Opäť vám prinášame prehľad najočakávanejších udalostí aktuálneho týždňa. Budú v ňom dominovať ďalší osud Grécka, stredajšie zasadnutie FOMC a nemecké indikátory ZEW a IFO.
Podporí Grécky parlament politiku uťahovania opaskov?
Jednou z kľúčových udalostí tohto týždňa bude utorkové hlasovanie gréckeho parlamentu o vyjadrení dôvery novej vláde premiéra Papandreou-a. Ten sa rozhodol vymeniť viacerých ministrov a pokračovať v úsporných opatreniach, ktoré požaduje EU. Jeho strana má v parlamente tesnú väčšinu 155 z 300 poslancov, takže bude pravdepodobne v úrade potvrdený. Gréckom však stále otriasajú štrajky a nepokoje a podľa prieskumov je za odstúpenie vlády a predčasné parlamentné voľby takmer polovica občanov.
Pomoc Grécku stále nie je istá
Ministri financií stále nenašli spoločnú reč ohľadom ďalšej pomoci pre Grécko. Podľa najnovších informácií sa však reprofilácia dlhu v štýle Viedenskej iniciátívy zatiaľ odkladá a účasť privátnych veriteľov na pomoci Grécku by mala byť striktne dobrovoľná. Problémom však je, že ministri financií EU sa ani včera nedokázali dohodnúť na konkrétnej podobe ďalšej pomoci Grécku a dokonca predložili gréckej vláde ultimátum, podľa ktorého v prípade neschválenia ďalších fiškálnych úsporných opatrení by zrejme nedostala ani ďalšiu tranžu pôvodnej pôžičky z roka 2010. Grécku pritom bez týchto peňazí reálne hrozí insolventnosť už v júli.
Pomoc grécku bude hlavnou témou aj pre stretnutie lídrov EU vo štvrtok a piatok. Aj keď definitívna dohoda je tento týždeň nepravdepodobná, trh bude ostro sledovať komentáre politikov vrátane zákulisných šumov z týchto rokovaní.
Zasadanie FOMC opäť aj s tlačovou konferenciou
Už v stredu večer nás čaká zasadanie FOMC, ktoré bude rozhodovať o úrokových sadzbách v USA. Po zasadaní opäť vystúpi šéf FEDu Bernanke, ktorý bude odpovedať na otázky novinárov. FED je po posledných makroekonomických výsledkoch v zložitej pozícii, keď na jednej strane čelí spomaleniu ekonomického rastu a na strane druhej rastúcim inflačným tlakom. Očakáva sa však, že FED nepristúpi k ďalším monetárnym stimulom a zopakuje svoje stanovisko o tom, že jeho možnosti na podporu ekonomiky sú už vyčerpané a na ťahu je tak vláda.
Centrálne banky: FED, Norges Bank, Nemzeti Bank, ČNB
V rámci centrálnych bánk bude najsledovanejšou udalosťou stredajšie zasadanie FOMC v Amerike. Popri tom v pondelok určí úrokové sadzby aj maďarská centrálna banka, ktorá by mala ponechať úroky nezmenené na 6,00%. Nezmenené úrokové sadzby sa očakávajú aj od České národní banky vo štvrtok, pričom by mali zostať na 0,75%. V stredu sa koná aj zasadnutie nórskej centrálnej banky, ktorá by mala rovnako ponechať úrokové sadzby nezmenené na úrovni 2,25%. V utorok zverejní poznámky z posledného zasadania Reserve Bank of Australia a v stredu prídu na rad poznámky zo zasadnutia Bank of England.
Amerika: FOMC, predaje domov, tovary dlhodobej spotreby
V Amerike bude tento týždeň dominovať stredajšie zasadanie FOMC spolu s následnou tlačovou konferenciou. Okrem toho však budú zaujímavé hlavne piatkové výsledky objednávok tovarov dlhodobej spotreby za máj, ktoré by mali zaznamenať mierny rast. Ďalšími zaujímavými údajmi budú počty predaných nových a existujúcich domov za máj, u ktorých zrejme uvidíme ďalší pokles.
Eurozóna: ZEW, IFO, PMI
Pre eurozónu budú tento týždeň najdôležitejšie výsledky indikátorov dôvery ZEW (utorok) a IFO (piatok) pre jún. Očakáva sa, že dôvera vo všetkých oblastiach v Nemecku aj eurozóne mierne klesne. Ďalšími dôležitými dátami sú štvrtkové výsledky PMI výroby a služieb, ktoré by taktiež mali mierne klesnúť. Popri tom môžu byť zaujímavé aj utorkové nové priemyselné objednávky eurozóny za apríl.
Aukcie dlhopisov: Španielsko, Grécko, Taliansko
Tento týždeň sa spomedzi rizikových krajín eurozóny pokúsia o emisiu pokladničných poukážok Španielsko a Grécko, konkrétne v utorok. V piatok sa pokúsi umiestniť na trh svoje dlhopisy Taliansko.
Veľká Británia: Zápisnica BoE, verejné financie, ceny domov
Najdôležitejšou správou z Británie tento týždeň bude stredajšia zápisnica z posledného zasadnutia Bank of England. V nej sa zrejme prejaví odchod silného jastraba Sentance-a, takže hlasovanie o úrokových sadzbách zrejme dopadne v pomere 7:2 v prospech ponechania sadzieb na pôvodných úrovniach – proti zrejme budú dvaja zostávajúci jastrabi vo výbore, Dale a Weale. Ďalším zaujímavým údajom sú ceny domov podľa Rightmove v júni, ktoré zaznamenali vyšší rast než sa očakávalo. Okrem toho budú v utorok zverejnené aj výsledky z oblasti verejných financií.
Krajiny V4: České a maďarské úrokové sadzby, poľské maloobchodné tržby
V Čechách bude tento týždeň hlavným impulzom štvrtkové rozhodnutie o úrokových sadzbách ČNB, ktoré by podľa očakávaní mali zostať na úrovni 0,75%. Ďalšími dôležitými dátami z Čiech bude podnikateľská a spotrebiteľská dôvera za jún, ktorá bude zverejnená v piatok.
V Poľsku očakávame záplavu májových dát v utorok. Najskôr budú zverejnené maloobchodné tržby spolu s mierou nezamestnanosti a popoludní uvidíme aj výsledok jadrového CPI.
Maďarský forint bude ovplyvňovaný hlavne výsledkom pondelkového zasadnutia Nemzeti Bank o úrokových sadzbách. Očakáva sa, že sadzby budú ponechané na nezmenenej úrovni 6,00%. Ďalším zaujímavým makroekonomickým výsledkom bude štvrtkový maloobchodný predaj za apríl, ktorý by mal podľa odhadov analytikov mierne stúpnuť.
Ázia: Čínske ceny nehnuteľností, smerový index, japonská obchodná bilancia
V Ázii boli tento víkend zverejnené výsledky cien čínskych domov, podľa ktorých klesali ceny v 23 zo 70 sledovaných miest. V priebehu tohto týždňa by mal byť z krajiny zverejnený aj výsledok predstihových ekonomických indikátorov. V Japonsku boli v pondelok zverejnené horšie výsledky obchodnej bilancie ako aj súčasného a predstihového ekonomického indexu. V priebehu týždňa očakávame v regióne zápisnicu zo zasadania RBA a tiež výsledok smerového ekonomického indexu z Austrálie za apríl, ktorý bude zverejnený v stredu.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |