Opäť vám prinášame prehľad očakávaných udalostí aktuálneho týždňa. Dominovať mu bude séria makroekonomických dát z Japonska, výsledky nemeckého indikátora ZEW, britský CPI za apríl a zaujímavé budú aj dáta z realitného trhu USA.
Sociálna sieť Linked-in začína IPO
Koncom tohto týždňa by sme sa mali stať svedkami IPO sociálnej siete Linked-in, ktorá sa špecializuje na spájanie profesionálov z rôznych oblastí biznisu. Spoločnosť by mala byť uvedená na NYSE, pričom cena na akciu by mohla podľa analytikov dosiahnuť 32 až 35 dolárov, čo by celej spoločnosti pripisovalo hodnotu vyše 3 miliardy. Výsledok IPO Linked-in môže byť zaujímavým indikátorom dopytu po akciách sociálnych sietí, pričom v prípade úspechu tejto emisie by tento krok čoskoro mohli nasledovať aj spoločnosti Facebook a Twitter.
Proces so šéfom MMF Strauss-Kahnom
Prakticky celý finančný svet bol cez víkend šokovaný správou o zatknutí šéfa Medzinárodného Menového Fondu, Dominuque Strauss-Kahna v Amerike z dôvodu sexuálneho obťažovania zamestnankyne hotela. Strauss-Kahn bol pritom považovaný za favorita blížiacich sa francúzskych prezidentských volieb, v ktorom sa mal ako kandidát socialistov postaviť proti súčasnému prezidentovi Sarkozymu. Toho šance na znovuzvolenie tak nečakane rapídne stúpli. Strauss-Kahn vyhlásil, že je nevinný a o jeho väzbe bude rozhodovať americký súd už tento týždeň. Medzinárodný menový fond tak zostáva bez svojho šéfa práve v čase, keď prebiehajú rokovania o ďalšej pôžičke pre Grécko.
Ministri financií rokujú o pomoci Portugalsku a Grécku
Už v pondelok sa koná zasadanie ministrov financií členských krajín EU (ECOFIN), na ktorom by mala byť schválená konečná podoba pomoci pre Portugalsko. Na tej by sa mohol podieľať aj Medzinárodný Menový fond, ktorému však bude na rokovaní chýbať jeho šéf Strauss-Kahn. Ďalšou témou bude prípadná ďalšia pomoc Grécku, ktoré má stále problémy s financovaním sa na finančných trhoch. Hovorí sa o možnosti ďalšieho zníženia splátok úverov alebo aj poskytnutia ďalšej pôžičky, či prípadnom predĺžení splatnosti existujúceho dlhu. V priebehu dňa by mali byť oznámené aj výsledky kontroly MMF v Grécku, ktoré ukážu, či Gréci napĺňajú svoje sľuby v oblasti fiškálneho šetrenia a odpredaju štátneho majetku. Pozitívny výsledok je podmienkou pre uvoľnenie ďalšej tranže z pomoci poskytnutej Grécku minulý rok. Prípadné „nie“ komisie by teda mohlo na trhy priniesť výpredaj.
Amerika: Začatá výstavba, zápisnica FOMC, smerové ukazovatele, Philly FED
V USA budú tento týždeň zverejnené výsledky z trhu nehnuteľností za apríl. V utorok uvidíme údaje o začatej výstavbe a vydaných stavebných povoleniach, pričom vo štvrtok bude nasledovať predaj existujúcich domov. Analytici očakávajú mierny nárast počtu predaných domov, ku ktorému by mal prispieť ekonomický rast v 1. kvartáli. Čísla by sa však mali aj naďalej držať na výrazne nižších úrovniach než tomu bolo v predchádzajúcich rokoch. V súvislosti s realitným trhom bude zaujímavá aj štatistika delikvenčnosti hypoték a počtu zabavených nehnuteľností za 1. kvartál, ktorá by mala byť zverejnená v priebehu tohto týždňa.
Pozornosť trhu bude pútať aj správa z posledného zasadnutia FOMC, ktorá by spolu so štvrtkovým prejavom člena FOMC Dudleyho mohla naznačiť pozície vo výbore.
Tento týždeň uvidíme aj výsledky prieskumov Empire Manufacturing v pondelok a Philly FED vo štvrtok. V stredu budú zverejnené výsledky priemyselnej produkcie za apríl, ktorej tempo rastu by sa malo mierne spomaliť.
V Kanade budú zaujímavé pondelkové veľkoobchodné predaje a smerové ekonomické ukazovatele spolu s piatkovými výsledkami marcových maloobchodných tržieb a vývoja CPI za apríl.
