Ľudia sa na veci často dívajú cez poznanie získané z krátkeho časového úseku svojho života, čo nutne zvádza k omylom. História dokáže človeka mnoho naučiť. A len sotva vie niekto viac o histórií ako Niall Ferguson, profesor na Harvarde, Oxforde a LSE. Práve on spomína vo svojom poslednom rozhovore, že Taliansko môže byť ten slabý článok eurozóny. Možno podobne ako pri rozpade Latinskej menovej únie.
Priložené video obsahuje slovenské titulky:
Európska dlhová kríza je späť, španielska vládna strana bola rozdrvená v lokálnych voľbách, Fitch znižuje rating Grécka a S&P hrozí znížením ratingu Talianska. Pozrime sa na situáciu odtiaľto z londýnskeho Bloombergu s Niallom Fergusonom, profesorom z Harvardu a hosťujúcim profesorom na LSE a tiež autorom bestselleru Vzostup peňazí. Niall, najhoršia volebná prehra socialistov za posledné tri dekády sa zdá byť veľmi silným verejným odmietnutím úsporných opatrení. Čo to hovorí o budúcnosti eura a európskej monetárnej únie, keď sa Španieli nedokážu povzniesť nad úsporné opatrenia?
Potvrdzuje to môj názor, že EU sa stala strojom na zabíjanie vlád. A mnoho vlád, ktoré vládli v čase krízy bolo potrestaných. A neplatí to iba o vládach na periférií, ktoré sú v problémoch, ale platí to aj pre vlády v jadre ako Nemecko. Zdá sa, že to bude pokračovať. Je to veľmi znepokojivá situácia s problematickými následkami pre celú svetovú ekonomiku.
Áno, skutočne pre celú globálnu ekonomiku. Niall, čo myslíš, ako to skončí? Existovali podobné situácie, aj keď ešte nebola európska monetárna únia. Avšak pozrime sa na históriu a skúsme odhadnúť ako to skončí. Ako si povedal, Angela Merkelová si nedokáže udržať pozíciu v lokálnych voľbách, ak vlády v Európe strácajú dôveru, kde to skončí?
Pre túto situáciu bol precedens na konci 19. storočia, Latinská menová únia, ktorá zažila pomalú smrť, hlavne kvôli talianskym deficitom. Vždy to bolo moje očakávanie, že to bude práve Taliansko, ktoré posunie EU do priepasti. Trochu som sa tu mýlil a problém začal v Grécku, Írsku a Portugalsku, a teraz sa problém rozširuje do Španielska. Ale Taliansko je v tom podobne a už by sme nemali hovoriť o PIGS ale PIIGS, aby sme spravili miesto pre Taliansko vedľa Írska. S tým, ako sa politická situácia zhoršuje pre všetky krajiny v eurozóne, myslím, že uvidíme politických oportunistov a opozičné strany hovoriace, že my budeme robiť veci inak. V jadre, cnostnom severe, uvidíme viac takých ako sú „Praví Fíni“, hovoriaci o tom, že bolo dosť zachraňovania, a v periférií uvidíme ľudí hovoriť, že toto nie je správne aplikovať masochistické úsporné opatrenia na seba. Je čas odísť a opustiť eurozónu, čo je nebezpečná myšlienka, ktorá sa môže stať politicky dôveryhodná. Takže výhľad pre tento rok je viac problémov pre tých, ktorí vládnu. A pokušenie pre opozíciu k radikálnym krokom ako je opustenie eurozóny.
Niall, to čo si povedal znie ako recept na kolaps európskej monetárnej únie. Zdá sa v súčasnosti, že je to jasný záver, alebo sa to dá ešte zachrániť, možno niečím ako je zvolenie Kristine Lagaardovej na miesto šéfa MMF?
Myslím, že je veľmi dôležité, že máme niekoho silného na tomto poste, pretože MMF hrá kľúčovú úlohu v snahe o stabilizáciu dlhovej krízy štátov. Avšak nie som si istý, že to bude postačovať. Jedným z problémov, ktoré máme je to, že Jean-Claude Trichet na čele ECB robí veľmi ťažký život pre ľudí, ktorí by radi videli nejaký spôsob reštrukturalizácie alebo dokonca defaultu Grécka. A je to opozícia a tenzie v Európe, ktoré ma stále znervózňujú. Zdá sa, že Európania sami sa nedokážu dohodnúť a v realite Grécko môže sotva manažovať tento dlh, ktorý naakumulovalo. A pravdepodobne Portugalsko a Írsko budú musieť niečo spraviť, aby zredukovali svoje dlh v krátkodobom horizonte. Ale ak je ECB proti tomu, je jedno, čo MMF spraví. Dostávame sa tak do patovej situácie. Myslím, že stávky sú omnoho vyššie, ako si mnohí politici zameraní na domácu scénu uvedomujú. Pri poslednej návšteve Španielska som sa stretol s Zapaterom, ktorý rezignoval na volebné fiasko a rozhodol sa nekandidovať na znovuzvolenie. A keď som bol pred týždňom v Berlíne, bol som udivený atmosférou uspokojenia zo súčasnej krízy, zdá sa mi, že nemecké vláda, ktorá je kľúčovým hráčom v súčasnej kríze, nie je pripravená vypísať veľký šek pre Grécko, alebo kohokoľvek iného. Myslím si preto, že kríza je omnoho horšia ako si mnoho ľudí uvedomuje a pravdepodobnosť riadeného riešenia sa znižuje a znižuje.
Ako to skončí? Bude sa to pomaly vliecť, alebo tento vykoľajený vlak bude akcelerovať a uvidíme chaotické následky už čoskoro?
Myslím, že to je to, čo sa stáva vo finančných krízach. Máme pomalé pálenie – ľudia vidia, že čísla nesedia, že je problém – existuje však kolektívne poprenie problému, no náhle sa očakávania posunú a uvidíme únik z trhu dlhopisov. A mám pocit, že toto prichádza už čoskoro. V prípade neexistencie akéhokoľvek dôveryhodného plánu na stabilizáciu situácie a absencie vodcovstva MMF, ECB v podstate hovorí, že pomôže vyriešiť grécky problém s reprofiláciou. Nevidím, ako veľa času máme predtým, ako nastane väčšie chaotické rozriešenie gréckej situácie, a nákaza sa môže rozšíriť na Španielsko a Taliansko. To sa skutočne môže stať obrovským problémom a už dlhšie hovorím, že nebezpečenstvo existuje a prichádza udalosť ako v roku 2008, tento krát z Európy.
Zdroj: Bloomberg
Autor: Ronald Ižip | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |