Trojité D: delegimitizácia, definancializácia a deglobalizácia

Broker: TRIM BrokerHlavné trendy sa obracajú a dôvera v centralizované inštitúcie eroduje. Identifikácia trendov je z pohľadu budúceho vývoja absolútne kľúčová a práve nadpis nám prezrádza, kam smeruje naša spoločnosť.

Globálna ekonomika, a teda aj globalizácia a jej sesternica, „financializácia“, závisia na legitímnosti centralizovaných inštitúcií, medzi ktoré patria napríklad vlády, medzinárodné organizácie ako MMF, centrálne banky, „mainstreamové“ svetové médiá a rôzne štátne agentúry, ktorých úlohou je zabezpečiť dohodnuté pravidlá hry.

Nepochybne najväčšími experimentmi v otázke legitimácie za posledných 20 rokov je Európska únia a jej spoločná mena euro, a hybridná čínska ekonomika, v ktorej sa kombinujú prvky diktatúry a voľnej trhovej ekonomiky, t.j. „kapitalizmus s čínskymi špecifikami.“ Smršť nesolventnosti, ktorá momentálne zúri v Európe sa rozširuje obrovským tempom kvôli legitímnosti eura a európskych inštitúcií, ktorých úlohou je dohľad nad finančným sektorom. S tým, ako sa oprávnenosť existencie týchto agentúr znižuje, skaza sa rozširuje aj do politických štruktúr, ktoré svoju legitímnosť prenechali byrokratom a centrálnym bankárom.

Krach trhu so sub-prime hypotékami v USA poskytuje možný scenár budúceho vývoja Európy. Na vrchole úverovej bubliny, resp. bubliny na trhu s nehnuteľnosťami si americké rodiny brali hypotekárne úvery vo výške $500,000 s výrazne nízkym úrokom, nulovou zábezpekou a bez dokumentácie o ich príjme. Gratulujeme, stali ste sa vlastníkmi svojho vytúženého domu. Samozrejme, že Američania nevlastnili nič iné, ako opciu na budúce zhodnotenie podkladového aktíva, v tomto prípade nehnuteľnosti. Nemali žiaden vlastný kapitál a nemal ho ani veriteľ. Veriteľovým aktívom bol „slávnostný“ podpis „majiteľa“, pri ktorom sa zaväzoval splatiť svoju hypotéku. Takýto sľub bol založený na spochybniteľnom základe, a síce, že nový „vlastník“ bude každý mesiac po dobu jedného roka splácať iba svoj úrok na pôžičke s negatívnou ekvitou sumou $1000, a potom začne zrazu platiť skutočné náklady, ktoré predstavujú $3200 mesačne.

Veriteľ potom s veľkým ziskom predal takýto sľub na Wall Street, kde ho zabalili do cenného papiera, ktorý bol krytý hypotékou, tzv. mortgage-backed securities (MBS) a ďalších derivátov, odvodených od MBS, z ktorých všetky boli predávané ako „bezpečné“ investície s takmer nulovým rizikom (rating AAA) dôveryhodným investorom na celom svete, ktorí boli ochotní za tento nový druh investícií platiť nehorázne čiastky. Takáto reťaz transakcií je stelesnením globalizácie a rozmachu finančného sektora.

Inštitucionálna oprávnenosť, financializácia a globalizácia sú tri nevyhnutné prvky tejto reťaze. Naivní kupci spomenutých inštrumentov verili ratingovým agentúram, Wall Street a implicitne aj dohľadu amerických vládnych agentúr, ktoré mali pozorne monitorovať riziká zahrnuté v týchto inštrumentoch. Všetky tieto entity zlyhali na celej čiare a úplne zničili investorov. Každý, kto v sebe skrýva aspoň trocha skepticizmu a/alebo zdravého rozumu, by mal spochybniť fungovanie celej tejto pyramídy.

Nahraďme teraz rodinu Smithovcov, ktorej bola udelená pôžička aj napriek ich nízkej bonite Gréckom, čím veľmi zreteľne porozumieme beznádejnosti „úsporného“ plánu a ostatnej šaráde. Rodina Smithovcov tvrdila, že jej príjem predstavuje $8000 mesačne, ale v skutočnosti to bolo iba $2000. A teraz ich banka požaduje, aby si „utiahli opasky“ a získali dostatok prostriedkov, aby mohli splatiť mesačnú splátku vo výške $3200.

Nuž, zdá sa, že existuje „menší“ rozdiel medzi realitou a očakávaniami veriteľa. Odstránením všetkého nepotrebného míňania môžu Smithovci zaplatiť splátku v maximálnej hodnote $1200, nehovoriac o tom, že hodnota domu je rádovo nižšia, ako v období poskytnutia hypotéky.

Namiesto toho, aby banka odpísala pôžičku, čím by sa znížil jej majetok a utrpela by obrovskú stratu, banka vymyslela novú schému: OK, zaplaťte každý mesiac $1500 a my prekryjeme váš starý dlh vydaním nové dlhu, ktorý bude mať menej prísne podmienky. Banky sa snažia o nemožné: urobiť z nesolventného dlžníka a nesolventného veriteľa dva solventné objekty. Dlžníci nemajú záujem hrať takúto hru, nakoľko nemôžu vyťažiť nič z navrhovaných extrémnych úsporných opatrení, iba veľa stratiť.

Skúste ešte raz dosadiť Grécko za nešťastného dlžníka a pochopíte kompletnú beznádej dlhovej krízy v eurozóne. Úsporné opatrenia nebudú fungovať, pretože neponúkajú nič insolventnému dlžníkovi a takisto nezachránia v plnej miere ani veriteľov. Dlhy nebudú nikdy splatené, pretože dokonca i krajné úsporné opatrenia neumožnia dlžníkovi vyrovnať sa so svojim dlhovým bremenom. Môžu však podryť reálnu ekonomiku a stabilitu dlžníkov. „Úsporné opatrenia“ sú v podstate nástrojom na manipulovanie verejne mienky : predlžujme status quo a tvárme sa, že sa nič nedeje. Paródia môže pokračovať...avšak dokedy?

Súčasná realita je spúšťačom zmeny v globalizácii a v celom finančnom priemysle. Voľný tok kapitál cez hranice je základom globalizácie, ktorá bola v minulosti relatívne stabilná, avšak to už viac neplatí. Moderné finančné inštrumenty, ktorých hodnota, resp. cena sa úplne odchyľuje od reality je nevyhnutným prvkom financializácie.

Tým, ako sa finančné a politické štruktúry Európy budú oslabovať, dôvera v ich inštitúcie, ktoré mali zabezpečiť prosperitu pre všetkých prostredníctvom globalizácie a finančného priemyslu, sa bude takisto zmenšovať, až sa nakoniec celkom stratí. Delegitimizácia, definancializácia a deglobalizácia sa dostali von z klietky a s postupom času budú naberať na sile.

Zdroj: OfTwoMinds, preklad Peter Margetiny

Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.8644 4.02 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

co-je-burzovy-indexBurzové indexy majú nezastupiteľnú úlohu. Investor dokáže podľa nich určiť aká nálada panuje na burze.Každý investor by mal poznať...
profesionali-maju-na-to-pakyPákové obchodovanie sa v posledných rokoch medzi profesionálnymi investormi stalo veľmi populárne a to predovšetkým z dôvodu, že akciám na...
ake-su-vyhody-etf Popularita ETF v posledných rokoch významne vzrástla. Je to len módna záležitosť alebo jednoduchosť, transparentnosť, nízke poplatky sú...