Tento týždeň v Amerike končí hlavná časť výsledkovej sezóny zverejnením spoločnosti Wal-Mart Stores. Okrem nej zverejnia výsledky aj J.C. Penney, Lowes Cos., Home Depot, Hewlett-Packard, Target Corp., Gap Inc. a Sears Holdings Corp.
Eurozóna: ECOFIN, ZEW, CPI, obchodná bilancia
V Európe budú popri výsledkoch zasadania ministrov financií tento týždeň pútať pozornosť hlavne výsledky prieskumu ZEW pre Nemecko a Eurozónu pre máj. Analytici očakávajú lepší sentiment pre súčasnú situáciu, avšak očakávania do budúcnosti by sa mali zhoršovať. Vo štvrtok budú zverejnené aj výsledky nemeckého PPI a určitý dopad na trh môže mať aj stavebná produkcia Eurozóny za marec. Prvá revízia CPI Eurozóny nepriniesla žiadnu zmenu, takže inflácia aj naďalej zostáva na ročnej báze na 2,8%.
V stredu sa v Bruseli uskutoční Európske ekonomické fórum, kde budú politici a ekonómovia diskutovať o vyvedení Európy z ekonomickej krízy a potenciálnych motoroch ďalšieho rastu. Vystúpiť by okrem iných mali aj Rehn a Barrosso.
V Európe zverejnia výsledky spoločnosti Vodafone, Richemont a Air France.
Z aukcií dlhopisov budú dôležité hlavne aukcie pokladničných poukážok a dlhopisov Španielska, ktoré budú v utorok a štvrtok.
Veľká Británia: CPI, zápisnica BoE, nezamestnanosť, maloobchodné tržby
Hlavným makroekonomickým údajom z Británie bude tento týždeň utorkový výsledok CPI za apríl. Inflácia by mala podľa analytikov mierne vzrásť, pričom index by mal na ročnej báze dosiahnuť až 4,1%. To je výrazne viac než inflačný cieľ BoE. Zaujímavý bude aj pohľad na stredajšiu zápisnicu z posledného zasadania BoE, pričom potenciálne zvyšovanie sadzieb sa však stále javí nepravdepodobné. Spolu s CPI bude zverejnený aj index maloobchodných cien. Ďalšími zaujímavými výsledkami budú stredajšia miera nezamestnanosti za marec – očakáva sa mierne zvýšenie na 7,9% - a potom štvrtkové maloobchodné tržby za apríl. Očakáva sa, že tempo ich rastu sa v tomto mesiaci zvýši.
Stredná Európa: Maďarské úrokové sadzby, česká platobná bilancia, poľská obchodná bilancia a zamestnanosť
Región Strednej Európy ponúka tento týždeň množstvo makroekonomických výsledkov. Medzi najdôležitejšie patrí zasadanie maďarskej Nemzeti Bank, kde analytici očakávajú ponechanie sadzieb na 6,00%. Impulzy pre českú korunu poskytli pondelkové výsledky bežného účtu platobnej bilancie a PPI. Poľský zlotý bude ovplyvňovať pondelková obchodná bilancia za marec, stredajšia zmena zamestnanosti za apríl a piatkový PPI.
Ázia: Čínske FDI, Japonská priemyselná produkcia, spotrebiteľská dôvera, HDP, zápisnica RBA, zasadanie BoJ
V Ázii budú tento týždeň dominovať makroekonomické výsledky z Japonska. Pondelkové objednávky strojov za marec pozitívne prekvapili, čo naznačuje, že japonská ekonomika by zemetrasením nemusela byť až tak výrazne ochromená ako sa očakávalo. Naopak, spotrebiteľská dôvera dopadla horšie než sa očakávalo. Tento týždeň budú dôležité najmä výsledky HDP za 1. Kvartál, ktoré budú zverejnené vo štvrtok. Očakáva sa medziročný pokles až o 2%. Ďalším dôležitým údajom bude štvrtková priemyselná produkcia za marec. Impulz na trh by mohlo priniesť aj piatkové zasadanie BoJ, kde by sa guvernéri mohli dohodnúť na rozšírení programu na nákup aktív na trhu.
V Číne tento týždeň uvidíme akurát štatistiku priamych zahraničných investícií do krajiny, ktorá by nemala mať na trh výraznejší dopad. Zaujímavejšia však môže byť utorková zápisnica zo zasadania RBA a stredajšia spotrebiteľská dôvera Westpac za máj.
V Ázii tento týždeň zverejní výsledky najväčšia japonská banka Mitsubishi UFJ.
Autor: Martin Baláž | TRIM Broker, a.s. | www.trimbroker.com
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |