V minulých dňoch, resp. týždňoch sme boli svedkami doposiaľ nezvyčajnej situácie. Komoditná burza, Comex, presúvala striebro z kategórie „registrované“ – inými slovami striebro, ktoré je možné fyzicky dodať do skupiny „nedefinované“. Mnoho komentátorov nadobudlo dojem, že takýto krok je jasným dôkazom nedostatku fyzického kovu, najmä po tom, čo jeden z piatich najväčších svetových distribútorov, Scotia Mocatta, preklasifikovala 5 miliónov uncí do triedy „nedefinovaných“. Jednalo sa o 25% celkovej zásoby striebra uloženej u tohto distribútora. Je teda skutočne pravda, že fyzického striebra je ešte menej ako sme si mysleli?
Pojmy „registrovaný“ a „nedefinovaný“ vznikli v roku 2009, kedy Comex a Nymex zjednotili a upravili svoje pravidlá a bolo to takisto obdobie, kedy boli do praxe zavedené elektronické systémy používané pri dodávkach fyzického striebra. Skladové certifikáty už viac pre burzu neexistujú, teraz sa volajú warranty a majú výsostne elektronický charakter. Zvyšok funguje po starom – licencované sklady majú stále povinnosť oznamovať Comexu všetko striebro uskladnené pre zákazníkov, ktorí spĺňajú burzové požiadavky na doručenie (skupina „nedefinované“) a vlastník striebra má stále kontrolu nad vydaním a a spätným nákupom warrantu, ktorý je elektronicky zaznamenaný burzou (skupina „registrované“).
Na tomto mieste treba poukázať na jednu veľmi významnú skutočnosť, ktorá sa týka dodávok fyzického kovu na Comexe (a väčšine ostatných futures kontraktov). Je to jednoduchý, avšak veľmi často nesprávne chápaný koncept. Najdôležitejšou vecou je uvedomiť si, že investori, ktorí držia dlhé pozície si nemôže vynútiť doručenie komodity od investorov držiacich krátke pozície, avšak tí môžu prinútiť investorov s dlhými pozíciami, aby kov fyzicky prijali. Väčšina ľudí si myslí, že je to práve naopak.
Ako to funguje? Jednoducho, krátke pozície sa môžu uzavrieť (cover to close), ale dlhé pozície sa nemôžu predať a tým zrušiť (sell to close). Dôležitý je ďalej fakt, že burzové pravidlá vyžadujú, aby krátke pozície, ktoré sa blížia do obdobia dodávky, museli držať podkladové aktívum (v našom prípade komoditu), ktoré sa má doručiť. Inak sa musia krátke pozície uzatvoriť prvým „dňom oznámenia“ (tzv. notice day), ktorým je zvyčajne posledný deň mesiaca, ktorý predchádza mesiacu doručenia. To znamená, že otvorený objem na konci prvého „oznamovacieho dňa“ musí poklesnúť pod úroveň celkového množstva registrovaného kovu držaného v skladoch.
Istý problém môže nastať, keď niektorí shorteri čakajú do poslednej chvíle a takisto sa môže stať, že viacej dlhých pozícií žiada o fyzické vyrovnanie, ako sú krátke pozície ochotné doručiť, ale tu treba poznamenať, že tento „problém“ sa musí vyriešiť na konci prvého „oznamovacieho dňa“. Inými slovami, ak krátke pozície nestačia na doručenie, musia sa podľa všetkého uzavrieť nad trhovou cenou, čím sa dá podnet na predaj dlhých pozícií. Tu by sme si mali uvedomiť, že všetky výrazné cenové pohyby smerom nahor, ktoré sú v prípade striebra spojené s napätou dodávkou sa vždy odohrávajú v čase prvého „oznamovacieho dňa“ a nie počas samotného mesiaca doručenia.
Predpokladajme teraz, že cena kontraktu najbližšieho mesiaca doručenia sa blíži k prvému „dňu oznámenia“ a v objeme otvorených kontraktov nastane mierny pokles. Vráťme sa späť k premise, že ľudia predávajúci kontrakt na krátko ho môžu uzavrieť spätný nákupom (cover to close), ale dlhé pozície sa nedajú uzavrieť predajom, môžu sa v podstate iba rolovať do ďalšieho obdobia. Čo ak investori s krátkymi pozíciami, ktorí majú k dispozícii kov na dodanie chcú doručiť viac ako sú investori s dlhými pozíciami ochotní kúpiť? Toto sa musí takisto vyriešiť na začiatku procesu doručenia, ale na rozdiel od investorov s krátkymi pozíciami, tí s dlhými môžu trochu oddialiť celý proces tým, že dodajú na svoj účet dostatok hotovosti, čím splnia podmienky na doručenie. Ak na konci prvého „dňa oznámenia“ nie je na ich účtoch dostatok prostriedkov, vyústi takáto situácia do tzv. margin call (nutnosť dodať ďalšie finančné prostriedky) a dlhé pozície budú zlikvidované za akúkoľvek cenu. Také niečo môže mať výrazné trhové implikácie.
Ďalej si musíme uvedomiť, že časové rozvrhnutie doručenia je takmer úplne závislé na krátkych pozíciách. Sú to práve investori s krátkymi pozíciami, ktorí ohlasujú zámer doručiť kov a dlhé pozície sú povinné akceptovať doručenie. Nie naopak. Shorteri môžu deklarovať záujem doručiť striebro v prvý „deň oznámenia“ s tým, že ho dodajú v prvý deň mesiaca doručenia, alebo môžu svoj úmysel ohlásiť aj ku koncu mesiaca. V niektorých prípadoch sa tak môže stať, že práve investori s dlhými pozíciami nie sú pripravení akceptovať doručenie. Zdá sa teda, že „klebety“ o defaulte Comexu môžeme na nejaký čas pustiť z hlavy.
Autor: Peter Margetiny | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |