebiteľov (CPI) narástol za jún o takmer najviac za posledné tri roky, keď vzrástol o 6,4%. Cenová inflácia a s ňou súvisiaci rast cien potravín, ktoré sa na ročnej báze zvýšili o 14,4% naznačujú, že centrálna banka bude musieť tvrdo konať proti neželanému vývoju. Očakávanie vysokej inflácie prispelo k rozhodnutiu Ľudovej banky Číny (PBOC) k ďalšiemu navŕšeniu úrokových sadzieb. Negatívny vplyv na trhy bol iba krátkodobý, negatívny vplyv na ekonomiku však bude dlhodobý. Zvyšovanie sadzieb škodí hospodárskemu rastu a aj tento krok podporuje teóriu, že trhy rozvíjajúcich sa krajín nečaká príliš pozitívne obdobie.
Sklamanie z americkej zamestnanosti
Avšak nebudú to iba rozvíjajúce sa krajiny, ktoré budú v najbližšom období spomaľovať, ale potvrdenie sme opäť dostali aj z najväčšej ekonomiky sveta. Americká zamestnanosť za jún vyšla omnoho horšie, ako bol aj ten najhorší odhad analytikov. Americká ekonomika už niekoľko mesiacov prakticky netvorí pracovné miesta, pričom populácia stále rastie.
Spomaľovanie americkej ekonomiky, zvyšovanie úrokových sadzieb a pokračujúce problémy v európskych ekonomikách – to všetko naznačuje, že druhá polovica roka nevyzerá ružovo. Práve počas tohto leta by mohol nastať silnejší obrat na akciovom a komoditnom trhu pri tom, ako sa štáty snažia šetriť, monetárne stimuly končia a ekonomiky sa vydávajú na cestu spomaľovania. Slabšie euro a silnejší dolár sa zdá byť logickým následkom tohto procesu.
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |