Smrť post-konzumnej ekonomiky

Broker: TRIM BrokerKeynesiáni tvrdia, že viac dlhu naštartuje „dopyt“ - no mýlia sa. Podporovanie dopytu ničilo ekonomiku 40 rokov a nakoniec ju zabije.

(Neo)keynesiáni neustále vyžadujú viac dlhu, ktorý by podnietil vyšší dopyt, a tým pádom by sa kupovalo viacej tovarov. Čo ak je dlhom poháňaný dopyt mŕtvy, čo ak zomrel prirodzenou smrťou? Ak je tomu tak, prívrženci Johna Maynarda Keynesa sa stavajú do pozoru.

Pravdou je, že USA boli dlhé obdobie post konzumnou ekonomikou. Každý mal TV, mobil, auto atď. už pred 40 rokmi, čo je zhodou okolností obdobie, kedy zahájili mzdy svoju 40-ročnú stagnáciu, a súkromný aj verejný dlh sa začal zvyšovať.

Inými slovami, jedinou cestou ako „prinútiť“ ľudí, aby kupovali viac výrobkov, bolo dať im obrovské množstvo lacných peňazí.

Teraz, keď skutočný celkový dlh prekračuje 350% HDP „najvyspelejšej“ krajiny sveta, sme dosiahli koniec procesu „financionalizácie“: nemôžeme si dovoliť vziať na seba ďalší dlh, ak úrok na takýto dlh nie je takmer nulový.

Počkajte chvíľu, nie je náhodou súčasná politika Fedu založená práve na udržaní nulových úrokov, naveky vekov? Nečudujme sa tomu. Ak by USA museli platiť historicky priemernú výšku úroku na svoj dlh, ekonomika by takmer ihneď explodovala.

Pozrime sa na nasledujúci obrázok, ktorý nám ukazuje koľko HDP bolo vytvoreného dodatočnou jednotkou dlhu. Povedané inak, ak pridáme $1 dlhu, aký to bude mať dopad na HDP? Ak sa pozeráte na červenú čiaru pri čísle nula, zistíte, že $1 dlhu len sotva pridá HDP viac ako $1.

Dlh vs. hdp

Od polovice 70. rokov môžeme sledovať zaujímavú zmenu: dlh už viac „nepomáhal“ rastu a tak sa muselo emitovať ešte viac dlhu. To znamená, že viacej príjmu krajiny sa muselo použiť na obhospodárenie rastúceho dlhu, čo taktiež znamenalo, že rast miezd stagnoval a zisky finančného sektora sa prudko zvýšili a postupne začali dominovať v celej korporátnej Amerike. Práve v tom čase začal rásť vplyv finančného sektora aj v politike.

Temná stránka Keynesiánstva spočíva v tom, že si musíme požičať viac, musíme zvyšovať dopyt. Ekonómovia, ktorí podporujú takúto paradigmu si vôbec nie sú vedomí faktu, že viac dlhu, o ktorý tak bojujú je presne to, čo potopilo USA a umožnilo bankám a Wall Street prevziať moc nad krajinou.

Tieto štrukturálne zmeny vysvetľujú, prečo požiadavky tých istých Keynesiánov na kontrolu bánk zlyhávajú: tým, že sa ekonomika stala úplne závislou na väčšom a väčšom dlhu, Keynesiáni vytvorili finančné monštrum. A teraz, keď takáto obluda kontroluje ekonomiku, bedákajú a domáhajú sa, aby sa banky dobrovoľne vzdali svojej moci. Ale takto to predsa nefunguje. Predajom svojej duše diablovi, vás teraz tento diabol ovláda.

Nasledujúci obrázok ilustruje keynesiánsky model finančnej patológie. Keď už súkromný dlh nerástol – ľudia si už jednoducho nemôžu viac požičať , keďže ich príjem sa nezvyšuje a ich dlh dosiahol maximum – nastúpi Fed a nahradí súkromný sektor.

Rast dlhu USA

A celkový dlh tak môže rásť. Americká centrálna banka sa hrá na slepú babu: predstierajme, že ak úrokové sadzby budú blízko nuly, budeme si stále schopní požičiavať viac. Čo tam po nejakých biliónoch, keď každomesačné úrokové splátky sú takmer nulové!

Avšak podstrkávanie peňazí bankám nemá žiaden iný efekt ako podnecovanie k väčším špekuláciám na akciových trhoch, komoditách a pod. Toto je základ súčasných „boomov“ na všetkých kapitálových trhoch v globálnej ekonomike: nalejte bilióny dolárov lacných peňazí do vreciek finančných hráčov a hádajte čo sa stane? Tieto „horúce“ peniaze sa začnú pozerať po „tučných“ ziskoch.

Keynesiáni, ale aj iní ekonómovia nemajú tušenie, čo znamená postaviť sa zoči-voči realite post-konzumnej dlhovej ekonomike a spoločnosti. Ich riešenie spočíva iba v jednom: pumpovať stále viac kokaínu do závislého človeka, t.j. súčasnej ekonomiky, čo aj robili počas posledných 40 rokov, nič viac. Avšak teraz narazili hlavou na múr. Dúfajú, že ešte absorbujeme nejaký ten dlh, ale my sme už opuchnutí od dlhu a stávame sa letargickými; spotrebovali sme už toľko dlhovej drogy, že sa nachádzame blízko smrti. Jednoducho, konzumná spoločnosť založená na dlhu, je odsúdená zažiť explóziu podobnú supernove.

Zdroj: OfTwoMinds

Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com


pošli na vybrali.sme.sk
Súvisiace články:
Pandémia posilnila vnútornú stabilitu Európskej únie
Kým na začiatku krízy mnohí opäť poukazovali na rastúce riziko odchodu Talianska z Európskej únie, dnes je situácia radikálne lepšia. Akcieschopnosť politických lídrov znížila riziko rozpadu únie na m
Nekonečný rast miezd v Amerike?
Ázijské trhy boli dnes chudobné na makroekonomické dáta, keďže nám nepriniesli ani jeden makroekonomický údaj na zmienenie. Indexy výrazne rástli, vďaka očakávaniu prerokovania obchodnej vojny medzi A
Najdrahšie hypotéky v USA od roku 2011
Ázijský makroekonomický kalendár nám v strede obchodného týždňa veľa toho nepriniesol. Japonská centrálna banka ponechala kľúčové úrokové sadzby na zápornej úrovni -0,1% podľa očakávaní. Čína sa vyjad
Nové clá voči Číne realitou
Utorok nepriniesol žiadne dôležité makroekonomické dáta. Americký prezident Donald Trump eskaluje obchodnú vojnu s Čínou zavedením ciel vo výške 10 % na ďalších 200 miliárd dolárov čínskych tovarov. V
Ďalšie cla na obzore
Začiatok obchodného týždňa sa niesol v negatívnom duchu pre ázijské akciové trhy. Americký prezident Donald Trump ohlásil ďalšie cla na dovoz tovaru z Číny, ktoré budú podliehať 10% zdaneniu. Jedná sa

Kurzový lístok ECB

Britská libra 0.8644 4.02 %
Získajte najvýhodnejší kurz >>

Škola investora

co-je-burzovy-indexBurzové indexy majú nezastupiteľnú úlohu. Investor dokáže podľa nich určiť aká nálada panuje na burze.Každý investor by mal poznať...
profesionali-maju-na-to-pakyPákové obchodovanie sa v posledných rokoch medzi profesionálnymi investormi stalo veľmi populárne a to predovšetkým z dôvodu, že akciám na...
ake-su-vyhody-etf Popularita ETF v posledných rokoch významne vzrástla. Je to len módna záležitosť alebo jednoduchosť, transparentnosť, nízke poplatky sú...