Už dlhšie tvrdíme, že prichádza spomalenie svetovej ekonomiky a nutný risk-off súvisiaci s výpredajom všetkých aktív. (Pozn.: média to nazývajú návrat do bezpečia, čo s bezpečím nemá nič spoločné). Avšak posledný týždeň ukázal, že to také jednoduché byť nemusí. Skvelý Bob Janjuah nám k tomu prispieva svojim názorom:
Obraz pre najbližšie dni/týždne
S&P sa držalo veľmi dobre na úrovni 1250 v poslednej fáze risk-off a očakával som nárast a risk-on trvajúci niekoľko týždňov. Ten odraz nastal v polovici júna. Počas posledných dní bol rast parabolický, čo volá po mini-korekcií o 20-40 bodov. Avšak počas júla až do začiatku augusta som býčí a očakávam pokračovanie risk-on. Očakávam S&P na úrovni 1350-70. Počas tohto obdobia predpokladám, že výnosy na 10-ročných dlhopisoch dosiahnu 3,4%, čo spôsobí pokles dolárového indexu k 73,5. Počas najbližších dní však očakávam mini-korekciu s cieľom na S&P 1300-20 a dolárový index nad 75.
Tento býčí risk-on sa prejaví aj na komoditách a bude si vyžadovať ďalšie „zdôvodnenia“. Kopanie plechovky pred sebou v podobe Grécka môže byť jedným z nich. Alebo to bude pokračujúca obnova japonskej ekonomiky, či „riešenie“ amerického dlhového stropu. A čo je najdôležitejšie - posledný risk-off bol spôsobený predčasným výpredajom pred koncom QE2, čo prerastie do risk-on, po tom, ako QE2 skutočne skončí. Je zaujímavé, že začiatok QE2 bol spojený s výpredajom a v podobnom duchu očakávam aj jeho koniec – dočasný nárast aktív.
Samozrejme, môj býčí krátkodobý výhľad podlieha rizikám väčšieho prepadu, práve úrovne 1250 a 1220 by mali byť medvedími signálnymi líniami. Existujú však aj riziká väčšieho rastu cieľom by mohla byť úroveň 1440.
Obraz pre najbližšie týždne/mesiace
Za júlom/augustom je môj výhľad medvedí s jasným risk-off. V tomto výpredaji vidím prudké posilnenie dolárového indexu k úrovni 80 a prepad úrokov na dlhopisoch k úrovni 2,5%. Hlavnou časťou výpredaja však utrpia komodity.
Ako už dlhšie tvrdím, hlavným problémom bude realita reštrukturalizácie gréckeho, írskeho a portugalského dlhu. Tiež uvidíme problémy globálneho rastu. Práve v rozvinutých krajinách uvidíme zmenšovanie sa politických možností, efektivity politík a stratu politickej kredibility. Na konci roku 2011 bude Veľká Británia uvažovať o QE2, USA bude zvažovať QE3 a reštrukturalizácia dlhu v eurozóne sa stane jedinou kredibilnou politickou alternatívou.
Môj názor na QE3 sa nemení – to môže nastať iba v prípade, že veci pôjdu zlým smerom. Avšak pokiaľ bude QE3 iba prídavok QE2, tak to skončí zle pre americký dolár a dlhopisy. QE3 sa musí dostať do reálnej ekonomiky. Práve o to pôjde vo nadchádzajúcom volebnom roku. Zvyšovanie ceny aktív, ktoré drží elita a cien potravín nie je tá správna cesta.
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |