Ceny komodít sa v stredu opäť prepadli úplne rovnakým spôsobom; spotové ceny striebra spadli, ani nie za šesť hodín, asi o 10%, čo vyvolalo signály averzie voči riziku a na trhoch v USA a Ázii spôsobili pokles akcií.
Futures na index FTSE 100 sú pred začatím obchodovania o 0,5% nižšie.
„Zdá sa, že ceny ropy sa teraz stabilizovali okolo úrovne 100 USD za barel pri rope WTI a 113,50 USD za barel pri rope Brent. Priemyselné kovy a poľnohospodárske produkty sú pod miernym tlakom. Celkovo to vyzerá, že najhorší predaj poľavil, ale investori sa budú možno aj naďalej snažiť v priebehu seansy zmiesť riziko zo stola,“ konštatuje Peter Garnry, analytik Saxo Bank.
Priemyselná výroba vo Veľkej Británii vykazuje neutešený rast
Bank of England včera oznámila, že predpoveď rastu britskej ekonomiky je slabšia. Dnes sa očakáva, že zverejnená priemyselná výroba (8:30 GMT) vykáže neutešený medziročný rast vo výške 1,1%, čo túto predpoveď len podporí. Britská ekonomika trpí inflačnými tlakmi oveľa viac než eurozóna, prejavujú sa prudkým spomalením v priemyselnej výrobe a v hrubom domácom produkte. „To je pre britské akcie prirodzene negatívne, sledujte však atraktívne trhové ocenenie nadnárodných spoločností kótovaných na londýnskej burze. Slabý domáci dopyt po akciách zvyčajne zasiahne všetky akcie, takže akciových titulov s veľkou kapitalizáciou sa domáce udalosti tiež dotknú, ale ich celkovú ekonomickú výkonnosť to zvyčajne až tak veľmi nepoznamená,“ vysvetlil Garnry.
QE2 a čínska inflácia
Údaje o inflácii v Číne ukazujú, že celková inflácia tejto krajiny vykazuje cca 5,3% ročný rast, čo je signálom, že čínski politickí činitelia sa budú tento rok viac snažiť vysporiadať sa s dôsledkami historickej menovej expanzie nasledujúcej po bankrote Lehman Brothers.
Po ubezpečení zo strany Fedu, že druhé kolo kvantitatívneho uvoľňovania v júni skončí, zostáva otázkou, či v USA, Európe i Ázii začne plošné sprísňovanie menovej politiky. Pravdepodobnosť takéhoto vývoja je vysoká a investori sú samozrejme ostražití, pretože udržateľnosť hospodárskeho oživenia, po zastavení prísunu lacných peňazí, sa dá len veľmi ťažko odhadnúť. Obdobie, do ktorého vstúpime po skončení druhého kola kvantitatívneho uvoľňovania 30. júna, sa dá pravdepodobne najlepšie opísať ako “krajina nikoho”.
Autor: Peter Garnry | Stratég akciových trhov | www.saxobank.sk
Britská libra | 0.8644 | 4.02 % |