Opäť vám prinášame prehľad najočakávanejších udalostí aktuálneho týždňa. Pozornosť trhov sa bude sústrediť hlavne na americké maloobchodné tržby a čínske CPI za máj.
Maloobchodné tržby by mohli po dlhom čase klesnúť
Jedným z najvýznamnejších čísel tohto týždňa budú predbežné maloobchodné tržby USA za máj, ktoré budú zverejnené v utorok. Ekonómovia pritom očakávajú, že po 11 mesiacoch uvidíme opäť ich pokles – konsenzus je na úrovni -0,5%. Pokles by mal byť spôsobený hlavne negatívnym vývojom na trhu práce v tomto mesiaci, keď nezamestnanosť opäť vystúpila nad úroveň 9%. Ďalšími dôležitými faktormi sú rastúce ceny benzínu a s nimi súvisiaci klesajúci dopyt po autách. Pokles maloobchodných tržieb je však po nedávnych zlých výsledkoch z trhu práce už v cenách na trhu do značnej miery započítaný.
Aukcie dlhopisov: Španielsko, Grécko, Portugalsko
Spomedzi rizikových krajín eurozóny odštartuje tento týždeň na dlhopisovom trhu v utorok Španielsko, ktoré usporiada aukciu 12 a 18 - mesačných pokladničných poukážok. V utorok bude veľkú pozornosť pútať aj aukcia 6-mesačných pokladničných poukážok gréckej vlády v objeme 1,25 mld. euro. Streda bude patriť Portugalcom s aukciou 3- a 6-mesačných pokladničných poukážok. Týždeň na európskom dlhopisovom trhu uzavrie opäť Španielsko aukciou 8- a 15-ročných euro dlhopisov.
Amerika: Maloobchodné tržby, Philly FED, CPI, Empire manufacturing
V USA sa okrem výsledkov maloobchodných tržieb budú sledovať hlavne výsledky stredajšieho Empire Manufacturing a štvrtkového prieskumu Philadelphského FEDu. U oboch sa po predchádzajúcom prepade očakáva mierne zlepšenie a odraz smerom nahor. Ďalším dôležitým indikátorom bude piatková spotrebiteľská nálada podľa University of Michigan, u ktorej sa očakáva ďalšie mierne zhoršenie z 74,3 na 73,5. Pre dolár bude zaujímavý aj stredajší výsledok CPI za máj, ktoré by však podľa odhadov analytikov malo zostať veľmi nízko, na ročnej báze na 0,2%.
Výsledky tento týždeň zverejnia firmy Best Buy a Research in Motion. Ostro sledovaná bude aj pokračujúca politická debata o navršovaní dlhového stropu, ktorá bude zrejme spojená s rozpočtovými škrtmi. Rovnako zaujímavý bude aj ďalší vývoj debaty okolo práva FEDu posudzovať banky každý rok a na základe tohto posudku im umožniť alebo neumožniť vyplatiť dividendu.
Európa: Priemyselná produkcia, CPI, obchodná bilancia
V Európe budú tento týždeň pútať pozornosť hlavne utorkové výsledky priemyselnej produkcie Eurozóny za apríl. Následne v stredu bude zverejnená prvá revízia CPI za máj, pričom index by mal na ročnej báze zostať na úrovni 2,7%. Zaujímavým údajom bude aj piatková obchodná bilancia.
V rámci korporátnych správ uvidíme obchodné správy o predajoch spoločností Glencore a Tesco a tiež seminár pre investorov banky Barclays. V priebehu týždňa by mohli byť zverejnené aj výsledky stress testov európskych bánk. Veľkú pozornosť bude pútať aj prejav šéfa ECB Tricheta o eure a jeho budúcnosti v pondelok večer.
Stredná Európa: České PPI, maďarské CPI a priemyselná výroba, poľské PPI, zamestnanosť, obchodná bilancia
V regióne V4 uvidíme v utorok výsledok bežného účtu platobnej bilancie Českej republiky za apríl, pričom analytici očakávajú prehĺbenie deficitu z 2,66 na 4,20 miliardy korún. Okrem toho budú v krajine zaujímavé stredajšie výsledky PPI za máj, ktorého rast by sa mal medziročne spomaliť z 6,4% na 6,0%. V Maďarsku budú v stredu zverejnené výsledky CPI za máj, ktorý by mal taktiež spomaliť svoj rast z 4,7% na 4,3% na medziročnej báze. Súbežne s ním bude zverejnený aj výsledok priemyselnej výroby za apríl. V piatok príde na radu spotrebiteľská dôvera, ktorá by v apríli mala vzrásť. V Poľsku tento týždeň očakávame spomedzi krajín V4 najviac zverejnení. V utorok uvidíme výsledky obchodnej bilancie krajiny za apríl, pričom deficit by mal klesnúť zo 715 na 550 miliónov zlotých. V stredu príde na rad zverejnenie výsledkov CPI za máj. Podľa odhadov by sa inflácia v krajine mala mierne zvýšiť a dosiahnuť až 4,6%. Vo štvrtok sú na programe dáta z oblasti zamestnanosti a týždeň uzavrú v piatok výsledky indexu PPI.
Ázia: Čínske CPI, priemyselná produkcia, zasadanie BoJ
Dnes zverejnené výsledky nových úverov v čínskej ekonomike a vývoja menového agregátu M2 naznačujú, že v krajine zrejme dôjde k ekonomickému spomaleniu. Tento týždeň bude však najdôležitejší výsledok indexu CPI za máj, ktorý by sa podľa odhadov ekonómov mal vďaka rastúcim cenám komodít dostať až na úroveň 5,5%. Inflačný cieľ PBOC pritom leží na úrovni 4,0%, takže je pravdepodobné, že PBOC v blízkom čase prikročí k ďalšiemu sprísneniu monetárnej politiky. Okrem CPI budú v Číne zaujímavé aj výsledky priemyselnej výroby (očakáva sa mierne spomalenie tempa rastu z 13,4 na 13,1% ročne) a maloobchodných tržieb, ktoré budú taktiež zverejnené v utorok. V rovnaký deň v Japonsku zasadá BoJ, ktorá by nemala meniť úrokové sadzby, avšak môže prísť s ďalšími stimulmi na podporu ekonomiky. Okrem toho bude v Japonsku zverejnená priemyselná výroba za apríl.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |